Soud nerozhodl o poplatcích, chce slyšet Topolánka

Tomáš Fránek
1. 4. 2008 15:20
Soud chce vyslechnout premiéra Topolánka
Jednání Ústavního soudu v Brně
Jednání Ústavního soudu v Brně | Foto: Ondřej Besperát

Brno - Ústavní soud dnes nerozhodl o zrušení poplatků u lékaře. Jednání v této věci odročil na 16. dubna, kdy chce vyslechnout premiéra Mirka Topolánka a ministra zdravotnictví Tomáše Julínka.

Topolánek má vysvětlit, proč koalice schválila reformní balík jako jeden zákon - to je podle sociálních demokratů neústavní. A také proč Topolánek podal ve druhém čtení pozměňovací návrh na 50tisícovou pokutu pro doktory, kteří nebudou vybírat poplatky.

Je to vůbec poprvé, co bude u Ústavního soudu svědčit předseda vlády. Topolánek je přesvědčen, že svůj postoj obhájí.  "Jsem hluboce přesvědčen, že ústava, tak jak předjímá, že případné platby občanů jsou řešeny speciálním zákonem, pamatuje na ten instrument ve věci poplatků. A jsem přesvědčen o tom, že Ústavní soud přesvědčím o tom, že ten projekt je nejenom užitečný, ale že je i ústavní," uvedl premiér na tiskové konferenci po jednání předsedů vládních stran.

Příležitost vítá i Julínek. "Pro mě, pro soud i pro veřejnost to znamená možnost znovu si přehrát věcnou podstatu právního pohledu na věc, na to, co (reforma) prakticky znamená pro konkrétního pacienta nebo pro skupinu pacientů," řekl

Podle předsedy Pavla Rychetského tak dokazování zatím neskončilo.

Během dopoledne před soudem vystoupili za navrhovatele zrušení poplatků šéf sociálnědemokratických poslanců Michal Hašek a předseda KSČM Vojtěch Filip.

Poplatky naopak hájila místopředsedkyně Poslanecké sněmovny za ODS Miroslava Němcová.

Ani těsně před zahájením jednání nebylo vůbec jasné, jak se ústavní soudci k návrhu sociálních demokratů postaví a zda vůbec rozhodnou. Poměr hlasů pro zrušení poplatků a pro jejich zachování je vyrovnaný - z patnácti ústavních soudců má být sedm pro jejich zrušení. A tento poměr se zatím příliš nezměnil ani po dnešním veřejném jednání.

To ale nestačí, pro zrušení zákona je potřeba devět hlasů. Proto se už před začátkem jednání spekulovalo o tom, že svoje rozhodnutí dnes ústavní soudci nesdělí a jednání ještě odročí.

V souvislostech:
Julínkova reforma zdravotnictví narazila na ústavu
Hovorka online: Julínkova reforma ohrožuje pacienty
ČSSD neuspěla se zrušením poplatků u lékaře

Jako jeden z argumentů pro zrušení poplatků sociální demokraté ve své stížnosti uvedli, že za současné situace by v Česku nemohli bez obav z postihu působit lékařské humanitární organizace, jako jsou Lékaři bez hranic. Podle odpůrců reformy vede reforma zdravotnictví k nárustu chudoby a k tomu, že si část lidí nebude moci lékařskou péči dovolit

Jednání soudu sleduje deník Aktuálně.cz online:

13:31 - Ústavní soud odročil jednání na 16. dubna. Chce vyslechnout premiéra Topolánka i ministra zdravotnictví Julínka.

11:40 - Jednání soudu bylo přerušeno do půl druhé, soudci se budou radit. "Dokazování ještě neskončilo," uvedl předseda soudu Pavel Rychetský, který vyzval ministra Julínka, aby zůstal v Brně. Zatím tak situace nasvědčuje spíše tomu, že soud dnes nerozhodne a svůj verdikt odloží.

11:26 - Miroslava Němcová z ODS uvedla, že regulační poplatky vybírá většina zemí Evropské unie. "Jde o zamezení plýtvání zdrojů ve zdravotnictví. Jde o to, aby se tyto prostředky dostaly k těm, kteří je opravdu potřebují," řekla Němcová. Podobně jako Hašek se Němcová místo ústavních soudců obracela častěji se svou řečí na lidi sedící v sále.

11:14 - Šéf komunistů Vojtěch Filip uvedl, že by netrval na svědectví předsedy vlády Mirka Topolánka a navrhl soudu vyslechnout ministra zdravotnictví Tomáše Julínka, který jednání sleduje přímo na místě. Podle Filipa je vybírání poplatků nepřípustné a diskriminující. "Některým lidem byly odňaty jejich práva,"  dodal Filip.

11:04 - "Poplatky jsou ekonomickou bariérou, která brání poskytnutí zdravotní péče," uvedl Hašek. Pokud se podle něj opustí to, že zdravotnictví má být bezplatné, tak lidé ztratí jakoukoliv ochranu do budoucna v případě, že se vláda rozhodne například poplatky několikanásobně zvýšit. "Nechceme dělat z Ústavního soudu politickou arénu, svoje návrhy na zrušení zákonů podáváme ojediněle," dodal Hašek a připomněl, že část ústavních soudců už několikrát dala opozici zapravdu.

10:54 - Sociální demokraté napadli nejprve způsob přijetí reformy. "Je nemyslitelné, aby se o popření bezplatnosti péče nerozhodovalo ve speciálním zákoně, který by byl řádně projednán a připomínkován," zkritizoval způsob přijetí reformy Hašek, který také uvedl, že předloží další návrhy k dokazování protiústavnosti zdravotní reformy.

"Zákony byly přijaty protiústavně," dodal Hašek, který chce, aby soud vyslechl Mirka Topolánka. Ten by měl vysvětlit, proč byly zákony přijaty podle sociálních demokratů v rozporu s ústavou.

10:41 - To, že jednání bude dlouhé, signalizuje to, že soudce zpravodaj četl úvodní zprávu téměř 45 minut. Nyní se ke slovu dostal sociální demokrat Michal Hašek, jeho projev je viditelně kromě ústavních soudců určen také lidem sedícím v sále.

10:27 - Odpůrce zdravotnické reformy u Ústavního soudu zastupuje šéf komunistů Vojtěch Filip a předseda klubu sociálních demokratů Michal Hašek. Za senátory, kterým se nelíbí způsob přijetí reformy, je u soudu senátorka Soňa Paukertová. Reformy bude hájit Miroslava Němcová z ODS a senátor Jíří Šnebergr.

10:07 - Jednání sleduje také ministr zdravotnictví Tomáš Julínek.

10:02 - O jednání ústavních soudců je velký zájem, sál sněmovny se neobvykle zaplnil. Soudce zpravodaj Stanislav Balík nyní začal číst návrh sociálních demokratů na zrušení reformy ve zdravotnictví.

 

Právě se děje

Další zprávy