Mimořádná zpráva

Hackeři se nabourali do Sobotkova Twitteru. Sdíleli tam nenávistné články

Domácí ČTK Domácí, ČTK
Aktualizováno 23. 12. 2015 18:48
Premiérovi Bohuslavu Sobotkovi se někdo naboural do jeho twitterového účtu. Během deseti minut na premiérův účet umístil množství komentářů, které podněcují nenávist. "Demokratické elity devastují Evropu," píše se v jednom z příspěvků, které evidentně nepatří českému premiérovi. Neznámý hacker zde sdílel také několik článků z ultrapravicových serverů. Opětovnou kontrolu nad účtem, který sledují tisíce lidí, se podařilo obnovit v pět odpoledne. Sobotka to oznámil prostřednictvím tweetu.
Premiéru Sobotkovi se někdo naboural do Twitteru
Premiéru Sobotkovi se někdo naboural do Twitteru | Foto: Economia

Praha - Premiérovi Bohuslavu Sobotkovi se někdo naboural do jeho twitterového účtu. Během deseti minut na premiérův účet umístil množství komentářů, které podněcují nenávist zejména vůči uprchlíkům. Opětovnou kontrolu nad účtem, který sledují tisíce lidí, se podařilo obnovit v pět odpoledne. Sobotka to oznámil prostřednictvím tweetu. Úřad vlády kvůli útoku podal trestní oznámení.

"Hezký večer z Ostravy. Útok hackerů se podařilo zastavit, svůj účet mám opět pod kontrolou. Děkuji všem za podporu!" vzkázal ze sociální sítě premiér.

Falešné tweety, které vyzývaly k boji proti uprchlíkům a označovaly je za invazní armádu, zůstaly na profilu předsedy vlády přibližně sedm hodin. Vzkazy obsahovaly i odkazy na články a videa podněcující strach z uprchlíků a nenávist vůči nim. Mluvčí vlády Martin Ayrer po odhalení útoku informoval, že zveřejněné příspěvky nemají nic společného s názory či politikou premiéra nebo vlády ČR.

Tweety vyzývají uživatele, aby se připojili k domobraně a bojovali proti uprchlíkům, kteří přinášejí terorismus. Obsahují odkazy na články a videa podněcující strach z migrantů. Mluvčí vlády Martin Ayrer sdělil, že situaci Úřad vlády řeší.

Sám Sobotka situaci považuje za potvrzení, že odvádí dobře svou práci. "Pokud můj twitter napadají neonacisté, pak to beru jako důkaz toho, že svoji práci dělám dobře,"řekl. Dodal, že přeje hezké Vánoce všem lidem dobré vůle, kteří odmítají šíření nenávisti, preferují lidskost a podporují demokracii.

"Pokud se podíváte na ty texty, které tam byly, tak je evidentní, že jsou to lidé, kteří patří spíše k takové té neonacistické scéně, k těm, kdo útočí na uprchlíky, k těm, kdo se snaží zneužívat té současné situace. Já si myslím, že to je věc, se kterou musí počítat každý, kdo se proti tomu staví a kdo se snaží stavět na nějakých hodnotách slušnosti, humanity, demokracie," řekl Sobotka v podvečer na tiskové konferenci v Ostravě.

Útok začal krátce po desáté

První falešný tweet se na Sobotkově účtu objevil v 10:13. "Demokratické elity devastují Evropu. Není jiná možnost než pozvednout zbraně, postavit gilotinu a vzít spravedlnost do svých rukou!" stálo v něm. Několik minut předtím předseda vlády tweetoval o odvozu munice ze skladu ve Vrběticích.

Během více než půl hodiny přibylo dalších jedenáct vzkazů, které nepsal premiér. Změnil se také popisek v profilu, místo jména se zobrazovalo: "Dluhoslav Sralbotka - vlastizrádce". Od půl jedenácté se žádný nový tweet neobjevil.

Sobotka opakovaně varoval před nenávistí vůči migrantům, která se šíří nejen v české společnosti. Zároveň ve svých vystoupeních připouští rizika nekontrolované migrace a zdůrazňuje nutnost hlídat vnější hranice schengenského prostoru. Premiér se setkal i s českými dobrovolníky, kteří pomáhají uprchlíkům na hraničních přechodech.

Podle Davida Řeháčka ze společnosti Check Point Software teoreticky mohl být útok úspěšný kvůli slabému zabezpečení účtu nebo byly použity techniky sociálního inženýrství. "V případě slabého zabezpečení není obvykle použita dvoufaktorová autentizace a potvrzování například přes telefon. Ale i tento způsob zabezpečení lze prolomit, jde ovšem už o velmi sofistikované hackování, což nepředpokládám, že by byl tento případ," řekl.

Pokud bylo u účtu navíc slabé heslo, mohlo být prolomeno zkoušením jednotlivých kombinací. Druhou teoretickou možností mohlo být sociální inženýrství. V podobných případech útočníci pošlou například infikované pdf správci účtu, a pokud není zařízení chráněné, tak se do něj dostane škodlivý kód a útočníci mohou odposlouchávat komunikaci, sledovat e-maily nebo zaznamenávat stisknuté klávesy během přihlašování do účtu.

K útoku se nikdo nepřihlásil

K útoku se zatím nikdo oficiálně nepřihlásil. Falešné příspěvky na twitteru odkazovali na nacionalistický web White Media, jehož autoři se v minulosti chlubili podobnými hackerskými útoky, nebo na stránky Národní domobrany ČR. Ta se na facebooku od akce distancovala.

Premiérův twitterový účet sleduje přes osm a půl tisíce lidí, více jak stovka přibyla během doby, kdy ho předseda vlády neměl pod kontrolou. Informace z profilu často využívají i novináři. Většina jeho příspěvků se týká pracovního programu, výjimečně připojí i osobní komentáře.

 

Právě se děje

před 14 minutami

Obce v okolí Vrbětic, jejich obyvatelé i Zlínský kraj by si mohli rozdělit za výbuchy odškodnění 700 milionů korun. Zákon schválila sněmovna.

Zdroj: ČTK
Další zprávy