Praha - Vláda odložila rozhodnutí o květnové cestě prezidenta Miloše Zemana do Moskvy na oslavy 70. výročí konce druhé světové války na příští zasedání. Lidovci hrozili, že ji nepodpoří, bude-li v prezidentově programu účast na vojenské přehlídce.
Premiér Bohuslav Sobotka přitom po středečním setkání se Zemanem prohlásil, že sociální demokracie ve vládě nebude cestu blokovat.
"Sociálnědemokratičtí ministři nechtějí blokovat cestu prezidenta do Moskvy. Jsme přesvědčeni, že tuto cestu je potřeba vnímat v kontextu 70. výročí osvobození Československa," uvedl Sobotka. Připomněl, že při osvobozování Československa zemřelo přes 100 000 sovětských vojáků, a je podle něj namístě uctít jejich památku.
"Cesta prezidenta republiky do Moskvy ale neznamená, že by Česká republika změnila jakýmkoli způsobem svůj kritický postoj vůči tomu, jak se Rusko chová vůči Ukrajině, nebo že bychom jakýmkoli způsobem zpochybnili jednotný postoj všech zemí Evropské unie a Severoatlantické aliance k ukrajinské krizi," zdůraznil premiér.
Kritiku na Zemanově cestě vyvolává především jeho možná účast na přehlídce ruské armády po boku ruského prezidenta Vladimira Putina či severokorejského diktátora Kim Čong-una. Koaliční lidovci v úterý pohrozili, že na dnešním večerním jednání vlády nejspíš prezidentovu cestu nepodpoří, pokud bude v jeho programu účast na této přehlídce. Tento způsob uctění padlých sovětských vojáků se nelíbí ani vicepremiérovi a šéfovi hnutí ANO Andreji Babišovi.
Mluvčí prezidenta Jiří Ovčáček ve středu ČTK řekl, že stále není jasné, zda účast na vojenské přehlídce v Zemanově programu bude.
Sobotka i Zeman se prý krátce bavili také o slovní roztržce prezidenta s americkým velvyslancem Andrewem Schapirem, za niž hlavu státu premiér kritizoval. "Ta odlišná stanoviska v této věci jsme si podrželi," poznamenal k tomu Sobotka.
Schapiro se minulý týden pozastavil nad Zemanovou cestou do Moskvy, kde bude jedním z mála západních vrcholných představitelů. Zeman na to reagoval slovy, že žádný velvyslanec nemá právo mluvit do jeho zahraničních cest, a Schapiro má proto dveře na Hrad zavřené. Sobotka i další politici označili prezidentovo vyjádření za neadekvátní. Později ho mírnil šéf hradního zahraničního odboru Hynek Kmoníček, podle něhož se Zemanova slova týkala jen jedné připravované schůzky.