Tato skutečnost vyšla najevo poté, co se o "kauzu Filip" začal zajímat senátor Martin Mejstřík, podle něhož byl předseda KSČM vědomým spolupracovníkem komunistické Státní bezpečnosti. Mejstřík to doložil Filipovým podpisem pod takzvaným vázacím aktem z roku 1986.
Českobudějovický okresní soud teď na Mejstříkovu žádost zveřejnil rozsudek z roku 1992, kterým se Filip proti obvinění z vědomé spolupráce s StB bránil. Čtrnáct let starý soudní verdikt jako první publikovala ČTK. Celý text rozsudku naleznete ZDE
Soudce Pavel Toufar uvedl, že Filip "vědomě podepsal závazek a rovněž vědomě vykonával úkoly pro československou zpravodajskou službu".
Filip ale podle soudce nevěděl, že zpravodajská služba byla organizačně zařazena pod první správu federálního ministerstva vnitra, tedy pod StB.
Právník Filip nic nevěděl
Když před dvaceti lety Filip podepsal spolupráci s komunistickou rozvědkou, bylo mu jednatřicet a byl vystudovaný právník. Skutečně nevěděl, že rozvědka spadá pod první správu?
"To nemohu komentovat," řekl deníku Aktuálně.cz českobudějovický soudce Toufar.
Dodal, že soudní rozsudek už byl senátorovi Mejstříkovi poslán.
"Pan Filip nemohl být tak naivní, aby nevěděl, pro koho pracuje," řekl Aktuálně.cz senátor Mejstřík. Dodal, základní strukturu vnitra tehdy znal i "jenom trochu dospělý člověk".
"Pan Filip je marxista a o boji proti vnitřnímu a vnějšími nepříteli se všichni učili ve škole," dodal Mejstřík.
S tvrzením, že vědomě nespolupracovali s StB, odešlo od soudu už více lidí. Verdikt českobudějovického soudu ovšem ukazuje, že tito lidé nemusí být zcela "čistí".
Mejstřík: Nevolte Filipa do vedení sněmovny
Vojtěch Filip zastával v minulé Poslanecké sněmovně funkci místopředsedy a senátor Mejstřík v uplynulých dnech vyzval poslance, aby předsedu KSČM, který vědomě podepsal spolupráci s rozvědkou a tedy i s StB, znovu do této funkce nevolili.
"Volba Vojtěcha Filipa, jenž byl komunistickou Státní bezpečností úkolován proti západoevropským státům a NATO, do předsednictva Sněmovny by mohla znamenat bezpečnostní riziko vzhledem k našim partnerům v EU a NATO," napsal poslancům Mejstřík, podle něhož Filip vědomě pracoval ve prospěch zločinného režimu proti demokratickým zemím.
"Rád bych tímto apeloval na Vaše svědomí: není žádný důvod, aby měla Komunistická strana Čech a Moravy, která je i dle svých vrcholných představitelů pokračovatelkou zločinecké KSČ, nárok na jakoukoliv funkci v orgánech Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky a už vůbec ne nárok na místopředsedu," dodal Mejstřík.
Vedení ČSSD se ovšem za Filipa postavilo, podle poslanců ODS či KDU-ČSL by ovšem Filip už ve vedení sněmovny být neměl.
Tento postoj ovšem může změnit další povolební vyjednávání mezi politickými stranami.