Sobotka: Země V4 by mohly společně chránit hranice v Maďarsku. Česko může poslat 100 lidí

ČTK ČTK
Aktualizováno 2. 10. 2015 15:53
Premiér na Twitteru napsal, že Česká republika navrhne zemím visegrádské čtyřky společnou ochranu schengenské hranice v Maďarsku. O detailech budou podle něj jednat ministři vnitra čtyř zemí. Ve čtvrtek o případné společné ochraně hranic hovořili zástupci maďarské vlády. Česko by mohlo podle ministra vnitra Milana Chovance (ČSSD) vyslat přes sto vojáků a policistů. V zemi by mohli být několik měsíců.
Bohuslav Sobotka.
Bohuslav Sobotka. | Foto: Jiří Koťátko

Praha - Česká republika navrhuje společnou akci zemí visegrádské čtyřky (V4) k ochraně schengenské hranice v Maďarsku.

Na Twitteru to napsal premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD). O detailech budou podle něj jednat ministři vnitra čtyř zemí. Ve čtvrtek o případné společné ochraně hranic hovořili zástupci maďarské vlády.

Česko by mohlo podle ministra vnitra Milana Chovance (ČSSD) vyslat přes sto vojáků a policistů. V zemi by mohli být několik měsíců.

Stovky lidí by dohromady mohlo vyslat také Slovensko s Polskem, dodal. S ostatními ministry vnitra visegrádské čtyřky o tom bude jednat 8. října.

Připravena pomoci

"Naše vláda je připravena pomoci Maďarsku s ochranou schengenské hranice. Navrhujeme společnou akci zemí V4. O podrobnostech budou jednat ministři vnitra," uvedl Sobotka na sociální síti bez dalších podrobností.

"Přišel požadavek od našich maďarských partnerů na nasazení našich policistů, naší techniky, našich vojáků na ochranu schengenské hranice v Maďarsku," doplnil k tomu Chovanec ve Sněmovně.

S ostatními ministry vnitra visegrádské čtyřky bude o požadavku, kterému je ČR v rámci svých možností připravena vyhovět, jednat 8. října v Lucemburku.

V případě dohody je podle Chovance vyslání vojáků otázkou zhruba 14 dnů. "Myslím si, že to číslo bude velmi zajímavé, budou to desítky policistů, přesáhne to stovku určitě policistů a vojáků dohromady," konstatoval. Podle informací ČTK by se konečný počet mohl přiblížit i 200.

"My bychom si dovezli zabezpečení pro ty lidi. Maďarsko definuje, že by zabezpečilo stravování," uvedl dále Chovanec.

V zemi by podle něj Češi mohli být zhruba tři měsíce a odcházeli by při poklesu migračního tlaku. Česko do Maďarska pošle také techniku. Podle ministra by mohlo jít o prostředky na noční vidění nebo kamerové systémy.

Orbán už podniká diplomatické kroky

O přípravách na možnou společnou ochranu hranic ve čtvrtek informoval šéf úřadu maďarského premiéra János Lázár.

Řekl také, že ministerský předseda Viktor Orbán již podniká příslušné diplomatické kroky. Ani on ale zatím bližší detaily neuvedl.

Česko pomoc Maďarsku v souvislosti s migrační krizí nabízí opakovaně.

Náčelník generálního štábu armády Josef Bečvář nedávno uvedl, že Česko do Maďarska pošle v souvislosti s migrační krizí 20 vojáků, přepravní techniku, polní kuchyni a zemní vrták.

Vojáci i technika mají podle něj v Maďarsku být na dva měsíce asi od 15. října.

 

Právě se děje

Další zprávy