Praha - Státem nezvládnutý rozvoj solárních parků způsobil, že Česko nakonec splnilo svůj závazek Evropské unii a vyrábí slíbené množství zelené elektřiny. Ze země se současně stala jedna z evropských solárních velmocí.
Jenže to se už začíná měnit. A z Česka se naopak za několik let stane spíše evropský solární trpaslík.
Vláda loni schválila dlouhodobý plán rozvoje obnovitelných zdrojů energie -Národní akční plán. Teď z kabinetu míří do sněmovny návrh nového zákona o zelených zdrojích. Oba dokumenty na sebe navazují a další rozvoj sluneční energetiky víceméně konzervují na současném stavu.
V ostatních evropských zemích přitom bude fotovoltaických elektráren pozvolna přibývat, takže za pár let i ty země, které byly za Českem, se dostanou dopředu.
Británie předhoní Česko za pár let
Například Velká Británie. Vloni tam byl podle renomovaného sdružení Czech RE Agency instalovaný výkon solárních elektráren 50 megawattů. V Česku 1952 megawattů.
V roce 2015 mají v Británii vyrábět proud solární panely o výkonu 1070 megawattů a o dalších pět let stoupne britský výkon na 2680 megawattů, přičemž ten český by se ze současné hodnoty příliš zvednout neměl.
Ještě výraznější je rozdíl v instalovaném výkonu u zemí, které mají vhodnější přírodní podmínky, například Itálie. Tam by měl být v roce 2020 instalovaný výkon okolo 8 tisíc megawattů.
Nejrychlejší je Německo
"Srovnáme-li plánované roční přírůstky instalovaného výkonu fotovoltaických elektráren, lze pozorovat, že státy s lepšími klimatickými podmínkami obvykle plánují rychlejší rozvoj fotovoltaiky," uvedl Bronislav Bechník z Czech RE Agency.
"Ovšem i státy s výrazně horšími podmínkami plánují roční přírůstek na osobu o řád vyšší než Česká republika," dodal. To je příklad třeba Holandska, kde je plánovaný roční přírůstek 3,8 megawattů na osobu, zatímco v Česku to je méně než 0,4 megawattů.
"Při tomto tempu rozvoje se Česká republika propadne každý rok o několik příček," řekla Aktuálně.cz Zuzana Musilová z České průmyslové fotovoltaické asociace.
Nejrychlejší rozvoj čeká fotovoltaiku v Německu, které plánuje ještě o řád vyšší roční přírůstek na jednoho obyvatele, než jiné státy se srovnatelnými podmínkami.
Plán už jsme vyčerpali
Čím to, že se rozvoj fotovoltaiky natolik zaseknul? Podle vlády je už solárních elektráren v zemi moc.
V návrhu zákona o obnovitelných zdrojích se uvádí, že v případě, když "pro daný druh obnovitelného zdroje je k 30. dubnu daného roku dosaženo hodnoty předpokládaného instalovaného výkonu stanoveného v Národním akčním plánu", Energetický regulační úřad nestanoví žádnou podporu pro "výrobny elektřiny uvedené do provozu od 1. ledna následujícího roku".
Problémem je, že v současnosti je kvůli státem nezvládnutému rozvoji fotovoltaiky připojeno do sítě tolik solárních elektráren, že už je vyčerpán limit Národního akčního plánu až do roku 2020.