Škromach chce do Senátu, prozradil na Facebooku

Kateřina Eliášová
12. 6. 2010 8:50
Místopředseda ČSSD má první nominace z Hodonínska a Kyjovska
Zdeněk Škromach a jeho volební autobus Škromák
Zdeněk Škromach a jeho volební autobus Škromák | Foto: ČSSD

Praha - Místopředseda ČSSD Zdeněk Škromach bude kandidátem sociálních demokratů v podzimních senátních volbách.

Oznámil to na sociální síti Facebook.

"Dnes jsem absolvoval nominační konferenci na Hodonínsku a Kyjovsku na kandidáta do senátu," napsal svým přátelům a fanouškům v pátek pozdě večer. "Nebylo to jednoduché rozhodování. Nakonec podpora 95,2% delegátů zavazuje. Ovládneme senát a vláda se bude divit," dodal Škromach.

Místopředseda socialistů uspěl ve sněmovních volbách. ČSSD je vyhrála, ale větší šanci na složení vlády získala pravice. Vyjednáváním o vládě pověřil prezident Václav Klaus lídra ODS Petra Nečase.

Porážet Nečase je nuda

Škromach pro Aktuálně.cz uvedl i důvody, které jej ke kandidatuře do Senátu vedly. "Je to výsledek povolební strategie ČSSD. Chceme uspět v senátních volbách a získat větší vliv v horní komoře Palamentu," řekl.

Prozradil, že ke kandidatuře jej přemluvilo jak vedení centrální ČSSD, tak vedení sociálních demokratů v Hodoníně.

"Už mě nebaví porážet na Zlínsku Petra Nečase. Tak jsem si říkal, že pomůžu sociální demokracii v Senátu. Je to možnost etablovat se v domácím prostředí, na Hodonínsku jsem se narodil, žiju tady a snad tu i umřu."

Zdeněk Škromach vstoupil do ČSSD v polovině 90. let, od roku 1996 je jejím poslancem. Je předsedou sněmovního Výboru pro sociální politiku a členem Organizačního výboru. V minulosti šéfoval ministerstvu práce a sociálních věcí. Na Zlínksu byl lídrem ČSSD, ve sněmovních volbách získal přes osm tisíc preferenčních hlasů.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 6 hodinami

Policie pátrá na Nymbursku po seniorovi, který odjel do Kerska na houby. Může být v ohrožení života

Středočeská policie pátrá po osmdesátiletém muži, který dnes po poledni odjel na motokole ze Sadské na Nymbursku na houby směrem na Kersko a nevrátil se. Muž je po několika operacích srdce, trpí výpadky paměti, proto může být v ohrožení života. Policie to uvedla dnes večer na Twitteru, zveřejnila také fotografii hledaného. Lidé se s informacemi k pátrání mají obracet na linku 158.

Zdroj: ČTK
před 8 hodinami

V Namibii objevili nový kmen kulhavky a slintavky. Vyvezené maso může být zasažené, varoval ministr

V Namibii odhalili nový kmen slintavky a kulhavky. S odvoláním na namibijské ministerstvo zemědělství to dnes uvedla agentura Reuters. Virové onemocnění, které se obvykle nepřenáší na člověka, se v zemi poprvé potvrdilo v květnu. Od té doby se nakazily tisíce kusů dobytka.

„Je důležité zdůraznit, že nový sérotyp FMD O také způsobuje klinické případy u koz a ovcí, které mohou onemocnění rozšířit na další citlivá zvířata,“ uvedl v prohlášení ministr zemědělství Carl Schlettwein.

První případy onemocnění se prokázaly v květnu v oblasti Zambezi, která sousedí ze Zambií. Nemoc se mezi dobytkem šíří navzdory vysoké proočkovanosti zasažených stád, což vedlo úředníky k hlubšímu prozkoumání problému.

Schlettwein uvedl, že nová mutace byla poprvé objevena v srpnu na jihu země. Vyšetřování podle něj ukázalo, že kmen se do země dostal ze Zambie kvůli nelegálnímu převozu zvířat přes hranice. Maso vyvezené z Namibie, která ho exportuje do Číny, Evropské unie a Spojených států, může být zasažené, varoval ministr. Nákaza podle něj také negativně ovlivní nedávné dohody o vývozu, které země podepsala například s Ghanou.

Slintavka a kulhavka je vysoce infekční virové onemocnění sudokopytníků, které se na člověka většinou nepřenáší. Nákaza se může přenášet větrem nebo na automobilech či šatech lidí, kteří přijdou do styku s nakaženými zvířaty. Na území České republiky se nemoc vyskytla naposledy v roce 1975.

Zdroj: ČTK
Další zprávy