Námitku podjatosti soud litoměřickým soudcům zamítl

ČTK ČTK
11. 11. 2013 12:24
Soudci Knotek a Jelínek čelí obvinění z korupce, soud bude pokračovat 3. prosince
Obžalovaní soudci Josef Knotek (vlevo) a Ladislav Jelínek u soudu (archivní foto).
Obžalovaní soudci Josef Knotek (vlevo) a Ladislav Jelínek u soudu (archivní foto). | Foto: ČTK

Hradec Králové - Krajský soud v Hradci Králové zamítl námitku podjatosti, kterou v případu litoměřických soudců podali obhájci proti jičínskému soudci Theodorovi Petryšínovi.

Informovala o tom mluvčí hradeckého krajského soudu Olga Mičanová. Jičínský okresní soud by se měl případem soudce Ladislava Jelínka a bývalého soudce Josefa Knotka, které obžaloba viní společně s dalšími lidmi z korupce, zabývat 3. prosince.

Námitky podjatosti obhájci vznesli na jednání 23. září. Senát jičínského soudu námitky zamítl, dva z obhájců proti tomu ale podali stížnost, kterou se musel zabývat hradecký soud. Ten rozhodl, že Theodor Petryšín není vyloučen z projednávání trestní věci. Obhájci podání námitky zdůvodnili například tím, že se soudce v médiích vyjadřoval k věcem, ke kterým neměl.

Kromě soudce Jelínka a bývalého soudce Knotka obžalovaných z korupce čelí obžalobě i soudní zapisovatelka a dva lidé, kteří byli podle spisu se soudci v přátelském vztahu a upláceli je. Původně byl obžalován ještě jeden člověk, jeho případ však soud vyloučil k samostatnému projednávání.

Klíčovým důkazem v případu se staly odposlechy. Policie totiž v utajení v rámci akce Svíce několik měsíců monitorovala zvuk i obraz v kanceláři soudce Knotka a získala tak desítky hodin záznamů. Jejich obsah zaskočil i dlouholeté kriminalisty a žalobce.

"Co bysme byli blbí, vyděláváme"

Ze záznamů vyplývá, že třeba urychlení na podmínku propuštěného podvodníka si soudce "ocenil" na nejméně deset tisíc korun. 

Na odposleších, jejichž přepisy tehdy získal Insider, například soudce Knotek komentuje předání peněz slovy: "Co bysme byli blbí, vyděláváme. Kdybychom bejvali možná řekli dvacet, třicet, tak to taky přihráli. Já řikám, nemůžu si říct dvacet, tak desítku."

Obžalovaným soudcům hrozí podle původních informací v případě prokázání viny až desetileté vězení, dalším obžalovaným až šest let vězení. Ministr spravedlnosti oba soudce předloni dočasně zprostil soudcovské funkce. Knotek na svou funkci v květnu rezignoval.

 

Právě se děje

Další zprávy