Soud uložil Peterkové podmínku, její podporovatelé vylomili dveře jednací síně

ČTK ČTK
Aktualizováno 30. 5. 2023 17:35
Soud v úterý uložil bývalé novinářce Janě Peterkové dvouletý podmíněný trest za šíření poplašné zprávy v období koronavirové pandemie a stanovil jí tříletou zkušební dobu. Odvolací senát rozhodl s vyloučením veřejnosti poté, co jednání narušili příznivci Peterkové a jejich výtržnosti. V budově pražského městského soudu kvůli nim museli zasahovat vedle justiční stráže i policisté.
Bývalá novinářka Jana Peterková po odvolacím jednání na pražském městském soudu | Video: Facebook/Jana Peterková official2

Sedmačtyřicetiletá bývalá reportérka televize Nova Peterková mluvila ve videích na sociálních sítích o drastickém vyšetřování a léčení dětí v nemocnicích či o nuceném očkování proti covidu-19. Uvedla také například, že vojska Severoatlantické aliance obsadí Česko a budou střílet na děti, které se budou chtít dostat na dětská hřiště.

Prohlašovala rovněž, že vojáci zastřelí každého, kdo se odmítne nechat odvést k očkování proti koronaviru. Vládní představitele označila za fašisty. Dvouletou podmínku jí uložil už v únoru obvodní soud, žena se odvolala.

K soudu ji přišly podpořit desítky sympatizantů, kterým zpočátku čelili jen tři členové justiční stráže. Dav vylomil dveře do jednací síně. Na chodbě skandoval hesla o gestapu a fašistickém státě.

Přivolaná policie na místě zadržela dva muže, jednoho ze soudu odvezla za asistence záchranářů. Ostatní příznivci Peterkové soudní chodbu opustili po více než hodině. Podle Peterkové soud dostatečně nezajistil, aby zasedání proběhlo v klidu.

Ministr Blažek, šéf Vězeňské služby Simon Michailidis a předsedkyně soudu Jaroslava Pokorná společně odsoudili chování aktérů incidentu. Případ budou analyzovat, cílem je zabránit opakování podobných situací. Podle Vězeňské služby byl zásah justiční stráže přiměřený nastalé situaci, profesionální a v souladu se zákonem.

Blažek strážcům poděkoval za zvládnutí situace. Oznámil, že ve středu se incidentem bude zabývat vláda. Posoudí opatření, která zabrání opakování podobných situací.

Podobné nepokoje, byť bez zásahu policie, nicméně u pražského městského soudu nenastaly poprvé. Při březnovém projednávání odvolání podněcovače Patrika Tušla musela soudkyně vykázat několik lidí, dav příznivců následně za přihlížení justiční stráže hlučel na chodbě. Nejhlasitěji se tehdy projevovala právě Peterková, která také osočovala přítomné novináře.

Nejnovější incident může být podle mluvčího soudu Adama Weniga kvalifikován jako trestný čin výtržnictví, pohrdání soudem či v krajním případě i jako násilí proti úřední osobě.

Peterkové už justice dříve za lži o úmrtích v domě seniorů uložila pokutu 250 tisíc korun. Žena čelí několika exekucím a na své akce požadovala finanční dary od lidí, kteří sledují její videa na internetu.

Video: Presl: Do boje s dezinformacemi se pouštíme pozdě, pořád se s tím ale dá něco dělat (21. 10. 2022)

Do dnešní doby Česko dezinformacím spíš přihlíželo, teď s nimi začínáme bojovat. Ztratili jsme spoustu času, ale pořád se s tím dá něco dělat. | Video: Martin Veselovský
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy