Soud: Obvinění zaměstnanci České pošty ve vazbě neskončí

Radek Nohl Radek Nohl
Aktualizováno 17. 4. 2014 15:37
Podle verdiktu soudu není pro vazbu důvod, protože budou oba propuštěni z České pošty.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Ondřej Besperát

Praha - Dva zaměstnanci České pošty, kteří jsou obviněni v kauze zmanipulovaných podlimitních zakázek tohoto státního podniku, ve vazbě neskončí.

Rozhodl o tom ve čtvrtek Okresní soud Plzeň-sever. Pracovníky České pošty následně pustil na svobodu.

"Soud oba obviněné propustil ze zadržení, neboť s ohledem na očekávané ukončení pracovního poměru obou obviněných neshledal obavu, že by mohli v trestné činnosti pokračovat," řekl Aktuálně.cz státní zástupce Zdeněk Matula, který případ České pošty dozoruje.

"Propuštění obou obviněných jsem s ohledem na průběh vazebního řízení sám navrhl," uvedl Matula. Zároveň navrhl, aby soud stanovil za jejich propouštění na svobodu kauci. Tomu ale vyhověno nebylo.

Mluvčí pošty Ivo Mravinac však odchod obviněných zaměstnanců popřel. "Pošta nemá žádné informace o tom, že by se obvinění zaměstnanci rozhodli podat výpověď," řekl Aktuálně.cz s tím, že pošta dvojici obviněných propustit nehodlá, neboť ctí presumpci neviny. "Zatím nám nikdo nepředložil důkazy o tom, že by porušili zákon," dodal. 

Zásah ve firmě Andreje Babiše

V této kauze, která se také točí kolem manipulování zakázek malého rozsahu, je kromě samotné České pošty obviněno již patnáct lidí. Z toho začala policie stíhat tento týden podle vyjádření Matuly šest osob.

Na seznamu je mimo jiné bývalý zástupce generálního ředitele Richard Soldán nebo bývalý ředitel úseku veřejných zakázek Jiří Kouba.

Vyšetřovatelé vedle České pošty zasahovali během posledních dnů i ve firmě Agrotec, která patří pod Agrofert ministra financí Andreje Babiše. Ze sídla společnosti si policisté odnesli řadu dokumentů a vyslechli dva její zaměstnance.

Podle České televize se vyšetřování pravděpodobně týká zakázky již z roku 2006. "Podle našich informací šlo o podlimitní zakázku na dodávku pneumatik pro Českou poštu," řekl ČT mluvčí Agrofertu Karel Hanzelka.

Staňte se fanouškem mé stránky na Facebooku a své názory pište zde, na Twitteru mě najdete zde.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Turecko přesune v první fázi do Sýrie milion uprchlíků, řekl Erdogan

Turecko v první fázi přesune do Sýrie milion syrských uprchlíků ze svého území. Řekl to v úterý turecký prezident Recep Tayyip Erdogan. Turecká armáda od 9. října bojuje na severu Sýrie proti tamním kurdským oddílům s cílem zřídit podél hranice zónu pro bezpečný návrat uprchlíků. Turecko jich přijalo od roku 2011 na 3,6 milionu.

"Zajistíme oblast od Manbidže po iráckou hranici a v první fázi umožníme milionu syrských uprchlíků vrátit se domů. Později zajistíme návrat dvou milionů lidí," prohlásil prezident.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

V Brazílii spadl obytný dům. Nejméně dva lidé jsou mrtví a deset je nezvěstných

Sedmipodlažní obytný dům se dnes náhle zřítil ve městě Fortaleza na severovýchodě Brazílie. Hasiči a záchranáři z trosek zatím vyprostili dva mrtvé a osm zraněných, kteří byli převezeni do nemocnice. Tragická bilance ale může být vážnější, protože pod rozvalinami jsou ještě minimálně další dva živí lidé a deset osob se pohřešuje, informovala brazilská média. Podle svědků několik osob stihlo z budovy vyběhnout a mezi zraněnými je i pár lidí, kteří šli kolem. Příčiny kolapsu domu dosud nejsou jasné.

Zdroj: ČTK
Další zprávy