Sobotka opět terčem hackerů. Neonacisté zveřejnili jeho soukromou poštu

Michal Polák Lukáš Prchal Michal Polák, Lukáš Prchal
Aktualizováno 5. 1. 2016 14:41
Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) se opět stal terčem hackerů. Na xenofobním webu hackeři v úterý zveřejnili údajnou soukromou korespondenci předsedy vlády. Neonacisté tvrdí, že tím dávají k dispozici důkazy o "vlastizrádných aktivitách a intenzivním lobbingu za dovoz imigrantů". Mluvčí vlády Martin Ayrer potvrdil, že útok už šetří policie.
Bohuslav Sobotka
Bohuslav Sobotka | Foto: Jakub Plíhal

Praha - Terčem hackerů se opět stal premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD). Na xenofobním webu hackeři v úterý zveřejnili soukromou korespondenci předsedy vlády.

Neonacisté tvrdí, že tak dávají k dispozici důkazy o "vlastizrádných aktivitách a intenzivním lobbingu za dovoz imigrantů".

Twitter premiéra Sobotky napadli hackeři
Twitter premiéra Sobotky napadli hackeři | Foto: Aktuálně.cz

Zveřejněná korespondence se týká především vládního postoje k uprchlické krizi. Na webu jsou například maily od premiérova poradce Oty Novotného, který psal Sobotkovi ohledně postoje k uprchlíkům.

K dnešnímu útoku se v úterý vyjádřil také premiér Sobotka. "Věc šetří Policie ČR, proto se k ní nebudu vyjadřovat. Opakovanými útoky hackerů na moji osobu a na politiku, kterou prosazuji, se nenechám jakkoli zastrašit nebo ovlivnit. Vláda bude dál prosazovat program a plnit závazky, které jsme dali občanům naší země," řekl Sobotka. To, že už probíhá prošetřování, potvrdila mluvčí policejního prezidia Ivana Nguyenová. "Útokem hackerů na osobní mail premiéra už se zabýváme," řekla Nguyenová.

V pondělí večer hackeři také napadli Sobotkův blog na Aktuálně.cz. Zveřejnili tam rasistické texty s odkazy na xenofobní webové stránky. Správce proto vzápětí několik posledních premiérových blogů odstranil. Úřad vlády i o tomto útoku ví a informoval policii.

Druhý útok v krátké době

Sobotka se stal terčem kybernetického útoku už koncem prosince, kdy jeho twitterový účet ovládli hackeři a umístili na něj množství komentářů, které podněcují nenávist zejména vůči uprchlíkům.

"Útok hackerů na e-mailovou schránku pana premiéra šetří policie," řekl na dotaz Aktuálně.cz mluvčí vlády Martin Ayrer s tím, že nechtěl komentovat, zda na twitterovém účtu a e-mailu byla stejná bezpečnostní hesla. "Nemohu komentovat zabezpečení účtů pana premiéra," řekl Ayrer.

"Pokud nám odborníci doporučí udělat to jinak a bezpečněji, pak to určitě uděláme. Zatím děláme všechna možná opatření, aby každý účet, který pan premiér používá, byl bezpečný a aby nebyly předmětem takto hloupých útoků,“ dodal mluvčí.

Sám Sobotka v prosinci řekl, že útok na jeho Twitter je důkazem, že odvádí dobře svou práci. "Pokud můj Twitter napadají neonacisté, pak to beru jako důkaz toho, že svoji práci dělám dobře," řekl. Sobotkův účet se podařilo dostat pod kontrolu za několik hodin.

 

Právě se děje

před 5 hodinami

Seemanová překonala český rekord i na kraulové čtyřstovce

Plavkyně Barbora Seemanová překonala v Taškentu další český rekord. Po čtvrteční kraulové dvoustovce posunula nejlepší čas i na dvojnásobné trati. Časem 4:08,89 vylepšila svůj předchozí rekordní zápis z loňského mistrovství světa v Kwangdžu o 84 setin sekundy.

"Čtyřstovka se mi stejně jako včera dvoustovka jela skvěle. Cítila jsem silný záběr, což je pro mě hodně důležité. I když je to čtyřstovka, která vždycky bolí, tak jsem se snažila ke konci do toho ještě kopnout, ale abych nevytuhla, což se ale pochopitelně trochu stalo," popsala rekordní závod dvacetiletá Seemanová v tiskové zprávě.

"Opět skvělý výsledek, vylepšený osobní rekord, český rekord, no prostě paráda. Stále ale cílíme na olympijský A-limit, který Báře stále uniká. Na druhou stranu se zlepšuje a uvidíme, co se stane na jaře," uvedla trenérka Petra Škábová.

Na vynikající časy z International Swimming League v Budapešti navázala v Taškentu Simona Kubová. Po náročném programu posledních týdnů dokázala na 100 metrů znak zaplavat čas 1:00,03 a zopakovat olympijský A-limit. Ten už má splněný od loňského jara.

Zdroj: ČTK
Další zprávy