Brno - Pokud lidé doma chtějí chovat v zajetí zvířata, které patří mezi v přírodě ohrožené druhy, musí být schopni dokázat původ svých zvířat za pomoci testů DNA.
Testy DNA jsou totiž určujícím údajem, podle kterého si úřady mohou ověřit to, zda se vzácné zvíře narodilo už v zajetí u chovatele nebo došlo k jeho odchycení a uloupení do zajetí ve volné přírodě.
Stresující odběr? Ne
O tom, že české úřady mají povinnost požadovat od chráněných zvířat testy DNA, rozhodl Nejvyšší správní soud.
Ten posuzoval spor chovatele ze středních Čech, Správy chráněné krajinné oblasti Blaník a ministerstva životního prostředí o mládě orla skalního.
Chovatel požadoval zapsání orla, který patří mezi zvláště chráněné živočichy, do evidence. To je podmínkou, aby orla mohl chovat doma.
Chovatel mládě označil nesnímatelným kroužkem, za otce a matku označil orly, které choval, a předložil čestné prohlášení.
To je ale podle úřadů nedostatečné, mladého orla odmítly do evidence zapsat.
Chovatel ministerstvo zažaloval, neúspěšně. Podle Nejvyššího správního soudu je totiž test DNA jedinou možností, jak prokázat původ zvířete a vyvrátit tak podezření z nelegálního obchodu.
DNA je jediný důkaz
"Aby byl prokázán odchov v zajetí, musí být nepochybný jednak původ rodičů a jednak příslušnost potomstva k těmto rodičům. To lze u řady druhů na základě současných poznatků bezpečně prokázat jen DNA testem," uvedl v rozhodnutí senát Nejvyššího správního soudu pod vedením Michala Mazance.
To odpovídá podle soudu tuzemským normám, ale i celoevropským předpisům upravujícím ochranu a obchod se vzácnými zvířaty.
A jestliže chovatel podle soudu neprokáže, že mládě je z odchovu v zajetí, nemůže být zapsáno do evidence. To v konečném důsledku může vést až k odebrání zvířete.
Soud neuznal argument chovatele, že odběr krve za účelem DNA testů je pro mládě stresující a bolestivý zážitek a úřady na něj nemají právo.
"Provádění testů DNA je v současné době možné vzhledem k jednoznačným a prokazatelným výsledkům pouze z krve, přičemž však pro tyto účely postačí zcela minimální množství (dvě až tři kapky krve). Při odborném provedení odběru veterinárním lékařem přitom nehrozí mláděti žádné nebezpečí," uvedli soudci.
Vzácné a drahé zboží
A pokud se chtěl chovatel vyhnout pozdějšímu odběru krve, mohl podle soudců nechat udělat hned po narození mláděte stěr krevních stop ze skořápky.
Přísná evidence chráněných zvířat má vést k potlačení nelegálního obchodu se živočichy. Například ceny za orla skalního na černém trhu totiž dosahují i několik set tisíc korun.
Na Slovensku se při vybírání hnízd orla skalního nechvalně "proslavili" právě pytláci z Česka. Při vykrádání hnízd totiž slovenští ochranáři chytili čtyři osoby, ve třech případech šlo o Čechy.
Jeden z českých pytláků, kterého ochranáři chytili při vykrádání hnízda ve Velké Fatře, se stal i jediným nepodmíněně odsouzeným zlodějem, za krádež si odseděl jeden rok.