Vyšetřování Grygárka má skluz, Švýcaři neřekli žalobcům vše

Radek Nohl Radek Nohl
28. 8. 2015 8:42
Vrchnímu státnímu zastupitelství v Olomouci přišla ze Švýcarska právní pomoc, která se týká případu Libora Grygárka. Zahraniční kolegové v ní ale českým žalobcům neodpověděli na všechny otázky.
Bývalý náměstek vrchního žalobce Libor Grygárek.
Bývalý náměstek vrchního žalobce Libor Grygárek. | Foto: ČTK

Praha - Vyšetřování bývalého náměstka vrchního žalobce Libora Grygárka - jedné z větví v kauze Jany Nečasové - se zdržuje. Vrchnímu státnímu zastupitelství v Olomouci sice přišla právní pomoc od kolegů ze Švýcarska, která je pro objasnění případu klíčová, ale místní vyšetřovatelé v ní neodpověděli na vše, co tuzemské žalobce zajímalo.

Proto bude muset olomoucké vrchní státní zastupitelství svou žádost opakovat. "Dosud jsme od dožádaného justičního orgánu nedostali odpovědi na všechny naše otázky, nicméně část naší žádosti o právní pomoc již byla vyřízena," řekl Aktuálně.cz náměstek olomouckého vrchního žalobce Pavel Komár.

O prodlevě ve vyšetřování informoval v pátek ráno i server Lidovky.cz.

Grygárek je obviněn za to, že se jako vysoce postavený státní zástupce nesnažil pomoci vyšetřování případu, který přímo souvisí s podnikatelem Romanem Janouškem a penězi, jež měl Janoušek uložené na kontech ve Švýcarsku. Olomoucký žalobce Pavel Komár v květnu Aktuálně.cz řekl, že od švýcarských kolegů čekají na zásadní informace. Co přesně jim nyní napsali, říct odmítl.

Grygárkův advokát: Měsíce se nic neděje

Grygárek tvrdí, že se ho nová zjištění vůbec netýkají. "Samozřejmě jsme si byli zjišťovat, o jakou právní pomoc se jedná. Zjistili jsme, že nemá souvislost s mojí osobou," uvedl Grygárek pro Lidovky.cz.

Je tak zřejmé, že se nyní odkládá případné podání žaloby na Libora Grygárka. Jeho advokát Tomáš Kaiser Aktuálně.cz řekl, že vyšetřování mělo být skončeno již loni na konci roku. "Několik měsíců se neděje nic, marně jsem však žádal o odstranění průtahů ve vyšetřování, původní termín skončení přípravného řízení v prosinci 2014 byl bez vysvětlení zrušen," uvedl Kaiser.

Podle Grygárkova advokáta již před rokem v srpnu navštívili žalobci a policisté osobně Švýcarsko, kde provedli výslechy a další šetření. Odeslání nové žádosti o právní pomoc však ukazuje, že tuzemští vyšetřovatelé ještě nemají všechny potřebné informace k dispozici.

U výslechu byli šéfové protikorupční policie

V Česku kvůli této větvi kauzy Jany Nečasové již vyšetřovatelé vyslechli například bývalé ředitele protikorupční policie Jiřího Nováka a Tomáše Martince nebo někdejšího ředitele Finančního analytického útvaru Milana Cícera.

Olomoučtí žalobci tvrdí, že Libor Grygárek poté, co se dověděl o vyšetřování ve Švýcarsku, měl v Česku začít prověřovat peníze Romana Janouška. Podle vrchního státního zastupitelství to ale neudělal, jelikož mezi Grygárkem a Janouškem panovaly přátelské vztahy. Což vyšetřovatelé dokládají například pořízenými odposlechy.

Grygárek po svém obvinění řekl, že olomoučtí žalobci vychází z uměle vykonstruovaných hypotéz. Poté, co opustil pražské vrchní státní zastupitelství, začal pracovat jako advokát.

Rittig na odposleších: "Bůra" Grygárkovi

Před soudem v případě bývalého spolumajitele papírny Neograph (dnes přejmenované na Security Paper Mill) Vladimíra Sitty a jeho stejnojmenného syna před několika dny prvně veřejně zazněly odposlechy, na nichž mluví Ivo Rittig se svými dvorními advokáty z kanceláře MSB Legal právě i o Grygárkovi.

"Kolik jsi dával tomu Grygárkovi? Já mu dával bůra," říká Rittig svému advokátovi Davidu Michalovi. "Já jsem mu dával dvojku a ještě mezitím asi jeden a půl," odpovídá Michal. Z kontextu vyplývá, že se baví o milionech.

Podle zaznamenaného rozhovoru pro ně Grygárek mimo jiné "hlídal jejich věci na Faučku". Tedy Finančním analytickém útvaru ministerstva financí, který sleduje podezřelé převody peněz. Grygárek byl členem rozkladové komise FAÚ, a k citlivým datům úřadu se tak mohl dostat.

Sám Grygárek odmítá, že by pro Rittiga a jeho lidi pracoval a bral za to peníze. "O takových hovorech nic nevím. Je to nesmysl," řekl. A stejně tak popírá, že by jim mohl vynášet informace z FAÚ.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy