Škola zaplatí za úraz chlapce 15 milionů

ves, čtk
9. 2. 2007 10:07
Jindřichův Hradec - Patnáct milionů korun a úroky. Takové odškodné musí zaplatit škola z Cizkrajova rodičům, jejichž syn se topil na školním výletě.
Filip Němec na výletě v zoo v květnu 2005.
Filip Němec na výletě v zoo v květnu 2005. | Foto: Občanské sdružení Návrat do života

Po úrazu má těžké trvalé následky a je upoután na lůžko.

O odškodném dnes rozhodl jindřichohradecký okresní soud. Školu zažalovali rodiče chlapce, po škole požadovali 15 milionů korun. Soud jim přiznal téměř maximální možnou částku, kterou zákon umožňuje. 

Okresní soud v Třebíči v roce 2003 uložil pedagogům podmíněný trest.

"Taková částa by obec položila," řekl Aktuálně.cz Vít Krušina, starosta obce, která je zřizovatelem školy. Soud je veden přímo se školou, Krušina doufá, že se odvolá. "Je to rozhodnutí soudu první instance, budu chtít, aby se škola odvolala," dodal.

"Ze zákona měl chlapec nárok na odškodnění za bolestné a ztrátu společenského uplatnění ve výši 2,619 milionu korun. Ve zvlášť výjimečných případech může soud rozhodnout o šestinásobné částce," uvedla soudkyně Jana Pošvářová.

Výjimečná odškodnění

  • Povinnost vyplatit částku 15 milionů korun jako odškodnění za zdravotní újmu je podle dostupných údajů v ČR výjimečná. Dosavadní rozhodnutí soudu v obdobných případech určovaly poškozenému většinou částky nižší.
  • Výjimkou je loňské rozhodnutí soudu, podle kterého měla prostějovská nemocnice zaplatit 16 milionů korun manželům, jejichž syn je těžce postižený. Před pěti lety se čerstvě narozenému dítěti na čas zastavilo srdce a chlapec přestal dýchat. Utrpěl tak nevratné poškození mozku. Nemocnice se proti rozhodnutí soudu odvolala.
  • V květnu 2004 rozhodl Obvodní soud v Praze 8, že pražská nemocnice na Bulovce by měla zaplatit deset milionů korun jako odškodné rodině sedmiletého chlapce, který má kvůli pochybení lékařů trvale poškozený mozek. Chlapec šel do nemocnice na běžnou břišní operaci, kvůli údajnému pochybení lékařů při odpojování od dýchacího přístroje utrpěl poškození mozku. Po odvolání Městský soud v Praze rozsudek zrušil a případ vrátil obvodnímu soudu.
  • Další z vyšších částek - 2,5 milionu korun - vysoudila v roce 2001 rodina chlapce, který se ve Všeobecné fakultní nemocnici v Praze jako novorozenec nakazil hepatitidou C. V roce 2004 přiřkl stejnou částku Okresní soud v Jihlavě jako náhradu škody na zdraví čtyřleté holčičky z Dobroutova na Jihlavsku. V září 2000 začal hořet inkubátor, v němž byla tehdy čtyřdenní holčička, která utrpěla popáleniny zhruba na třetině těla. Nemocnice se proti rozsudku odvolala.

V obci funguje základní škola od roku 1993, Cizkrajov má 563 obyvatel.

Chlapec je odkázán na cizí pomoc

Filip Němec, kterému je právě dnes 12 let, se v červnu 2003 málem utopil, když se během školního výletu koupal v Jemnici na Vysočině. Pod vodou zůstal asi deset minut.

Kvůli poškození mozku zcela ochrnul a je ve stavu bdělého bezvědomí zcela odkázán na pomoc druhých. "Těžko si můžeme představit horší zdravotní následky," uvedla Pošvářová.

Rodina chce peníze využít na léčbu chlapce. "Lékaři nám nedávají naděje, ale my jsme se rozhodli vycestovat za hranice na transplantaci kmenových buněk. Pokud se vše dobře podaří, tak by se to mělo uskutečnit letos na jaře," řekla novinářům chlapcova matka Martina Němcová.

Cizkrajov už milion zaplatil

Experimentální léčba si vyžádá více než 1,5 milionu, na měsíční péči o Filipa dá rodina měsíčně přes 35.000 korun.

