Praha - Letecký provoz nad Českou republiku je od pondělních 5:00 znovu bez omezení. Řízení letového provozu odvolalo i uzavírku nebe nad jihem republiky, kterou vyhlásilo v neděli.
"Situace se vyvíjí, předpovědní mapy získáváme každých šest hodin," informoval dnes ráno mluvčí ŘLP Richard Klíma.
Situace je ale podle něj dobrá a v dalších dnech zřejmě nebude nutné letecký provoz nad Českem znovu omezit.
V neděli večer zamířil nad jižní část republiky mrak popela ze sopky Eyjafjallajökull.
Řízení letového provozu proto rozhodlo o uzavření vzdušného prostoru nad jižní částí země. Letouny se mu musely vyhýbat, lety se ale nerušily. Hlavní české mezinárodní letiště v pražské Ruzyni zůstalo v plném provozu.
Popel způsobil potíže i v Německu, Španělsku, Rakousku, Chorvatsku, Itálii, Irsku a Británii.
Problémy v Německu
Kvůli sopce pocítili problémy i někteří pasažéři cestující z Prahy. Mluvčí Letiště Praha Michaela Lagronová řekla ČTK, že v neděli byly zrušeny lety z pražského letiště Ruzyně do Milána a Bologni. Odložen musel být také jeden let do New Yorku.
Odpoledne byl uzavřen pro většinu letů vzdušný prostor nad Mnichovem, v Rakousku bylo uzavřeno letiště v Innsbrucku a během večera následovaly Salcburk a Linec. Hlavní vídeňské letiště by mělo být mimo provoz mezi půlnocí a pátou hodinou ranní.
Zatímco rakouská letiště zůstala přes noc uzavřena, ta německá byla krátce před půlnocí otevřena. Německý úřad pro řízení letového provozu přitom neočekává během pondělí žádné větší komplikace.
"Sledujeme údaje z úřadu Eurocontrol, ale vše záleží na aktuálním pohybu vzdušných mas. Krizový štáb jsme zatím nesvolali, ale nemohu to v pozdější době vyloučit," dodal v neděli Klíma.
Česko by se mohlo dostat do takzvanného první zóny. Celkem je vzdušný prostor nad Evropou rozdělen na tři.
V první zóně se nesmí létat kvůli vysoké hustotě sopečného prachu, v druhé zóně je prach v nižších koncentracích a o povolení letu rozhodují jednotlivé státy samostatně, lety ve třetí zóně jsou bez omezení.