Praha - Bývalý ministr obrany Martin Barták i majitel zbrojařské firmy Michal Smrž byli zproštěni viny.
Soudce pražského městského soudu Stanislav Králík své rozhodnutí zdůvodnil slovy, že ke korupčnímu jednání nedošlo.
"Soud byl v důkazní nouzi. Relevantní důkazy byly pouze čtyři, a to ještě značně kontroverzní," řekl Králík.
"Za této situace nemůžeme dospět do situace, že se skutek stal tak, jak ho popisuje státní zástupce, proto jsme obžalované zprostili obžaloby," dodal soudce.
Rozsudek však ještě není konečný. Žalobce se proti němu odvolal, a případem se tak bude zabývat Vrchní soud v Praze.
"Mé přesvědčení nadále trvá," řekl žalobce Dušan Táborský na otázku, zda je i nadále přesvědčen o vině obžalovaných.
K tomu, zda předloží nové důkazy, se ale státní zástupce vyjádřit nechtěl. "Vše rozvedu v podaném odvolání. Teď nejsou na místě silná slova," uvedl Táborský.
Barták po vynesení rozsudku řekl, že ztrácel víru v právní stát. "Teď si potřebuji spoustu věcí ujasnit. Nechci dělat žádné kategorické závěry. Počínání státního zástupce Táborského a jeho nadřízených považuji za zvůli. Já se nevzdám, budu bojovat," prohlásil Barták.
Spory mělo urovnat 80 milionů, tvrdí žaloba
Podle obžaloby si řekl Barták o pět milionů dolarů (přes 80 milionů korun) za to, že urovná problémy kolem nákupu nových armádních vozidel Tatra.
Společně s ním čelil obžalobě i majitel zbrojařské firmy MPI Group Michal Smrž. Barták během líčení několikrát zopakoval, že je nevinen a to, co je napsáno v žalobě, je lež.
U soudu jako klíčoví svědci vystoupili někdejší manažer automobilky Tatra Duncan Sellars a bývalý velvyslanec USA v České republice William Cabaniss. Oba prohlásili, že si Barták o úplatek řekl.
Topolánek o úplatku nevěděl
Další svědci ale uvedli, že o žádném korupčním jednání nic nevědí. Byl mezi nimi například i expremiér Mirek Topolánek.
Podle žaloby se Barták snažil ovlivňovat průběh zakázky při dodávce několika stovek terénních aut Tatra. V únoru 2008 se prý při služební návštěvě USA dopustil trestného činu, když právě po Cabanissovi, který byl v minulosti i předsedou dozorčí rady společnosti Tatra, na střelnici v Centreville neúspěšně požadoval peníze.
Smrž se údajně pokusil o podvod, když se snažil vylákat z představitelů Tatry peníze tím, že před nimi předstíral vliv a kontakty na představitele českého ministerstva obrany i vlády.
V lednu 2008 prý sliboval šéfovi Tatry Kopřivnice Ronaldu Adamsovi zajištění osobního setkání s premiérem, a to nejprve za 100 milionů korun, později za 20 milionů. I Smrž svou vinu popřel.