Škola v jihočeském Cizkrajově.
Škola v jihočeském Cizkrajově. | Foto: www.cizkrajov.cz

Chlapcovo postižení zavinil podle třebíčského soudu nedostatečný pedagogický dohled a nedodržení bezpečnostních předpisů. Pedagogy soud za úraz před čtyřmi roky potrestal podmíněnými tresty. "Už to budou čtyři roky a dodneška se nám z nich nikdo neomluvil. A podle toho, co slýcháme, se cítí ukřivdění, necítí vinu," uvedla Němcová.

Už loni před prázdninami jihočeská obec Cizkrajov jako zřizovatel školy podle rozsudku krajského osudu zaplatila rodině milion korun.

Obec, která školu zřizuje, se kvůli tomu ocitla v tíživé finanční situaci, jihočeští zastupitelé proto rozhodli o mimořádné finanční výpomoci a obci přispěli 500 000 korunami.

Na pomoc existuje i sbírka

Na pomoc chlapci vznikla počátkem roku 2006 také sbírka, do dnešního dne se podařilo vybrat 120.000 korun.

"Basketbalisté jindřichohradečtí složili na Filipův účet 12.000 korun a byl pořádán benefiční koncert, který pořádala Adra, a výtěžek z toho koncertu byl také vložen na Filipův účet," řekla Jaroslava Pařízková z občanského sdružení Mesada.

Na pomoc Filipovi mohou také lidé přispět na čísle účtu 198861657/0300. 

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 40 minutami

Ozbrojenci v Burkině Faso zabili dva místní zaměstnance Lékařů bez hranic

Ozbrojenci na severozápadě Burkiny Faso zabili dva zaměstnance organizace Lékaři bez hranic (MSF). Organizace o tom informovala ve svém sdělení. Útočníci napadli vozidlo jasně označené logem MSF, ve kterém cestoval čtyřčlenný tým. Dva lidé přišli o život a dvěma se podařilo uprchnout, uvedla agentura AFP.

Lékaři bez hranic v reakci na incident pozastavili činnost v regionu Boucle du Mouhoun, kde k útoku došlo. "Oběti, obě z Burkiny Faso, byli zaměstnanci MSF. Jeden byl řidič a druhý měl na starosti logistiku," uvedla organizace. "Tato vražda nás šokovala a pobouřila. Šlo o záměrný a úmyslný útok na jasně označený humanitární tým při jeho lékařské práci," uvedla Isabelle Defourny z Lékařů bez hranic.

Burkina Faso patří k nejchudším zemím světa a čelí islamistickému povstání skupin napojených na teroristické organizace Al-Káida a Islámský stát (IS). Ty v širším regionu Sahelu jižně od Sahary obsadily rozsáhlá území a vysídlily miliony lidí. Frustrace plynoucí z bezpečnostní nestability v regionu podnítila od roku 2020 řadu vojenských převratů, včetně dvou v Burkině Faso v loňském roce.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Real porazil Al-Ahlí a ve finále MS klubů vyzve Al-Hilál

Fotbalisté Realu Madrid porazili 4:1 egyptský tým Al-Ahlí a postoupili do finále mistrovství světa klubů. Utkání v Rabatu rozhodl vítěznou trefou ve 46. minutě záložník Federico Valverde. Nejúspěšnější klub v historii soutěže se o pátý triumf utká v sobotu s Al-Hilálem ze Saúdské Arábie.

Real, který nastoupil bez zraněného držitele Zlatého míče Benzemy i brankáře Courtoise, rozhodl o vítězství na přelomu obou poločasů. Nejprve ve 42. minutě vyřešil Vinícius Júnior samostatný únik chytrým lobem přes gólmana Šanávího a krátce po změně stran přidal další trefu z dorážky Valverde.

Finalisté africké Ligy mistrů snížili v 65. minutě po Maalúlově penaltě, favorit ale zvrat nepřipustil. Realu nevadil ani Modričův neproměněný pokutový kop, v druhé minutě nastavení přidal pojistku po krásně souhře s Ceballosem útočník Rodrygo. V úplném závěru se ještě po pár vteřinách na hřišti prosadil střídající Arribas, pro něhož to byl premiérový zásah v A-týmu madridského velkoklubu.

"Bílý balet" si částečně napravil nepříznivou bilanci ze španělské ligy, ve které z posledních tří utkání vyhrál jediné. Na MS klubů zvítězil Real podeváté v řadě. Al-Ahlí prohrálo po 23 soutěžních zápasech a v sobotu se utká v souboji o třetí místo s brazilským Flamengem.

Další zprávy