Praha – Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) odmítl "snahy o politické vydírání" ze strany Turecka i hrozby vyvoláním další migrační vlny. Předseda vlády uvedl, že Turecko i Evropská unie musí dělat maximum pro dodržování dohody o migraci z letošního jara. Reagoval tak na slova tureckého prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana, který pohrozil otevřením turecké hranice pro uprchlíky, kteří se chtějí dostat do Evropy.
Erdogan ostře reagoval na čtvrteční návrh Evropského parlamentu zmrazit přístupová jednání EU s Ankarou. Parlament přijal nezávazné usnesení, které doporučuje jednání zmrazit kvůli postupu země proti údajným účastníkům červencového nezdařeného puče. Usnesení ale také počítá s možností rozhovory EU s Tureckem obnovit.
"Odmítám snahy o politické vydírání ze strany Turecka a hrozby vyvolání další migrační vlny," sdělil Sobotka. Zdůraznil, že obě strany musí dělat maximum pro dodržování jarní dohody. "Česká vláda tuto dohodu podpořila, protože se jedná o jeden z důležitých nástrojů k řešení migrační krize, který vychází z naší dlouhodobé priority – principu ochrany hranic a zastavení nelegální migrace," uvedl v prohlášení.
Vydírání ze strany Ankary odmítá i prezident Miloš Zeman. "Já si myslím že Evropská unie by se neměla nechat vydírat, to za prvé. A za druhé by na tuto hrozbu měla reagovat důsledným uzavřením hranic, což ostatně měla udělat už dávno," řekl Zeman.
Dohoda EU s Tureckem z letošního března výrazně zbrzdila příliv uprchlíků z Turecka do Řecka. Unie za to Ankaře přislíbila značnou finanční pomoc, pokrok v přístupových rozhovorech a uvolnění vízového režimu. Turecko ale Unii obviňuje, že dohodu neplní, a hrozí jejím vypovězením.
Dohoda je podle Sobotky postavena na jasně daných povinnostech, které musí plnit obě strany. Evropa to podle něj dělá. "Proto aktuální výhrůžky z turecké strany nejsou na místě," řekl. "Strašení občanů EU migrační vlnou a problematická situace migrantů se nesmí stát předmětem politického obchodu," dodal.
Za zásadní považuje Sobotka pokračování dialogu, ve kterém by měla EU zdůrazňovat zájem na demokratickém Turecku. Evropa musí ale pokračovat i v projektech, které posílí vnější hranice nezávisle na Turecku. "Stejně intenzivně musí EU tlačit na dosažení mírové dohody v Sýrii," řekl Sobotka. Umožnilo by to podle něj návrat uprchlíků.
Řecko je Erdoganovými výroky znepokojeno
Náměstek řeckého ministra obrany Dimitris Vitsas v pátek vyjádřil hluboké znepokojení nad hrozbou tureckého prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana, že Ankara znovu otevře své hranice a umožní uprchlíkům a migrantům zamířit do Evropy.
"Využít uprchlíků a migrantů k dosažení jiných cílů je akt agrese," řekl Vitsas v televizní stanici Star. "Takové výroky nám dělají starosti a jsme ostražití," dodal. Také zdůraznil, že Řecko v žádném případě nechce, aby jarní migrační dohoda mezi EU a Tureckem, která omezila příliv uprchlíků přes turecké území, přestala platit.
"Řecko udělá vše pro udržení této smlouvy," dodal řecký představitel podle agentury AFP.
EU a Turecko v březnu uzavřely dohodu, která má zastavit příliv uprchlíků do Řecka. Unie za to Ankaře přislíbila značnou finanční pomoc, pokrok v přístupových rozhovorech a uvolnění vízového režimu. Turecko ale unii obviňuje, že dohodu neplní, a hrozí jejím vypovězením. EU zrušení víz podmínila řadou požadavků, z nichž mnohé zatím Ankara nesplnila.