Škrlová z kauzy týrání v Kuřimi zůstane ve vězení

Domácí ČTK Domácí, ČTK
23. 5. 2011 14:02
Barbora Škrlová v kauze figurovala coby 13letá Anička i jako týraný chlapec Adam
Barbora Škrlová.
Barbora Škrlová. | Foto: Ondřej Besperát

Havlíčkův Brod - Šestatřicetiletá Barbora Škrlová, která v kauze Kuřim figurovala coby 13letá Anička i jako týraný chlapec Adam, zůstane zatím ve vězení ve Světlé nad Sázavou i po odpykání poloviny trestu.

Okresní soud v Havlíčkově Brodě zamítl její žádost o podmíněné propuštění. Škrlovou poslal brněnský soud za mříže na pět let za podíl na týrání dětí.

Žena proslula přeměnou v třináctiletou Aničku nebo týraného chlapce Adama. Proti rozhodnutí soudu si Škrlová podala stížnost, kterou by se měl během čtrnácti dnů zabývat Krajský soud v Hradci Králové.

Za propuštění Škrlové se zaručilo občanské sdružení Český ombudsman a spolek Šalamoun. "Nepřijala jsem jejich záruky, nepřesvědčili mě, že by byla schopná vést po propuštění řádný život," řekla v pondělí soudkyně Jana Panská.

Odvolací soud podle ní může Škrlovou propustit, nebo rozhodnutí o zamítnutí potvrdit, nebo zrušit a vrátit k projednání zpět do Havlíčkova Brodu. "Pokud soud zamítnutí žádosti potvrdí, může Škrlová žádat o propuštění opět až po roce," řekla Panská.

Podle České televize odsouzená žena tvrdila opak - pro svou nápravu prý udělala maximum a podmínky pro propuštění splňuje, uvedla stručně na projednání žádosti, které se konalo v dubnu přímo ve věznici ve Světlé nad Sázavou. Podle Panské působila plaše a vylekaně.

Brněnský krajský soud vynesl rozsudek v takzvané kuřimské kauze, jednom z nejsledovanějších kriminálních případů posledních let, v říjnu 2008. Svým rozhodnutím poslal na devět a deset let do vězení dvě sestry, a to za brutální týrání synů první z nich.

Pětiletý trest odnětí svobody dostal i Jan Turek a záhadná Barbora Škrlová, která se vydávala za dívku Aničku a po svém útěku do Norska za týraného chlapce Adama. Na sedm let do vězení byli odsouzeni další pachatelé, Hana Bašová a Jan Škrla. Rozsudky později potvrdil olomoucký vrchní soud i Nejvyšší soud.

 

Právě se děje

Další zprávy