Solární podvod za 2 miliardy. 9 lidí obviněno

Domácí Domácí
24. 10. 2012 15:17
Podvody se týkaly získávání licencí na výrobu elektřiny z fotovoltaických zdrojů
Solární elektrárna, ilustrační foto.
Solární elektrárna, ilustrační foto. | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Kriminalisté odhalili podvody při získávání licencí na výrobu elektřiny z fotovoltaických zdrojů. Část obviněných tvoří zástupci objednavatelů a zhotovitelů solárních elektráren. Provozovatelé obou elektráren by se v následujících letech mohli obohatit o téměř 2 miliardy korun.

Kriminalisté Útvaru odhalování korupce a finanční kriminality ve spolupráci s Vrchním státním zastupitelstvím v Olomouci v úterý zadrželi celkem osm osob v souvislosti s podvodným jednáním ohledně získávání licencí na výrobu elektřiny z fotovoltaických zdrojů.

Následně obvinili devět osob, a to ze zvlášť závažných zločinů podvodu, pokusu o podvod, zneužití pravomoci úřední osoby a přečinu maření úkolu úřední osoby z nedbalosti.  

"Náš útvar se tímto případem začal zabývat na jaře loňského roku na základě trestního oznámení Energetického regulačního úřadu (ERÚ)," uvedl mluvčí protikorupční policie Jaroslav Ibehej.

 

Záměrem obviněných osob mělo být získání licence a následné připojení dvou severočeských fotovoltaických elektráren k distribuční soustavě elektřiny do konce roku 2010, ačkoliv ve skutečnosti obě elektrárny nebyly dokončeny k 31. prosinci 2010.

V následujících 20 letech by totiž žadatelům byla garantována podstatně vyšší cena za výkup takto vyrobené elektřiny než u fotovoltaických zdrojů uvedených do provozu v roce 2011.
 
Část obviněných tvoří zástupci objednavatelů a zhotovitelů elektráren. Ti podle závěrů kriminalistů podepsali v listopadu 2010 předávací protokoly o dokončení dvou fotovoltaických elektráren na severu Čech, přestože díla byla stále ve výstavbě.

Obvinění jsou i úředníci regulačního úřadu

Protokoly pak byly doručeny na ERÚ jako podklady pro vydání licencí na výrobu elektřiny. Obviněn byl rovněž revizní technik, který na pokyn další obviněné osoby měl v prosinci 2010 provést revizi elektráren, kdy následně měl vyhotovit nepravdivé revizní zprávy, přestože elektrárny ještě nebyly dostavěny.

Mezi další obviněné patří tři pracovníci ERÚ, kteří měli jednak umožnit vydání licencí nedostavěným elektrárnám ještě v roce 2010 a zároveň měli podle Ibeheje zastavit "řízení o nařízení obnovy řízení ve věci vydaných licencí".

Provozovatelé obou elektráren by se tak v následujících letech mohli obohatit o téměř 2 miliardy korun (869 milionů a 1,01 miliardy), vyčíslil mluvčí protikorupční policie.

Kriminalisté ve středu podali dozorujícímu státnímu zástupci podnět k návrhu na vzetí do vazby tří obviněných osob. O podání návrhu na vzetí obviněných do vazby rozhodne státní zástupce nejpozději do čtvrtečních dopoledních hodin. 

 

Právě se děje

před 14 minutami

Koudelka byl v Rašnově osmnáctý, vyhrál lídr SP skokanů Kraft

Také ve druhém závodě Světového poháru skokanů na lyžích v rumunském Rašnově bodoval z Čechů pouze Roman Koudelka, který obsadil 18. místo. Vyhrál Stefan Kraft z Rakouska a upevnil si vedení v průběžném pořadí seriálu.

Koudelka jako jediný z českých reprezentantů zvládl první kolo. Čestmír Kožíšek, Viktor Polášek a Vojtěch Štursa se stejně jako v pátek, kdy transylvánské středisko hostilo Světový pohár skokanů úplně poprvé, do nejlepší třicítky nevešli. Koudelka předvedl dva vyrovnané skoky dlouhé 94,5 a 94 metrů a oproti pátečnímu závodu si polepšil o devět míst. V hodnocení Světového poháru mu patří se ziskem 219 bodů 24. příčka.

Kraft si díky skokům 103 a 97,5 metru připsal dvacáté vítězství ve Světovém poháru a počtvrté za sebou skončil na stupních vítězů. V pátek byl v Rašnově třetí a stejnou bilanci jako v Rumunsku zaznamenal i před tím na domácích závodech v Kulmu. V průběžném pořadí seriálu má Kraft náskok 118 bodů před dnes druhým Karlem Geigerem z Německa.

Další zprávy