Sobotka opět terčem hackerů. Neonacisté zveřejnili jeho soukromou poštu

Michal Polák Lukáš Prchal Michal Polák, Lukáš Prchal
Aktualizováno 5. 1. 2016 14:41
Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) se opět stal terčem hackerů. Na xenofobním webu hackeři v úterý zveřejnili údajnou soukromou korespondenci předsedy vlády. Neonacisté tvrdí, že tím dávají k dispozici důkazy o "vlastizrádných aktivitách a intenzivním lobbingu za dovoz imigrantů". Mluvčí vlády Martin Ayrer potvrdil, že útok už šetří policie.
Bohuslav Sobotka
Bohuslav Sobotka | Foto: Jakub Plíhal

Praha - Terčem hackerů se opět stal premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD). Na xenofobním webu hackeři v úterý zveřejnili soukromou korespondenci předsedy vlády.

Neonacisté tvrdí, že tak dávají k dispozici důkazy o "vlastizrádných aktivitách a intenzivním lobbingu za dovoz imigrantů".

Twitter premiéra Sobotky napadli hackeři
Twitter premiéra Sobotky napadli hackeři | Foto: Aktuálně.cz

Zveřejněná korespondence se týká především vládního postoje k uprchlické krizi. Na webu jsou například maily od premiérova poradce Oty Novotného, který psal Sobotkovi ohledně postoje k uprchlíkům.

K dnešnímu útoku se v úterý vyjádřil také premiér Sobotka. "Věc šetří Policie ČR, proto se k ní nebudu vyjadřovat. Opakovanými útoky hackerů na moji osobu a na politiku, kterou prosazuji, se nenechám jakkoli zastrašit nebo ovlivnit. Vláda bude dál prosazovat program a plnit závazky, které jsme dali občanům naší země," řekl Sobotka. To, že už probíhá prošetřování, potvrdila mluvčí policejního prezidia Ivana Nguyenová. "Útokem hackerů na osobní mail premiéra už se zabýváme," řekla Nguyenová.

V pondělí večer hackeři také napadli Sobotkův blog na Aktuálně.cz. Zveřejnili tam rasistické texty s odkazy na xenofobní webové stránky. Správce proto vzápětí několik posledních premiérových blogů odstranil. Úřad vlády i o tomto útoku ví a informoval policii.

Druhý útok v krátké době

Sobotka se stal terčem kybernetického útoku už koncem prosince, kdy jeho twitterový účet ovládli hackeři a umístili na něj množství komentářů, které podněcují nenávist zejména vůči uprchlíkům.

"Útok hackerů na e-mailovou schránku pana premiéra šetří policie," řekl na dotaz Aktuálně.cz mluvčí vlády Martin Ayrer s tím, že nechtěl komentovat, zda na twitterovém účtu a e-mailu byla stejná bezpečnostní hesla. "Nemohu komentovat zabezpečení účtů pana premiéra," řekl Ayrer.

"Pokud nám odborníci doporučí udělat to jinak a bezpečněji, pak to určitě uděláme. Zatím děláme všechna možná opatření, aby každý účet, který pan premiér používá, byl bezpečný a aby nebyly předmětem takto hloupých útoků,“ dodal mluvčí.

Sám Sobotka v prosinci řekl, že útok na jeho Twitter je důkazem, že odvádí dobře svou práci. "Pokud můj Twitter napadají neonacisté, pak to beru jako důkaz toho, že svoji práci dělám dobře," řekl. Sobotkův účet se podařilo dostat pod kontrolu za několik hodin.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Stav jednoho muže po pátečním úniku chemikálií v Plzni se mírně zlepšil

Zdravotní stav jednoho muže po pátečním úniku chemikálií v Plzni - Skvrňanech se mírně zlepšil, druhý je stále ve vážném stavu. Oba zůstávají v plzeňské fakultní nemocnici v intenzivní péči. Nebezpečné chemikálie unikly v areálu firmy, která se zabývá zpracováním tekutých průmyslových kalů. 

"Stav jednoho muže je již stabilizovaný, druhý zůstává ve velmi vážném stavu. Oba zůstávají na intenzivní péči," řekla administrátorka nemocnice Libuše Kufnerová.

Po úniku chemikálií zůstali v prostorách firmy čtyři lidé v bezvědomí. Zasažení byli muži ve věku 40 až 60 let. Záchranáři vyhlásili hromadné postižení osob. Obyvatelé v okolí únik neohrozil, nebezpečné látky se nedostaly do kanalizace. Hasiči v pátek lidem preventivně doporučili, aby nevětrali.

Zdroj: ČTK
Další zprávy