Soud: Obvinění zaměstnanci České pošty ve vazbě neskončí

Radek Nohl Radek Nohl
Aktualizováno 17. 4. 2014 15:37
Podle verdiktu soudu není pro vazbu důvod, protože budou oba propuštěni z České pošty.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Ondřej Besperát

Praha - Dva zaměstnanci České pošty, kteří jsou obviněni v kauze zmanipulovaných podlimitních zakázek tohoto státního podniku, ve vazbě neskončí.

Rozhodl o tom ve čtvrtek Okresní soud Plzeň-sever. Pracovníky České pošty následně pustil na svobodu.

"Soud oba obviněné propustil ze zadržení, neboť s ohledem na očekávané ukončení pracovního poměru obou obviněných neshledal obavu, že by mohli v trestné činnosti pokračovat," řekl Aktuálně.cz státní zástupce Zdeněk Matula, který případ České pošty dozoruje.

"Propuštění obou obviněných jsem s ohledem na průběh vazebního řízení sám navrhl," uvedl Matula. Zároveň navrhl, aby soud stanovil za jejich propouštění na svobodu kauci. Tomu ale vyhověno nebylo.

Mluvčí pošty Ivo Mravinac však odchod obviněných zaměstnanců popřel. "Pošta nemá žádné informace o tom, že by se obvinění zaměstnanci rozhodli podat výpověď," řekl Aktuálně.cz s tím, že pošta dvojici obviněných propustit nehodlá, neboť ctí presumpci neviny. "Zatím nám nikdo nepředložil důkazy o tom, že by porušili zákon," dodal. 

Zásah ve firmě Andreje Babiše

V této kauze, která se také točí kolem manipulování zakázek malého rozsahu, je kromě samotné České pošty obviněno již patnáct lidí. Z toho začala policie stíhat tento týden podle vyjádření Matuly šest osob.

Na seznamu je mimo jiné bývalý zástupce generálního ředitele Richard Soldán nebo bývalý ředitel úseku veřejných zakázek Jiří Kouba.

Vyšetřovatelé vedle České pošty zasahovali během posledních dnů i ve firmě Agrotec, která patří pod Agrofert ministra financí Andreje Babiše. Ze sídla společnosti si policisté odnesli řadu dokumentů a vyslechli dva její zaměstnance.

Podle České televize se vyšetřování pravděpodobně týká zakázky již z roku 2006. "Podle našich informací šlo o podlimitní zakázku na dodávku pneumatik pro Českou poštu," řekl ČT mluvčí Agrofertu Karel Hanzelka.

Staňte se fanouškem mé stránky na Facebooku a své názory pište zde, na Twitteru mě najdete zde.

 

Právě se děje

před 19 minutami

Při útoku na armádní základnu v Nigeru zahynulo až 70 vojáků

Při úterním útoku ozbrojenců na armádní pozici na západě Nigeru přišlo o život až 70 vojáků. Oznámily to ve středu agentury EFE a Reuters. Útočníci přišli podle EFE o 50 lidí. Jak velká celkem byla skupina útočníků a jaké měla cíle, ale zatím není jasné. V minulosti se k útoku na stejném místě přihlásila organizace Islámský stát (IS).

Armáda oznámila, že cílem útoku byl post v oblasti Inates, která leží v blízkosti maliské hranice. Útok byl nakonec odražen, ale na místo musely být přizvány posily. 

 

Zdroj: ČTK
Další zprávy