Konec války oslaví vláda koncertem v Kongresovém centru

Luboš Kreč
7. 4. 2015 20:10
Vojenská "filharmonie" bude nejčastějším účastníkem oslav. Na pódiu Kongresového centra kromě armádních umělců vystoupí také prezident či premiér, vše bude vysílat televize a rozhlas.
Ústřední hudba Armády ČR na snímku z Pražského jara.
Ústřední hudba Armády ČR na snímku z Pražského jara. | Foto: ČTK

Praha - Od konce dubna budou mít muzikanti Ústřední hudby Armády České republiky napilno. Jak si bude celá Evropa připomínat 70 let od konce 2. světové války, právě vojenská "filharmonie" bude nejčastějším účastníkem oslav v Česku.

Středobodem připomínek se má stát večer 5. května, tedy výročí pražského povstání.

Vše poběží živě

"Na základě požadavku Úřadu vlády byl Slavnostní koncert ÚH AČR ke Dni vítězství povýšen na vládní úroveň za účasti ústavních činitelů a označen za stěžejní akci celých oslav," stojí v materiálu, který pro kabinet Bohuslava Sobotky připravilo ministerstvo obrany.

Na pódiu Kongresového centra na Vyšehradě kromě armádních umělců vystoupí také prezident či premiér, vše bude vysílat živě Česká televize a Český rozhlas.

Loni na podzim byla vláda kritizovaná kvůli tomu, že podcenila 25. výročí pádu komunistického režimu.

Desítky dalších akcí

Vojenský orchestr se potká s nejvyššími ústavními činiteli také 30. dubna v Ostravě, 5. května před budovou Českého rozhlasu, 6. května na plzeňských oslavách, 17. května v Terezíně či tradičně 23. června v Lidicích.

Kromě toho, jak vyplývá z vládních podkladů, se budou po celé republice ve stejné době konat desítky menších akcí - například v dubnu v Krupce u Teplic pietní vzpomínka na 313 obětí pochodu smrti, v srpnu v pražské Ruzyni odhalí pamětní desku pilotům ve službách britského letectva RAF.

Roztržka kvůli Putinovi

Až bude dnes vláda přehled toho, co se bude během května a června dít, probírat, bude mít na stole i prezidentovu cestu do Moskvy.

Tam Miloš Zeman zamíří 9. května a bude v ruské metropoli jedním z mála představitelů EU, politici většiny západních zemí účast na kremelských oslavách odmítli kvůli tomu, jak se vláda Vladimira Putina chová v ukrajinské krizi.

Zeman jakoukoli kritiku své účasti v Moskvě, kam spolu s ním přijede například i severokorejský diktátor Kim Čong-un, odmítá.

Aktuálně kvůli tomu zakázal vstup na Pražský hrad americkému velvyslanci Andrew Schapirovi.

Kritika z řad vlády

Ačkoli vláda předběžně s jeho cestou souhlasila, z jejích řad zaznívá kritika - mimo jiné proto, že Zemanovy proruské kroky jí škodí u zahraničních partnerů.

Že je to nešťastná návštěva, už prohlásil jak premiér, tak ministr zahraničí Lubomír Zaorálek (ČSSD).

A přidali se i lidovci. "Pokud bude součástí oficiálního programu prezidenta účast na vojenské přehlídce, ministři KDU-ČSL jeho cestu asi nepodpoří,“ řekl jejich předseda a vicepremiér Pavel Bělobrádek.

 

Právě se děje

Další zprávy