Sobotka: Země V4 by mohly společně chránit hranice v Maďarsku. Česko může poslat 100 lidí

ČTK ČTK
Aktualizováno 2. 10. 2015 15:53
Premiér na Twitteru napsal, že Česká republika navrhne zemím visegrádské čtyřky společnou ochranu schengenské hranice v Maďarsku. O detailech budou podle něj jednat ministři vnitra čtyř zemí. Ve čtvrtek o případné společné ochraně hranic hovořili zástupci maďarské vlády. Česko by mohlo podle ministra vnitra Milana Chovance (ČSSD) vyslat přes sto vojáků a policistů. V zemi by mohli být několik měsíců.
Bohuslav Sobotka.
Bohuslav Sobotka. | Foto: Jiří Koťátko

Praha - Česká republika navrhuje společnou akci zemí visegrádské čtyřky (V4) k ochraně schengenské hranice v Maďarsku.

Na Twitteru to napsal premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD). O detailech budou podle něj jednat ministři vnitra čtyř zemí. Ve čtvrtek o případné společné ochraně hranic hovořili zástupci maďarské vlády.

Česko by mohlo podle ministra vnitra Milana Chovance (ČSSD) vyslat přes sto vojáků a policistů. V zemi by mohli být několik měsíců.

Stovky lidí by dohromady mohlo vyslat také Slovensko s Polskem, dodal. S ostatními ministry vnitra visegrádské čtyřky o tom bude jednat 8. října.

Připravena pomoci

"Naše vláda je připravena pomoci Maďarsku s ochranou schengenské hranice. Navrhujeme společnou akci zemí V4. O podrobnostech budou jednat ministři vnitra," uvedl Sobotka na sociální síti bez dalších podrobností.

"Přišel požadavek od našich maďarských partnerů na nasazení našich policistů, naší techniky, našich vojáků na ochranu schengenské hranice v Maďarsku," doplnil k tomu Chovanec ve Sněmovně.

S ostatními ministry vnitra visegrádské čtyřky bude o požadavku, kterému je ČR v rámci svých možností připravena vyhovět, jednat 8. října v Lucemburku.

V případě dohody je podle Chovance vyslání vojáků otázkou zhruba 14 dnů. "Myslím si, že to číslo bude velmi zajímavé, budou to desítky policistů, přesáhne to stovku určitě policistů a vojáků dohromady," konstatoval. Podle informací ČTK by se konečný počet mohl přiblížit i 200.

"My bychom si dovezli zabezpečení pro ty lidi. Maďarsko definuje, že by zabezpečilo stravování," uvedl dále Chovanec.

V zemi by podle něj Češi mohli být zhruba tři měsíce a odcházeli by při poklesu migračního tlaku. Česko do Maďarska pošle také techniku. Podle ministra by mohlo jít o prostředky na noční vidění nebo kamerové systémy.

Orbán už podniká diplomatické kroky

O přípravách na možnou společnou ochranu hranic ve čtvrtek informoval šéf úřadu maďarského premiéra János Lázár.

Řekl také, že ministerský předseda Viktor Orbán již podniká příslušné diplomatické kroky. Ani on ale zatím bližší detaily neuvedl.

Česko pomoc Maďarsku v souvislosti s migrační krizí nabízí opakovaně.

Náčelník generálního štábu armády Josef Bečvář nedávno uvedl, že Česko do Maďarska pošle v souvislosti s migrační krizí 20 vojáků, přepravní techniku, polní kuchyni a zemní vrták.

Vojáci i technika mají podle něj v Maďarsku být na dva měsíce asi od 15. října.

 

Právě se děje

před 14 minutami

Jihokorejský ministr, který měl řešit korupci ve vládě, kvůli vlastním skandálům nabídl rezignaci. V úřadu byl od začátku září

Nový jihokorejský ministr spravedlnosti Čo Kuk, jehož jmenování kvůli korupčnímu skandálu jeho rodiny vyvolalo v zemi demonstrace a otřáslo místní liberální vládou, dnes nabídl rezignaci. Informovaly o tom dnes agentury Reuters a AP. Zatím podle nich není jasné, zda jihokorejský prezident Mun Če-in demisi přijme.

Hlava státu Čoa jmenovala do funkce 9. září, jeho hlavním úkolem bylo dovést do konce reformu prokuratury. Cílem reformy je poskytnout více pravomocí policii a vytvořit zvláštní agenturu, která by se zabývala korupčními kauzami vysoce postavených vládních činitelů.

Příchod dřívějšího prezidentova poradce pro občanské záležitosti a profesora práva vyvolal protesty, protože úřady vyšetřují finanční investice jeho rodiny a také sporné přijetí jeho dcery na univerzitu. V Soulu ale manifestovali i Čoovi příznivci, kteří kauzu označovali za umělou a hon na čarodějnice. Sám Čo popírá, že by se dopustil něčeho nezákonného.

Zdroj: ČTK
před 28 minutami

Svíce u Gottovy vily na Bertramce se na přání rodiny zatím odklízet nebudou

Termín úklidu byl na přání rodiny odložen, zatím není známo na kdy. Lidé začali chodit spontánně k vile 2. října, kdy bylo oznámeno úmrtí osmdesátiletého zpěváka. Místo zaplavili svíčkami, květinami, vzkazy, fotografiemi, plyšáky, balonky a dalšími předměty.

"Na přání rodiny se termín úklidu pietního místa Nad Bertramkou posouvá, přesný termín zatím není znám. Vše řeší hlavní město Praha přímo s rodinou," napsala mluvčí TSK Lišková.

před 46 minutami

Čínský vývoz i dovoz v září klesly více, než se čekalo, může za to slabší celosvětová poptávka a americká cla

Vývoz z Číny v září klesl více, než se čekalo a dovoz se snížil již pátý měsíc za sebou. Na vývoz má negativní dopad slabší globální poptávka a rostoucí americká cla na čínské zboží. Pokles dovozu pak ukazuje, že domácí poptávka je slabá. Druhá největší ekonomika světa tak bude zřejmě potřebovat další stimulaci ekonomiky, napsala agentura Reuters.

Vývoz ze země se v září podle údajů celního úřadu snížil meziročně o 3,2 procenta, zatímco analytici čekali pokles jen o tři procenta. Dovoz se pak propadl o 8,5 procenta místo očekávaných 5,2 procenta.

Bilance zahraničního obchodu však skončila v přebytku 39,65 miliardy USD (928,2 miliardy korun). V srpnu přebytek činil 34,84 miliardy USD a analytici čekali, že se sníží na 33,3 miliardy USD. 

Zdroj: ČTK
Další zprávy