Na hodnocení nového policejního útvaru je brzo, říká Nejvyšší státní zástupce Zeman

ČTK ČTK
Aktualizováno 31. 8. 2016 21:58
Nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman zatím nechce hodnotit činnost nového policejního útvaru, který funguje teprve jeden měsíc. Nejvyšší státní zástupce se chce nechat přesvědčit, že vyšetřování kauz pokračuje a že nový útvar bude iniciativní v zahajování nových kauz. Zeman ale zároveň ocenil současnou komunikaci s vedením Národní centrály proti organizovanému zločinu. Žalobci včetně Pavla Zemana v minulosti patřili mezi největší kritiky policejní reformy.
Pavel Zeman
Pavel Zeman | Foto: DVTV

Praha - Nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman pochválil spolupráci s vedením nově vzniklé Národní centrály proti organizovanému zločinu. Na hodnocení činnosti nového útvaru, který funguje jeden měsíc, je podle něj však ještě brzy. Zeman to řekl po své výpovědi před sněmovní vyšetřovací komisí, která se zabývá reorganizací policie. Šéf žalobců před poslanci mluvil zhruba tři hodiny.

"Hovořil jsem o chronologii reorganizace celé policie, tak jak to vnímám ze svého pohledu," shrnul svoje vystoupení před poslanci Zeman. Komisi řekl, že velmi dobře hodnotí komunikaci s vedením nového útvaru.

Jmenoval zejména šéfa centrály Michala Mazánka a jeho náměstka Petra Vopršala, kteří navštívili nejvyšší i vrchní státní zastupitelství. "Nastavili jsme si určitý způsob komunikace, který předpokládám, že budeme dodržovat, takže z tohoto hlediska mám dobrý pocit," uvedl Zeman.

Nejvyšší státní zástupce se chce nechat přesvědčit, že vyšetřování kauz pokračuje a že nový útvar bude iniciativní v zahajování nových kauz. "Myslím si, že měsíc je příliš krátká doba na hodnocení," doplnil Zeman.

Zeman byl kritikem reorganizace

Žalobci patřili mezi největší kritiky policejní reformy, při které se do nové centrály proti zločinu sloučil protikorupční a protimafiánský útvar. Obě složky nyní mají jedno velení. Reforma začala platit 1. srpna, což bylo o měsíc později, než se původně plánovalo.

V červenci mimo jiné vedení policie diskutovalo se státními zástupci o jejich připomínkách, které musely být vyřešeny před startem reformy.

"Veškeré připomínky státních zástupců byly zapracovány. Praxe se zatím nedá změřit," řekl novinářům předseda sněmovní komise Pavel Blažek (ODS).

Bradáčová: Zopakovala jsem už řečené

Blíže komentovat nový policejní útvar po měsíčním fungování odmítla i pražská vrchní státní zástupkyně Lenka Bradáčová.

"Zopakovala jsem informace, které jsem v minulosti prezentovala ať už vedení policie či do sdělovacích prostředků ohledně reorganizace útvarů pro odhalování organizovaného zločinu a odhalování korupce a finanční kriminality," shrnula po svém vystoupení před sněmovní vyšetřovací komisí Bradáčová.

Hlavní část její výpovědi se týkala fungování zaniklých útvarů a jejího názoru na budoucí fungování Národní centrály proti organizovanému zločinu, která sloučením elitních útvarů 1. srpna vznikla.

Je dobře, že Robert Šlachta nastupuje do celní správy? Bude ho ovlivňovat Andrej Babiš? Novináři Daniel Kaiser a Jaroslav Spurný v duelu DVTV. | Video: Daniela Drtinová
 

Právě se děje

před 1 hodinou

Obránce Jeřábek dal v KHL dva góly a byl strůjcem výhry Podolsku

Jakub Jeřábek se po dvou letech opět zapsal v Kontinentální hokejové lize mezi střelce. Obránce, který se v létě vrátil ze zámoří do Viťazu Podolsk, se v domácím utkání s Čerepovcem trefil hned dvakrát, připsal si i asistenci a velkou měrou se podílel na výhře 4:1. Na jediný gól poražených přihrál další český bek Libor Šulák.

Brankář Marek Langhamer dlouho držel čisté konto a naději Chabarovsku na vítězství v Minsku, ale tři vteřiny před koncem prodloužení mu vstřelil jediný gól zápasu Kanaďan Marc-Andre Gragnani. Český brankář předtím zneškodnil 17 střel domácích hráčů.

před 2 hodinami

Americká centrální banka snížila základní úrok o čtvrt procenta

Americká centrální banka (Fed) dnes podle očekávání snížila svou základní úrokovou sazbu o čtvrt procentního bodu do rozpětí 1,75 až 2,00 procenta. Snaží se tak podpořit ekonomiku Spojených států, která se potýká s negativními důsledky slabšího globálního hospodářského růstu a obchodní války mezi Washingtonem a Pekingem.

před 2 hodinami

K Bermudám se blíží hurikán Humberto, udeřit má na sever ostrovů

Obyvatelé Bermud se připravují na příchod hurikánu Humberto, který by souostroví vzdálené asi tisíc kilometrů východně od amerického pobřeží mohl zasáhnout ve středu večer místního času (ve čtvrtek časně ráno SELČ). Lidé zabedňují okna svých domů, obchody se zavírají, doprava se zastavila a zdravotnická zařízení jsou v pohotovosti. Bermudská vláda povolala na pomoc příslušníky armádního sboru. Humberto, který byl ještě před třemi dny tropickou bouří, už se na pětistupňové hurikánové škále dostal na třetí stupeň. Informace Národního střediska pro hurikány (NHC) hovoří o tom, že střed živlu se pohybuje asi 300 kilometrů západně od Bermud a míří k ostrovům rychlostí kolem 26 kilometrů za hodinu.

Další zprávy