Brno - Nejvyšší správní soud vytáhl do boje proti jednomu z nejvíce zažitých stereotypů: že o děti se starají výhradně ženy. V tomto konkrétním případě ji nazývá diskriminací podle zákona.
Ženy totiž mohou odejít dřív do penze, což mají jako odměnu za to, že celý život pečovaly o děti. I muži to někdy zvládnou a měli by mít stejné právo, tvrdí nyní soudci.
Nejvyšší správní soud proto žádá, aby Ústavní soud zrušil sporné paragrafy. Podle zákona o důchodovém pojištění totiž byla pro muže stanovena hranice pro odchod do důchodu na 60 let jednotně, u žen se snižovala podle počtu vychovaných dětí. Například u dvou dětí na 55 let.
Ani reforma nic nezměnila
Ani s prodlužováním věku odchodu do důchodu se situace nezměnila. Jednotný důchod pro muže zůstává, u žen se znovu liší.
Nejvyšší správní soud svůj návrh ústavním soudcům poslal na základě konkrétního případu žaloby muže z Frýdku Místku na Českou správu sociálního zabezpečení.
"Zákon stanoví odlišně důchodový věk pro ženy v závislosti na počtu vychovaných dětí a u mužů k výchově dětí nepřihlíží ani v případě, kdy otci byly děti soudem svěřeny do výchovy a výchovnou funkci plnil otec v celém rozsahu sám," uvedli soudci Nejvyššího správního soudu.
Muži mají precedens
Ústavní soudci, kteří o platnosti sporného paragrafu rozhodnout příští týden, se už jednou mužů, kteří se starají o děti, zastali. Loni rozhodli, že muži neměli stejné podmínky při uplatňování nároku na penzi jako ženy a zrušili paragrafy upravující tuto problematiku.
Ženám se totiž doba rodičovské dovolené či péče o zdravotně postižené dítě do nároku na penzi započítala automaticky. Muži si ale na rozdíl od nich museli o zahrnutí doby péče o děti do nároku na důchod zvlášť požádat.
Pokud tak neudělali, neměli na započítání doby péče o děti do důchodového pojištění nárok. A bylo podle Ústavního soudu diskriminující.