Exšéf Olea Urbánek vypovídá u soudu už tři dny. Rittiga prý ani nezná

ČTK ČTK
Aktualizováno 20. 11. 2015 18:31
Spoluzakladatel petrochemické firmy Oleo Chemical Michal Urbánek u pátečního soudu namítl, že nebýt jména lobbisty Ivo Rittiga, kauza údajného vyvedení 20 milionů korun z firmy by nevznikla. Sám prý Rittiga ani nezná. Urbánek vypovídal před soudem jako obžalovaný tři dny, obsáhle se vyjadřoval k odůvodnění obžaloby a jeho proslov provázely spory se soudkyní. V pondělí bude hlavní líčení pokračovat výslechem teprve druhého z deseti obžalovaných, spoluzakladatele OCh Kamila Jirounka. Předsedkyně soudního senátu přitom původně počítala s tím, že ve středu už začnou vypovídat svědci.
Michal Urbánek spoluzakladatel Oleo Chemical
Michal Urbánek spoluzakladatel Oleo Chemical | Foto: ČTK

Praha - Obžalovaný zakladatel petrochemické firmy Oleo Chemical (OCh) Michal Urbánek tři dny vypovídal u pražského městského soudu kvůli kauze údajného vyvedení 20 milionů korun z firmy.

V pondělí bude hlavní líčení pokračovat výslechem teprve druhého z deseti obžalovaných, spoluzakladatele OCh Kamila Jirounka. Předsedkyně soudního senátu přitom původně počítala s tím, že ve středu už začnou vypovídat svědci.

Podle Urbánka je obžaloba výsledkem snahy státního zastupitelství spojit nesouvisející záležitosti a zejména OCh se jménem lobbisty Ivo Rittiga, u něhož se spekuluje o vlivu na byznys a politiku.

O Rittiga se už dříve zajímala policie, figuruje také v kauze někdejší šéfky kabinetu premiéra Jany Nečasové, dříve Nagyové, a údajného vynášení informací z Bezpečnostní informační služby. V případu už padla obžaloba, odvolací soud ji ale vrátil žalobcům k dopracování.

"Osoba Ivo Rittiga nemá žádný vztah k naší společnosti. Kdyby tady s námi neseděl, tak by se neprojednával tento případ," řekl Urbánek. Rittig nyní k soudu nechodí, do své výpovědi je omluvený. Dorazil pouze na začátek hlavního líčení ve středu, kde vyslechl obžalobu.

Po jednání řekl, že téměř nikoho z obžalovaných nezná, tvrzení státního zastupitelství odmítá a je připravený vypovídat.

Urbánek: Je to lež

Některé pasáže z obžaloby označil Urbánek jako naprostou lež. "Kde je prokázáno, že se Rittig podílel na formulaci smluvního vztahu mezi Oleo Chemical a Cokeville Assets? Nevím, proč mám sedět na lavici obžalovaných jen proto, že si to pan státní zástupce vymyslel," namítal.

Žalobce Adam Borgula sledoval Urbánkovo vystoupení bez reakcí. Médiím už dříve sdělil, že pro podání obžaloby shledal na základě policejního vyšetřování důvody.

Urbánek od středy, kdy začal jako první vypovídat, obsáhle rozebíral odůvodnění obžaloby, ve kterém jsou na zhruba 70 stranách zejména výslechy svědků. Soudkyně Kateřina Radkovská podnikatele opakovaně upozorňovala na to, že se opakuje. Urbánek od středy namítal, že prý dosud neměl možnost vyjádřit se k tvrzením státního zástupce, který prý při vyšetřování rovněž odmítl doplnit jeho výslech.

Obšírná výpověď

Urbánek po komentáři odůvodnění obžaloby rozdal členům trestního senátu papír s grafy a rozhodl se popsat historii OCh v souvislosti se situací na trhu, aby vysvětlil, proč potřeboval poradenství, které popisuje obžaloba.

Radkovská ho chtěla zarazit a začít klást dotazy, jak je to obvyklé, pokud s tím obžalovaný souhlasí. Po námitkách advokátů nakonec nechala Urbánka mluvit, upozornila ho ale, že nesmí odbíhat od tématu. Urbánka také vyzvala, aby dokument poskytl i státnímu zástupci.

