Praha – Kvůli reorganizaci policie před sněmovní vyšetřovací komisí zpovídal ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD), místopředseda vlády a ministr financí Andrej Babiš (ANO) i hradní kancléř Vratislav Mynář.
Kancléře komise vyslýchala v souvislosti s bezpečnostní prověrkou, kterou se neúspěšně pokoušel získat. "Je třeba řešit bezpečnostní prověrku 'pro Vráťu'," zaznělo totiž v policejních odposleších. O Mynářovi mluvil podnikatel Ivan Kyselý. Jeho hovory nahráli detektivové v olomoucké korupční kauze Vidkun.
Přímo reorganizaci policie bude hned na začátku jednání vysvětlovat Chovanec, který jako ministr vnitra policejní reformu podepsal. Jeho rozhodnutí kritizovali někteří žalobci, ostře s ní nesouhlasilo koaliční hnutí ANO. Jeho předseda Babiš před komisí promluví vzápětí.
Vyšetřovací komise je sedmičlenná, každá sněmovní strana v ní má jednoho zástupce. V pondělí se kvůli reorganizaci sešla popáté, zabývá se podezřeními souvisejícími s postupem policejního prezidia, policistů z protimafiánského útvaru i státních zástupců z olomouckého vrchního státního zastupitelství. Výsledky má dát plénu do konce října.
Vypovídali Šlachta, Ištvan i Bradáčová
Komise už dříve vyslechla bývalého šéfa protimafiánského útvaru Roberta Šlachtu, který od policie kvůli nesouhlasu s reorganizací odešel, a olomouckého vrchního státního zástupce Ivo Ištvana. Oba dohromady mluvili devět hodin.
"Řekl jsem všechno, co jsem měl na srdci, otázky komise byly nad mé očekávání," uvedl Šlachta. Ištvan dal členům zapečetěnou takzvanou Šlachtovu zprávu, která má kolem čtyřiceti stran. "Doufám, že ty dokumenty nikdy jako novináři neuvidíte. Zatím nebudeme mluvit o žádných detailech," řekl Ištvan.
Výslech bývalého detektiva protimafiánského útvaru Jiřího Komárka, jenž se kvůli reorganizaci dostal do ostrého sporu s policejním prezidentem Tomášem Tuhým, členové komise v srpnu nedokončili. Komárek by měl ve výpovědi pokračovat ve čtvrtek.
Také Tuhý se svým náměstkem Zdeňkem Laubem a náměstek ředitele nové Národní centrály proti organizovanému zločinu Jaroslav Vild, jenž dříve vedl protikorupční útvar, už před poslance předstoupili.
Tuhý novinářům řekl, že se ho komise ptala zhruba čtyři hodiny. "Stále trvám na tom, že změna byla důvodná a i v tuto chvíli mohu konstatovat, že Národní centrála proti organizovanému zločinu již funguje a bez jakýchkoli komplikací," uvedl po výslechu. Policejní prezident tak má stále důvěru ministra vnitra. Chovanec totiž uvedl, že by ji ztratil pouze v případě, že by byl oviněn.
V médiích se v minulosti objevilo podezření, podle něhož z telefonu, který dříve používali Tuhého blízcí, unikaly informace o vyšetřování údajně zmanipulovaných IT zakázek. Chovanec novinářům řekl, že neví, zda jsou informace zveřejněné v médiích pravdivé. Dodal, že Tuhý podával v jedné kauze vysvětlení jako svědek. Pokud by podle něj existovaly proti Tuhému důkazy, tak už by byl obviněn. "Musím spoléhat na to, že orgány činné v trestním řízení odvedly dobrou práci a celou věc prozkoumaly," řekl Chovanec.
To, že Tuhý nebyl obviněn, podle ministra ukazuje na to, že média buď vycházejí z dokumentu, který není pravý, anebo policisté mají pouze slabé důkazy. "Jsou-li důkazy k tomu, aby byl obviněn policejní prezident pan generál Tuhý, byl by bezesporu obviněn. Do té doby, než se to stane, moji důvěru má," prohlásil Chovanec.
V minulém týdnu svoje názory na policejní reformu poslancům sdělili i šéf tuzemských žalobců Pavel Zeman, pražská vrchní státní zástupkyně Lenka Bradáčová a náměstek olomouckého vrchního státního zástupce Pavel Komár.
Komise nejspíš bude muset vyslechnout některé lidi znovu, protože se poslanci z různých dalších výpovědí dozvěděli nové informace, na které by mohli reagovat, řekl místopředseda komise Martin Lank (Úsvit). "Dá se očekávat, že se objeví i nová jména, která na tom původním seznamu ještě nebyla," dodal Lank. Podle něj by tak z nových svědků mohl před komisí vystoupit třeba ministr spravedlnosti Robert Pelikán (ANO) nebo bývalý šéf Generální inspekce bezpečnostních sborů Ivan Bílek.