Brno - Krajský soud v pondělí rozhodl o umístění Barbory Orlové ze Žďáru nad Sázavou do detenčního ústavu, kde se bude intenzivně léčit pod dohledem odborníků.
Žena loni v říjnu ubodala šestnáctiletého studenta Petra Vejvodu, který bránil spolužačku.
Podle znalců byla v době činu nepříčetná, trpí schizofrenií. Proto státní zástupce již dříve zastavil trestní stíhání a Vrchní státní zastupitelství v Olomouci zamítlo stížnost rodičů zavražděného proti zastavení.
Proti rozhodnutí může Orlová podat do tří dnů stížnost k vrchnímu soudu. Má odkladný účinek, obhájkyně sdělila, že podání zváží.
"Pokud by byla umístěna v detenci natrvalo, sice nám to syna nevrátí, ale bylo by to alespoň zadostiučinění, ta žena si nic jiného nezaslouží, už se přece nemůže vrátit mezi normální lidi," řekl otec zavražděného studenta Kamil Svoboda.
Nyní je v nemocnici v Brně
Teď je šestadvacetiletá Orlová umístěna v psychiatrické nemocnici v Brně-Černovicích a má přikázanou ochrannou léčbu. Umístění do detenčního ústavu navrhla státní zástupkyně na základě odborného posudku znalkyně v oboru psychiatrie Marty Holanové. Podle ní je v současném stavu okolí nebezpečná.
"Ochranná detence je potřeba tehdy, když ústavní psychiatrická léčba nemůže splnit svůj účel, a člověk je i tak na svobodě nebezpečný," uvedla Holanová.
Orlová se dříve léčila v Opavě, z léčebny ji však pustili a měla se léčit ambulantně. Orlová před soudem řekla, že jeden lék vysadila, protože jí nedělal dobře, lékařům to však neřekla a tvrdila, že se cítí v pořádku.
Vážný stav, který se dosud neléčil
V detenci je podle Holanové jediná jistota, že se bude člověk řádně léčit v optimálních podmínkách a bude pod dozorem. "Její stav je vážný a doposud se řádně neléčil," uvedla Holanová. Pokud Orlová v detenčním ústavu skončí, bude se její stav a způsob léčby posuzovat znovu za rok.
Vysvětlila také, jak jedná člověk trpící schizofrenií. "Uvažuje ve vztahu k jiné realitě, trpí halucinacemi a bludy, je o nich nezvratně přesvědčen. Jedná s vědomím, že se jedná o objektivní realitu, a chce situaci, jak ji vidí, vyřešit," řekla Holanová.
Doba se může prodloužit
Pokud se bude nemocná správně léčit, získá podle Holanové postupně vztah k objektivní realitě jako zdraví lidé a může žít jako ostatní. "Svého činu lituje," řekla Holanová.
Matka Orlové novinářům řekla, že chce, aby žila dcera důstojně. "Tak jako si každý zaslouží. Je mladá a věřím, že se z toho dostane," řekla. Byla proti tomu, aby dcera musela do detenčního ústavu, považuje to za krok zpět. Chtěla, aby zůstala v Černovicích, stejně jako chtěla i její dcera.
Žena podle obhájkyně s umístěním do ústavu souhlasí. Bude se muset přizpůsobit přísnějším podmínkám, nebude mít například povolené vycházky. Doba léčení by se měla opakovaně prodlužovat.
Návrh se ale nelíbí státní zástupkyni, ta upozornila na to, že podobný způsob léčení už Orlová podstoupila. Podle ní je důležité zajistit společnosti bezpečnost.
Kontrola se musí změnit
Podle soudce Martina Vrbíka, který o umístění vražedkyně rozhodl, je nutná změna systému kontroly pacientů trpících schizofrenií či jinou duševní nemocí. Odvolávání ředitelů léčeben či návrhů na kárné řízení se soudci odmítl jako populistické a nesystémové.
Znalkyně v oboru psychiatrie Marta Holanová při dnešním líčení uvedla, že existuje jednoduchý krevní test, který zjistí hladinu léků v krvi. Lékaři ho však běžně nedělají, protože se pokaždé musejí dotazovat pojišťovny, zda test uhradí. "Kompetentní osoby by měly pracovat na tom, jak změnit systém. Není divu, že nyní lékaři test dělají výjimečně. Pokud by jej pojišťovna hradila automaticky, lékaři by test dělali i kvůli tomu, aby byli krytí, a nemuseli by se spoléhat na tvrzení pacientů," míní soudce Vrbík.
Změnou systému by se podle Vrbíka optimalizovala kontrola pacientů a podobných neštěstí by bylo méně, přestože vyloučit je nelze nikdy. Žádné změny však dosud nezaznamenal, přestože mnozí politici krátce po útoku prohlašovali, jak se o změnu zasadí. "Místo toho ministryně sáhla k návrhu na kárné řízení se soudcem, který rozhodoval o změně léčby na ambulantní," uvedl Vrbík v narážce na krok tehdejší ministryně spravedlnosti Heleny Válkové (ANO).
"Je to nejjednodušší a nejefektnější krok, ale zcela nesystémový, který nic neřeší. Stejně jako byl odvolaný ředitel léčebny po nedávném útoku v plzeňské knihovně. To jsou jen populistické kroky," řekl Vrbík.