"Já myslel, že o to nemá zájem, nezajímal se několik let," reagoval Urbánek. "Pan státní zástupce je zúčastněná strana," vysvětlila soudkyně.

Obžalovaných je deset

Kauza se týká kromě Urbánka a Rittiga dalších osmi lidí, kteří podle obžaloby vyvedli zhruba 20 milionů z OCh za fiktivní poradenství. Šéfové firmy údajně uzavřeli sérii smluv na poradenství od společnosti Cokeville Assets (CA) se sídlem na Britských Panenských ostrovech. Dokument ale prý byl maskovacím manévrem a skutečným účelem převodů peněz bylo podle vyšetřovatelů odčerpání majetku OCh k Rittigovi.

Většině obžalovaných hrozí až desetileté vězení, státní zastupitelství navrhuje pro jednoho uznání tzv. pozice spolupracujícího obviněného.

Obžaloba míří na Rittiga, Urbánka, dalšího zakladatele OCh Kamila Jirounka, Rittigova obchodního partnera Petera Kmetě, Rittigovy právníky Karolínu Babákovou a Davida Michala z advokátní kanceláře MSB Legal (dříve Šachta & Partners), jednatele účetní firmy Peskim Petra Michala, šéfa výroby v OCh Radomíra Kučeru a účetní firmy Oil Technologies (dříve Peskim) Janu Šádkovou. O spolupracující pozici žádá finanční odborník Peskimu Jaroslav Kubiska.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Tunisko nejspíš čekají předčasné volby, potvrdil tamní prezident

Tuniský prezident Kaís Saíd potvrdil záměr vypsat předčasné volby v případě, že nová vláda nezíská důvěru. Sestavením kabinetu je momentálně pověřený někdejší ministr financí Iljás Fachfách, kterého Saíd navrhl v lednu poté, co jeho předchozího kandidáta parlament neschválil. Informovala o tom agentura Reuters.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Nejlepšími sportovci roku jsou Messi, Hamilton a Bilesová

Držiteli trofeje Laureus pro nejlepší sportovce minulého roku jsou argentinský fotbalista Lionel Messi, britský pilot formule 1 Lewis Hamilton a americká sportovní gymnastka Simone Bilesová. Ta obhájila loňské prvenství, ocenění označované za sportovního Oscara poprvé získala už v roce 2016. Messi s Hamiltonem, kteří v mužské části ankety dostali stejný počet hlasů, zvítězili poprvé.

Hamilton, jenž se loni pošesté stal mistrem světa F1, převzal trofej od bývalého francouzského fotbalového trenéra Arsénea Wengera. Messi, který je v dvacetileté historii ankety prvním vítězným zástupcem kolektivního sportu, ani Bilesová se dnešního vyhlášení v Berlíně nezúčastnili.

Bilesová na loňském světovém šampionátu rozšířila sbírku zlatých medailí o dalších pět, v 22 letech už má na kontě rekordních 19 titulů. V anketě dostala přednost před americkou lyžařkou Mikaelou Shiffrinovou, jamajskou sprinterkou Shelly-Ann Fraserovou-Pryceovou, japonskou tenistkou Naomi Ósakaovou, americkou fotbalistkou Megan Rapinoeovou a americkou běžkyní Allyson Felixovou.

Mezi muži se do finálové nominace dostali kromě Messiho s Hamiltonem i keňský maratonec Eliud Kipchoge, španělský tenista Rafael Nadal, španělský motocyklový jezdec Marc Márquez a americký golfista Tiger Woods.

V kategorii Návrat roku zvítězila německá pilotka formule 3 Sophia Flörschová, která se po těžkém zranění páteře dokázala vrátit k závodění. Za průlom roku byl oceněn kolumbijský cyklista Egan Bernal, vítěz Tour de France. Týmem roku jsou jihoafričtí ragbyoví mistři světa, nejlepší v akčních sportech je americká snowboardistka Kim Chloeová.

Zdroj: ČTK
Další zprávy