Policie obvinila dalších šest osob v kauze Česká pošta

Domácí Domácí
Aktualizováno 15. 4. 2014 22:28
V souvislosti s tím probíhal v poštovní centrále v ulici Politických vězňů a v Olšanské ulici policejní zásah. V hledáčku ÚOOZ jsou nově i zakázky na autoprovoz.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Ondřej Besperát

Praha - V centrále České pošty v ulici Politických vězňů a v Olšanské ulici zasahovala od brzkého rána až do pozdního večera policie.

Důvodem byly zakázky týkající se staveb a provozu aut. Řekla to šéfka Vrchního státního zastupitelství v Praze Lenka Bradáčová. Zásah souvisel s kauzou údajných manipulací se zakázkami, v níž už byla pošta dříve obviněna.

Bradáčová odpoledne řekla, že policie zajišťovala důkazy a prováděla "úkony trestního řízení". Kriminalisté také prohledali nebytové prostory. Podle informací ČTK policisté pobočky pošty opustili kolem 21:30.

K dosavadním devíti obviněným přibyli dva zástupci stavebních společností, dva zástupci obchodních společností a další dva pracovníci České pošty - policie tak v případu celkem stíhá již pět bývalých zaměstnanců podniku.

"ÚOOZ je tu od šesté hodiny ranní. První zásah byl nesrovnatelně větší. Nyní šli policisté už jen do konkrétních kanceláří," řekl deníku Aktuálně.cz mluvčí pošty Ivo Mravinac.

Stavební zakázky i autoprovoz

V kauze, která se točí kolem manipulování stavebních zakázek malého rozsahu, je kromě samotné České pošty obviněno celkem 15 lidí, mimo jiné bývalý zástupce generálního ředitele Richard Soldán nebo bývalý ředitel úseku veřejných zakázek Jiří Kouba. 

Tři z nově obviněných se měli podílet na manipulaci zakázek týkajících se autoprovozu České pošty.

"Dnešního dne bylo zahájeno trestní stíhání zástupce zadavatele a 2 zástupců obchodních společností pro zločin sjednání výhody při zadání veřejné zakázky, při veřejné soutěži a veřejné dražbě. Obvinění se podle policejního orgánu podíleli na manipulaci s veřejnou podlimitní zakázkou týkající se autoprovozu zadavatele," napsal v tiskové zprávě státní zástupce Zdeněk Matula.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Na popud exhejtmana Zimoly o registraci na vnitru požádalo hnutí Změna 2020

Radní Týnu nad Vltavou David Slepička (ČSSD) požádal ministerstvo vnitra o registraci politického hnutí Změna 2020. Učinil tak na popud jihočeského exhejtmana Jiřího Zimoly (ČSSD), řekl Právu. Zimola listu napsal, že o registraci ví, ale že o ni nežádal. O budoucnosti hnutí by se prý mělo rozhodnout do konce roku.

před 1 hodinou

Lidé v Paříži protestovali před kinem, které uvedlo Polanského film

Asi čtyřicet lidí v úterý večer demonstrovalo před kinem Le Champo v pařížské Latinské čtvrti, které v předpremiéře promítalo nový film režiséra Romana Polanského J'accuse. Informovala o tom agentura AFP. Protestovat proti 86letému filmařovi se lidé rozhodli kvůli novému obvinění ze znásilnění, kterému Polanski čelí. O víkendu jej nařkla francouzská fotografka Valentine Monnierová. Činu se Polanski údajně dopustil v roce 1975, kdy dívce bylo 18 let. Demonstranti před pařížským kinem třímali nápisy jako "V tomto kině se oslavují násilníci" nebo "Polanski perzekvuje ženy". Na jednom z transparentů byla jména žen, které režiséra obvinily ze znásilnění včetně Monnierové.

před 1 hodinou

Za neštěstí v dolech na Karvinsku nemohla OKD, tvrdí vyšetřovací komise

Vyšetřovací komise nezjistily, že by na nejtragičtějších hornických neštěstích v dolech na Karvinsku v letech 2014 a 2015 měla podíl viny těžební společnost OKD nebo některý z jejich zaměstnanců. Řekl to mluvčí OKD Ivo Čelechovský.

V případě smrti tří horníků 14. listopadu 2014 neštěstí způsobil otřes, který vznikl v hlubině. Další tři havíře zabil v srpnu 2015 výbuch metanu, který se prudce uvolnil při těžbě. Vyšetřování výbuchu metanu, při němž loni v prosinci zahynulo 13 horníků, stále pokračuje.

Zdroj: ČTK
Další zprávy