Policie obvinila dalších šest osob v kauze Česká pošta

Domácí Domácí
Aktualizováno 15. 4. 2014 22:28
V souvislosti s tím probíhal v poštovní centrále v ulici Politických vězňů a v Olšanské ulici policejní zásah. V hledáčku ÚOOZ jsou nově i zakázky na autoprovoz.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Ondřej Besperát

Praha - V centrále České pošty v ulici Politických vězňů a v Olšanské ulici zasahovala od brzkého rána až do pozdního večera policie.

Důvodem byly zakázky týkající se staveb a provozu aut. Řekla to šéfka Vrchního státního zastupitelství v Praze Lenka Bradáčová. Zásah souvisel s kauzou údajných manipulací se zakázkami, v níž už byla pošta dříve obviněna.

Bradáčová odpoledne řekla, že policie zajišťovala důkazy a prováděla "úkony trestního řízení". Kriminalisté také prohledali nebytové prostory. Podle informací ČTK policisté pobočky pošty opustili kolem 21:30.

K dosavadním devíti obviněným přibyli dva zástupci stavebních společností, dva zástupci obchodních společností a další dva pracovníci České pošty - policie tak v případu celkem stíhá již pět bývalých zaměstnanců podniku.

"ÚOOZ je tu od šesté hodiny ranní. První zásah byl nesrovnatelně větší. Nyní šli policisté už jen do konkrétních kanceláří," řekl deníku Aktuálně.cz mluvčí pošty Ivo Mravinac.

Stavební zakázky i autoprovoz

V kauze, která se točí kolem manipulování stavebních zakázek malého rozsahu, je kromě samotné České pošty obviněno celkem 15 lidí, mimo jiné bývalý zástupce generálního ředitele Richard Soldán nebo bývalý ředitel úseku veřejných zakázek Jiří Kouba. 

Tři z nově obviněných se měli podílet na manipulaci zakázek týkajících se autoprovozu České pošty.

"Dnešního dne bylo zahájeno trestní stíhání zástupce zadavatele a 2 zástupců obchodních společností pro zločin sjednání výhody při zadání veřejné zakázky, při veřejné soutěži a veřejné dražbě. Obvinění se podle policejního orgánu podíleli na manipulaci s veřejnou podlimitní zakázkou týkající se autoprovozu zadavatele," napsal v tiskové zprávě státní zástupce Zdeněk Matula.

 

Právě se děje

před 51 minutami

Španělská policie odhalila nelegální továrnu na cigarety, zabavila přes tři miliony cigaret

Policie na jihu Španělska odhalila tajnou podzemní továrnu na výrobu cigaret. Informuje o tom agentura AP. Podle policie jde o první odhalení takovéto továrny v Evropské unii.

Továrna se nacházela čtyři metry pod koňskými stájemi ve španělské provincii Málaga. Byla vybavena obytnými prostory a postelemi pro pracovníky. Vchod zakrýval dopravní kontejner.

Ze zpráv španělské policie a evropského policejního úřadu Europol vyplývá, že v důsledku odhalení továrny bylo zadrženo 20 osob z Británie, Ukrajiny a Litvy.

Podle Europolu byli dělníci nuceni pracovat v mimořádně nebezpečných podmínkách a nesměli bez svolení továrnu opustit. Továrna vyráběla 3500 cigaret za hodinu.

Policie při zásahu proti továrně zabavila přes tři miliony cigaret, velké množství hašiše a marihuany a tři zbraně, napsala agentura AP.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Bývalý poradce prezidenta USA Trumpa byl odsouzen na 40 měsíců do vězení

Bývalý poradce amerického prezidenta Donalda Trumpa byl odsouzen ke 40 měsícům vězení. Roger Stone byl loni shledán vinným v sedmi bodech obžaloby včetně lhaní Kongresu, ovlivňování svědka a maření vyšetřování. Prokuratura původně požadovala trest v rozmezí sedmi až devíti let.

Trump navržený trest kritizoval jako příliš přísný a ministr spravedlnosti William Barr doporučil nižší trest.

Podle dnešního rozsudku dostal Stone 18 měsíců za ovlivňování svědka, 12 měsíců za lhaní a 40 měsíců za maření vyšetřování. Tresty si bude odpykávat souběžně. K verdiktu patří ještě pokuta 20 tisíc dolarů (465 tisíc korun).

Zdroj: ČTK
Další zprávy