Solární podvod za 2 miliardy: Obvinění nejdou do vazby

ČTK ČTK
26. 10. 2012 12:08
Všech devět lidí obviněných ze solárního podvodu zůstalo na svobodě
Solární elektrárna, ilustrační foto.
Solární elektrárna, ilustrační foto. | Foto: Ludvík Hradilek

Olomouc/Brno - Všech devět lidí obviněných ze solárního podvodu za dvě miliardy korun zůstalo na svobodě.

Brněnský městský soud nevyhověl návrhu žalobce poslat tři z nich kvůli možnému ovlivňování svědků do vazby. Řekl to státní zástupce Radek Mezlík.

Mezi obviněnými, které chtěl žalobce poslat do vazby, je i jedna úřednice Energetického regulačního úřadu (ERÚ).

"Všichni tři byli propuštěni ze zadržení na svobodu. Je to rozhodnutí soudu. Respektujeme ho, byť jsme měli názor jiný," uvedl žalobce.

Podle mluvčí brněnského městského soudu se návrh na vazbu týkal třech obviněných ve věku 58, 55 a 37 let.

"Soudce po výslechu obviněných dospěl k závěru, že navrhovaný vazební důvod není dán, neboť na straně obviněných nebyly spatřeny žádné negativní poznatky ve vztahu k možnému ovlivňování svědků či ostatních spoluobviněných," řekla mluvčí soudu Gabriela Stočková

Případ se týká údajného podvodného získání licence na dvě fotovoltaické elektrárny na Chomutovsku do konce roku 2010. Záměrem pachatelů podle policie bylo získat vyšší cenu za výkup takto vyrobené elektřiny.

Policisté obvinili devět lidí ze zvlášť závažných zločinů podvodu, pokusu o podvod, zneužití pravomoci úřední osoby a přečinu maření úkolu úřední osoby z nedbalosti.

Mezi obviněnými jsou podle žalobce kvůli zneužití svých pravomocí dvě současné pracovnice a jeden bývalý zaměstnanec ERÚ.

Škoda stále narůstá

Pokud by se na podvod nepřišlo, během příštích 20 let by kvůli garantované vyšší ceně za výkup takto vyrobené elektřiny vznikla podle státního zástupce škoda 1,9 miliardy korun. Elektrárny by totiž každý měsíc inkasovaly zhruba o 50 procent vyšší výkupní ceny.

Současnou vzniklou škodu státní zástupce odhadl na desítky milionů korun, podle něj však stále narůstá.

"Dochází totiž neustále k vyplácení vyšších částek. Dokud to nebude pravomocně rozhodnuto nebo ERÚ nedotáhne do konce obnovu řízení, není možnost to zastavit," dodal Mezlík.

Protikorupční policisté se případem začali zabývat loni na jaře na základě trestního oznámení ERÚ.

Podle policistů se skupina údajně snažila získat licenci a následně připojit dvě severočeské fotovoltaické elektrárny k distribuční soustavě elektřiny do konce roku 2010, ačkoliv obě elektrárny nebyly ještě v tomto roce dokončeny.

Tím by jim byla garantována podstatně vyšší cena za výkup elektřiny než u fotovoltaických zdrojů uvedených do provozu v roce 2011.

Část obviněných tvoří zástupci objednavatelů a zhotovitelů elektráren. Podle kriminalistů podepsali v listopadu 2010 předávací protokoly o dokončení dvou fotovoltaických elektráren na severu Čech, přestože díla nebyla dokončena.

Kromě třech pracovníků ERÚ byl obviněn také revizní technik, který podle policie na pokyn další obviněné osoby v prosinci 2010 provedl revizi elektráren a pak vyhotovil nepravdivé revizní zprávy.

 

Právě se děje

před 6 hodinami

Irské zdravotnictví zasáhl kybernetický útok, očkování proti covidu-19 to neovlivnilo

Počítačový systém irského zdravotnictví zasáhl kybernetický útok. Všechny informační systémy dnes byly vypnuty z důvodu ochrany před vyděračským softwarem, ale program očkování proti covidu-19 to neovlivnilo, uvedl provozovatel služeb. Podle vlády za napadením stojí mezinárodní gang a jde nejspíš o dosud nejvážnější kybernetický útok na irský stát, uvedla agentura Reuters.

Šéf irské zdravotní služby (HSE) Paul Reid řekl, že odstavení systému má fungovat jako preventivní opatření s cílem ochránit co největší množství informací.

"Je to velmi sofistikovaný útok, není to jen běžný útok. Má dopad na všechny naše národní a lokální systémy, které by byly zapojeny do všech našich služeb," řekl Reid veřejnoprávní televizi RTÉ. "Očkovací program naštěstí pokračuje, je to oddělený systém," vysvětlil Reid. Útok podle něj postihl převážně informace uložené na centrálních serverech, a ne nemocniční zařízení, lékárny nebo lékařské ambulance.

"Máme co do činění s kyberzločineckými gangy, kterým jde o peníze. Pokoušejí se zakódovat a uzamknout naše data a pak nám je nabídnout zpátky za výkupné," uvedl Ossian Smyth, náměstek vlády zodpovědný za informační systémy. "Dali jsme jasně na srozuměnou, že žádné výkupné platit nebudeme," řekl novinářům irský premiér Micheál Martin.

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

Arménský premiér žádal Putina o vojenskou pomoc kvůli incidentu a Ázerbájdžánem

Arménský úřadující předseda vlády Nikol Pašinjan v pátek požádal ruského prezidenta Vladimira Putina o pomoc, včetně vojenské, v souvislosti se středečním incidentem v pohraničí s ázerbájdžánskými vojáky. Premiér o tom podle agentury TASS informoval na zasedání parlamentu.

Arménské ministerstvo obrany ve středu oznámilo, že ázerbájdžánské ozbrojené síly se ve snaze "upravit hranice" pokusily provést "určité práce" v jedné z příhraničních oblastí Sjunikské provincie. Po intervenci jednotky arménské armády ázerbájdžánští vojáci tyto práce přerušili a nyní strany jednají o urovnání vzniklého konfliktu.

Premiér incident označil za pokus Ázerbájdžánu přivlastnit si území Arménie. Podle něj ázerbájdžánské ozbrojené síly překročily státní hranici a pronikly na arménské území do hloubky 3,5 kilometru.

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

Pohár bude bez fanoušků, vstupenky si rozdělí partneři

Fotbalová asociace České republiky nebude moci kvůli aktuálním protikoronavirovým opatřením poskytnout finalistům domácího poháru vstupenky pro volný prodej fanouškům. Povolená kapacita 10 procent diváků na stadionu je pro zápas mezi Plzní a Slavií vyhrazena dlouhodobým partnerům. Uvedli to představitelé soutěže na twitteru.

"Aktuální epidemiologická výjimka stanovuje maximální možnou hranici naplnění stadionu na deset procent celkové kapacity. Ta je určena pouze dlouhodobým partnerům a z tohoto důvodu nemůže momentálně FAČR zahájit prodej vstupenek na finálový zápas," uvedli zástupci soutěže.

"Vzhledem k aktuálním opatřením neobdrží klub od FAČR žádnou volnou kapacitu vstupenek, které by mohly být nabídnuty do volného prodeje pro fanoušky," informoval na svých stránkách i plzeňský klub.

Finálový duel, v němž mohou slávisté završit double, se uskuteční v plzeňské Doosan Aréně 20. května od 17:00.

Zdroj: ČTK
Další zprávy