Brno - Bratři Alexandr a Zdeněk Zemkovi, kterým hrozí až deset let vězení za podvody se solární energií, zásadně odmítají, že by jejich fotovoltaické elektrárny Saša-Sun a Zdeněk-Sun v Chomutově získaly licence pro provoz nezákonnou cestou.
Řekli to v úterý u brněnského krajského soudu. Spolu s nimi před ním stojí kvůli nejasnostem spojeným s vydáním licencí i vedení Energetického regulačního úřadu (ERÚ). Jeho předsedkyně Alena Vitásková bude vypovídat ve středu.
Bratři Zemkovi jsou synové podnikatele Zdeňka Zemka, jenž ovládá Z-group steel holding, do něhož patří Železárny Veselí, Železárny Hrádek, Železárny Chomutov a Válcovny trub Chomutov.
V areálu válcoven se Zdeněk Zemek starší rozhodl v roce 2008 vybudovat solární elektrárny Zdeněk-Sun a Saša-Sun.
"Byla to reakce na tehdejší hospodářskou krizi. Hrozilo, že propustíme polovinu lidí. Změnili jsme výrobu; místo výroby lešení jsme začali vyrábět konstrukce pro solární panely," řekl soudu Alexandr Zemek. Stavba elektráren o celkovém výkonu 13 megawatt přišla na 1,1 miliardy korun; náklady pokryly úvěry.
Pár hodin před změnou cen
Problém nastal při udělování licencí od ERÚ, na jejichž základě získaly elektrárny výhodnou cenu za dodanou energii do veřejné sítě. Protože dostaly licence v roce 2010, dostávají za megawatthodinu 12 150 korun.
Podle obžaloby měly ale na licence nárok až v roce 2011 za novou výkupní cenu 5500 korun za megawatthodinu. Tyto ceny jsou státem garantované na 20 let. Celkovou škodu v této kauze odhaduje žaloba na dvě miliardy korun.
Alexandr Zemek uvedl, že většina prací na stavbě elektráren se konala v roce 2010. Při první kontrole zařízení, 20. prosince, zjistili pracovníci ERÚ závady na stavbách. Pak ale Zemkové se svým otcem navštívili na ERÚ ředitele odboru licencí Luďka Pražáka, který je dalším z obžalovaných. Kontrola se konala znovu 31. prosince.
"Byla to velmi tvrdá celodenní kontrola a vše bylo v pořádku. Na základě toho jsme 31. prosince 2010 dostali licence," uvedl Alexandr Zemek. Připustil, že se tak stalo pár hodin před tím, než se změnily výkupní ceny solární energie v ČR.
Soudu ale nebyl schopen vysvětlit, proč se při licenčním řízení objevily i padělané revizní zprávy. Nevěděl, kdo má v holdingu na starosti solární elektrárny; v roce 2010 jich přitom tato firma postavila v ČR deset. Soudce Aleš Novotný se Zemka opakovaně ptal, zda pátral po tom, kdo je za nesrovnalosti odpovědný. Ten mu ale nedokázal odpovědět.
"Neumím si představit, že bychom o licence přišli," řekl Zemek.
Předsedkyně ERÚ Vitásková, která proti podvodům se solární energií bojovala, nyní stojí před soudem kvůli tomu, že nezastavila řízení o odebrání licencí oběma chomutovským solárním elektrárnám. Podle ní je nutné vyčkat, až rozhodne o kauze brněnský soud. Pokud by prý ERÚ odebral licence předčasně a ukázalo se, že neoprávněně, Zemkovi by mohli podat žalobu na stát a žádat po něm uhrazení ztrát.