Soud s Krejčířem on line: obhájci zpochybnili proces

Sabina Slonková
17. 5. 2007 14:30
Justice v JAR rozhoduje o propuštění na kauci

SPECIÁL
Autor fotografie: Ministerstvo vnitra ČR

SPECIÁL

Vše o dopadení podnikatele Krejčíře

Jak si stát nechal ukrást spis; o tom, jak Česko vydělává na aféře miliony; fakta o Krejčířově životě na útěku. ČTETE VÍCE 

Praha - Námitkami obhajoby dnes v Johannesburgu začalo ostře sledované líčení s Radovanem Krejčířem, který žádá jihoafrickou justici o to, aby se mohl z vazby vykoupit na kauci. Na svobodě by chtěl počkat na klíčový verdikt, zda bude vydaný zpět do České republiky.

Soud ale krátce po 14 hodině rozhodl, že dnes rozhodnutí o kauci nevynese. Termín posunul na příští čtvrtek

České úřady se snaží Krejčířovy plány překazit. Do JAR vycestovala speciální delegace žalobců a policistů, kteří mají přesvědčit tamní kolegy, že reálně hrozí další podnikatelův útěk.

Šéf místní policejní stanice proto podle neoficiálních informací požadoval, aby byl Radovan Krejčíř převezen do jiné věznice. Soud nakonec žádosti nevyhověl, mimo jiné s argumentem, že by podnikatel neměl být převážen.

Verdikt až příští týden

Verdikt o kauci podle odpoledních informací padne zřejmě až 24. května. Soudce dnes nicméně řekl, že pokud vše bude připraveno rychle, vyhlásí rozhodnutí i verdikt dříve.

Průběh dnešního líčení Aktuálně.cz popsal Krejčířův dvorní advokát Tomáš Sokol, který se připojil ke svým jihoafrickým kolegům. Z jeho slov vyplynulo, že jihoafričtí obhájci Krejčíře se po celý den snažili zpochybnit právo soudu vůbec o podnikateli rozhodovat.

"Jednak namítají, že už samo zadržení bylo protiústavní. A kromě toho se snaží dokázat, že tento soud vůbec nemůže rozhodovat o kauci," popsal aktivity svých kolegů Sokol.

Jako na pikniku

V soudní síni je málo místa, atmosféra byla nicméně podle ranních informací Sokola uvolněná, v jednu chvíli jako na pikniku, sdělil Aktuálně.cz. Z české delegace do místnosti dorazili jen policisté.

Krejčíře pak přišla podpořit jeho matka a syn, který za ním dorazil ze Seychelských ostrovů. Tam Krejčíř před cestou do JAR žil se ženou a synem. Manželka Kateřina k dnešnímu soudu nepřišla, patrně z obavy ze zatčení. V Česku je totiž sama obviněná z praní špinavých peněz.

Jestli Krejčíř uspěje a na klíčový verdikt - zda bude, či nebude vydán zpět do Česka - si počká na svobodě, není možné v tuto chvíli odhadnout. "Rozhodně si netroufám jakkoli hodnotit šance klienta na propuštění na kauci," sdělil Tomáš Sokol.  

Do JAR dorazila i úřednická mise

Kromě Sokola dorazila za Krejčířem i delegace policistů, žalobců a úředníků policejního prezidia a ministerstva spravedlnosti. Tajná mise má za úkol připravit půdu pro rozhodnutí o vydání či nevydání podnikatele do Česka.

Samotné jednání o kauci ale mise nestačí nijak ovlivnit, dorazila do Johannesburgu na poslední chvíli. Odlet se posunoval, mimo jiné také kvůli tomu, že někteří z adeptů na členy mise do Johannesburgu nechtěli vůbec vycestovat.

Krejčíř byl dopaden téměř dva roky po svém útěku z České republiky. Nejprve se skrýval na Seychelských ostrovech, zatkla jej jihoafrická policie na letišti v Johannesburgu, kam se v dubnu vydal pod falešnou identitou.

České úřady Krejčíře podezírají z rozsáhlých finančních machinací a násilných deliktů.

On line z jednání soudu

9:00 - "Fakticky jsme ještě nezačali. Čekáme, až překopírují materiály, které dodala česká strana," hlásí pro Aktuálně.cz přímo ze soudní síně Krejčířův Advokát Tomáš Sokol.

10:05 - Líčení právě začalo. "Zatím to připomíná piknik. Státní zástupce se baví s obhájci, zadržený s novinářem, všichni se usmívají," popsal atmosféru v soudní budově Sokol.

10:15 - V soudní síni jsou státní advokát i tři místní Krejčířovi advokáti, plus Sokol. Průběh líčení je tlumočen kontinuálně do češtiny.

