Sněmovnu se pokusí změnit 114 nových tváří

Michal Žák Michal Žák
30. 5. 2010 20:50
Dolní komora parlamentu doznala značných změn. Přibylo žen, více než polovina poslanců je nových
Z pražského magistrátu do sněmovny. Jedním z nových poslanců je kritizovaný primátor Pavel Bém
Z pražského magistrátu do sněmovny. Jedním z nových poslanců je kritizovaný primátor Pavel Bém | Foto: Aktuálně.cz

Praha - Novou sněmovnu slož pět politických stran. Toť výsledek sněmovních voleb. O nudnou statistiku jde jen na první pohled.

Personálně totiž Poslanecká sněmovna dozná podstatných změn. A ne pouze tím, že bylo zvoleno 44 žen, tedy nejvíce v historii.

Do dolní komory parlamentu se totiž zanedlouho nastěhuje hned 114 nových zákonodárců, byť se pro některé z nich jedná o návrat.

Kritizovaný primátor i obdivovatelka starých pořádků

Bezkonkurenčně nejvíce nováčků (61) "dodaly" dvě nové strany - Věci veřejné a TOP 09. Těmi nejznámějšími jsou předsedové Radek John (VV) a Karel Schwarzenberg, jenž byl dosud senátorem.

Poslanci se stali i někdejší prezident Hospodářské komory Jaromír Drábek (TOP 09) či zakladatel největší bezpečnostní agentury v Česku Vít Bárta (VV).

Zásadní obměnou prošly i poslanecké kluby dvou nejsilnějších stran. Z 56 sociálnědemokratických poslanců je hned 21 nováčků, byť například jihomoravský hejtman Michal Hašek se do poslanecké lavice vrací po roce. 

Ještě viditelnější je změna u ODS, která má ve svém 53členném klubu takřka polovinu noviců. Zřejmě nejznámějšími postavami jsou pražský primátor Pavel Bém a někdejší středočeský hejtman a ministr dopravy v Topolánkově vládě Petr Bendl.

Poslankyní nově bude i Marta Semelová, předsedkyně pražské rady KSČM. Tato učitelka a obdivovatelka Klementa Gottwalda se do širšího povědomí dostala, když halasně vyjadřovala obavy, že českým školákům bude vtloukán do hlavy antikomunismus.

Voliči kroužkovali a kroužkovali

Obsazením sněmovny letos výrazně zamíchaly preferenční hlasy. Například zmiňovaný Michal Hašek jich získal přes 25 tisíc a byl tak díky přízni voličů zvolen z 12. místa jihomoravské kandidátky.

Kroužkování zachránilo i známého bojovníka za práva nájemníků Stanislava Křečka (ČSSD) či autora náhubkového zákona Marka Bendu (ODS), kteří se o hlasy ucházeli z 17., respektive 18. místa kandidátek.

Za "smutného hrdinu" se naproti tomu označil místopředseda ODS Ivan Langer. Ačkoliv byl lídrem kandidátky v Olomouckém kraji, ukázalo se, že ho voliči nechtějí a vykroužkovali ho. Kontroverzní politik, jehož jméno figuruje i v policejním spisu Krakatice, tak po 14 letech ve vrcholné politice končí.

Adieu musel poslancování říci i Pavel Severa, někdejší šéf lidoveckého poslaneckého klubu a posléze lídr pardubické kandidátky TOP 09.

 

Právě se děje

Další zprávy