Soud zjistí, zda Nagyová vynášela informace Rittigovi. Pustí šest hodin odposlechů z jeho hotelu

Radek Nohl Marek Pokorný Radek Nohl, Marek Pokorný
30. 5. 2016 0:01
Pár dní před tříletým výročím od policejní akce, která skončila pádem Nečasovy vlády, začne v pondělí Městský soud v Praze rozplétat, jak se podnikatel Ivo Rittig dostal k utajované informaci z BIS. Žaloba tvrdí, že zprávu vynesla tehdejší šéfka kabinetu premiéra Jana Nečasová, tehdy Nagyová. Ta je nyní společně s Rittigem a dvěma advokáty Davidem Michalem a Tomášem Jindrou obžalována. Rittig potvrdil, že k soudu přijde. Chce se podle svých slov vyjádřit k nesmyslům, které státní zástupci napsali do obžaloby.
Ivo Rittig byl obžalován kvůli úniku informací z BIS.
Ivo Rittig byl obžalován kvůli úniku informací z BIS. | Foto: DVTV

Praha - Premiér Petr Nečas dostal v březnu 2012 od Bezpečnostní informační služby (BIS) zprávu, o kterou měl podnikatel Ivo Rittig nebývalý zájem. Tajná služba na několika stranách detailně popisovala jeho vliv ve státních firmách.

Pár dní před tříletým výročím od policejní akce, která skončila pádem Nečasovy vlády, začne v pondělí Městský soud v Praze rozplétat, jak se k těmto informacím Rittig dostal. Vyšetřovatelé v obžalobě tvrdí, že zjištění BIS vynesla bývalá šéfka kabinetu premiéra Jana Nečasová (dříve Nagyová). "Nebylo zjištěno, jak se Nečasová k informaci dostala. To ale není důležité," říká náměstek vrchního žalobce Pavel Komár.

Vrchní státní zastupitelství v Olomouci, které rozsáhlý případ vyšetřuje, tvrdí, že má přesto dostatek důkazů, aby prokázalo, že se zjištění BIS dostalo přes advokáta Davida Michala k Rittigovi a dalšímu advokátovi Tomáši Jindrovi. Všichni tři byli společně s Nečasovou obžalováni.

"K soudu přijdu, protože se chci vyjádřit k těm nesmyslům, co napsal státní zástupce do obžaloby," prohlásil Rittig. Podle advokáta Eduarda Bruny dorazí také jeho klientka Jana Nečasová. "Je přesvědčena, že se ničeho nedopustila. Ke všemu se ale vyjádří až u soudu," uvedl Bruna.

Klíčové v této kauze jsou i odposlechy hovorů, které byly pořízeny mimo jiné v hotelu Ventana. V něm měl Rittig své neoficiální sídlo a pořádal tam důležitá setkání s obchodními partnery i svými advokáty.

Vypovídat bude Nečas i Bendl

Soudce Petr Novák, který v minulosti mimo jiné poslal Tomáše Pitra za daňové podvody na šest let do vězení, potvrdil, že nahrávky nechá přehrát. "Půjde celkem o šest hodin, souběžně s tím budeme promítat jejich přepis na velkoplošnou obrazovku," upřesnil Novák.

Případ, kvůli němuž Nečasová, Rittig a dva jeho advokáti skončí před soudem, má své kořeny v březnu 2012. Rittig se tehdy podle obžaloby dozvěděl, že o něm BIS napsala zprávu a předala ji premiérovi. Tuto informaci mu podle spisu řekla Nečasová i tehdejší ministr zemědělství Petr Bendl, s nímž jsou dlouholetí přátelé.

Tajní agenti ve zmíněném dokumentu popsali vliv Rittiga na státní společnosti. A žalobci tvrdí, že předání těchto informací mohlo ohrozit bezpečnost i zájmy České republiky.

Vyšetřovatelé tak popsali, že Rittig a Jindra instruovali advokáta Michala, aby se s Nečasovou setkal a zjistil, co konkrétně BIS ve zprávě píše. Podle žalobců Nečasová Michalovi vše řekla při setkání v Hrzánském paláci, které zadokumentovali detektivové z Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu.

Advokát se poté setkal s Rittigem a Jindrou ve zmíněném hotelu Ventana. A na pokoji číslo 26 jim detaily popsal.

Právník Jindra, který byl v té době i poradcem ministra Bendla, se k obžalobě nevyjádřil. "Moje konkrétní názory na obžalobu by měly zaznít nejprve před soudem," vysvětlil Jindra, který se do povědomí veřejnosti dostal až díky fotce z golfu, na kterém byl společně s Bendlem a Rittigem.

Právě bývalý ministr Bendl bude také jedním ze svědků, kteří budou u soudu vypovídat. Výslech čeká i bývalého premiéra Petra Nečase, současného manžela hlavní postavy případu. Svědčit mají i tehdejší šéf Úřadu vlády Lubomír Poul a jeho referentka Blanka Šedová. Soudce Novák si rovněž předvolal znalkyni Marii Svobodovou, která měla za úkol identifikovat osoby podle hlasových záznamů.

Lobbista Ivo Rittig, jeden z obviněných v kauze Nagyová, ostře kritizuje práci policie a státního zastupitelství. Celá kauza je podle něj jasnou ukázkou, jak skupina lidí přebírá moc ve státě. | Video: DVTV
 

Právě se děje

Další zprávy