10:15 - Agentura ČTK vydává zprávu, že česká delegace, která v úterý odjela do Jihoafrické republiky kvůli soudnímu líčení s Radovanem Krejčířem, ve středu poprvé jednala s tamními úřady. "Účelem schůzky bylo vyjasnění některých otázek vyplývajících z rozdílností právních řádů České republiky a Jihoafrické republiky. Vzhledem k tomu, že řízení je na samém počátku, nelze poskytnout bližší informace," sdělila mluvčí ministerstva spravedlnosti Zuzana Kuncová.

10:20 - Advokáti Radovana Krejčíře se snaží formálně zpochybnit oprávněnost soudu posuzovat kauzu jejich klienta. Obhájce Mannie Witz nastolil otázku jurisdikce soudu a způsobu, jakým byl Krejčíř v Jihoafrické republice zadržen

10:25 - Další obhájce Hugo Van der Westhuzen namítá nezákonnost vazby. "A to vzhledem k úpravě extradice. Namítl nedostatek příslušnosti zdejšího magistrátního soudu," hlásí Sokol.

10:30 - Advokáti se snaží přesvědčit soud, že zadržení Radovana Krejčíře bylo protiprávní.

10:40 - Radovan Krejčíř působí v soudní síni uvolněně, nervozita na něm podle svědků není znát. Do soudní budovy přijela svého syna podpořit Naděžda Krejčířová, která dosud žila v Česku. Spolu s ní je v soudní síni i Krejčířův syn Denis. Ten žil doposud s Krejčířem a jeho ženou na Seychelských ostrovech. Kateřina Krejčířová se k soudu dnes nedostavila, patrně z obavy, že by mohla být rovněž zatčená. V Česku je stíhaná za praní špinavých peněz.

10:50 - Další obhájce namítá, že zadržení Krejčíře bylo v rozporu s lidskými právy. Argumentuje, že neobstojí námitka, že Krejčíř přicestoval do Jihoafrické republiky na falešný pas. "Předkládá soudu, státnímu zástupci a klientovi kopie dalších relevantních rozhodnutí. Například o zadržení čínských občanů s pasy Honkongu," popisuje Sokol.

11:00 - V soudní síni je málo místa. Před soudcem na lavici sedí Sokol, asistent státního advokáta a státní advokát Dean Barnard. Z české delegace úředníků do soudní síně nedorazili žalobci, jen policisté. Kromě nich se líčení účastní ještě čeští novináři.

11:15 - Líčení je přerušeno na patnáct minut, pauza na kávu.

11:30 - Opět se začalo. Advokáti Krejčíře pokračují ve zpochybňování způsobilosti soudu vůbec vynést verdikt o kauci.

12:30 - Další pauza, kterou soudce nařídil kvůli okopírování dokumentů z České republiky. V soudní síni se totiž strhla právní bitva mezi žalobcem a obhajobou o to, zda Česká republika vůbec dodala k soudu dokumenty potřebné k rozhodování. Obhájci tvrdí, že nikoli. Žalobce říká opak.

12:40 - Líčení pokračuje, právní řež kvůli dokumentům rovněž. Obhájci argumentují, že dokumenty z Česka jsou dodávány do spisu opožděně a neměli možnost se s nimi seznámit. Žalobce oponuje.

13:00 - Spor o dokumenty zatím není vyřešen. Situaci komplikuje podle advokáta Sokola, že původně spis zpracovávala jiná soudkyně. Doklady a termíny jejich založení do spisu se tak znovu rekonstruují. Soud vyhlašuje pauzu na oběd.

14:00 - Všichni aktéři líčení jsou zpět v soudní síni. Obhajoba vyrukovala s klíčovou námitkou, která by podle obhájců mohla potvrdit protiprávnost zadržení. "Obhajoba poukazuje na to, že základní žádost o vydání z 23. 4. ministerstva spravedlnosti byla odeslána prostřednictvím Interpolu a má další nedostatky. Oprávněnost námitky byl znamenala protiprávnost zadržení klienta," uvedl Sokol.

14:15 - Soudce prohlásil, že dnes není schopen rozhodnout. Rozhodnutí vyhlásí příští čtvrtek, podle svých slov možná i dřívě. Obhajoba si vyžádala přestávku.

14:40 - Soud rozhodoval o žádosti Interpolu, aby byl Krejčíř převezen z policejní stanice Kempton park do jiné věznice. Advokáti protestují mimo jiné proto, aby měli s klientem snazší kontakt. Soud nakonec rozhodl, že Radovan Krejčíř zůstane tam, kde je. Pro dnešek líčení skončilo.

 

Právě se děje

Další zprávy