Za školy v přírodě chtějí rodiče peníze zpět, bez pomoci to může střediska položit

Pavel Mazanec Pavel Mazanec
8. 5. 2020 20:17
Jako pro jedny z posledních 25. května vláda umožní otevření rekreačních středisek, kde probíhají školy v přírodě nebo dětské tábory. Nebude ale komu. Podle slov provozovatelů všechny školní a dětské akce už byly zrušeny. Z vládního návrhu, který měl situaci řešit pomocí voucherů, byly přitom ve Sněmovně školy v přírodě vyjmuty. Provozovatelé se teď bojí o svou existenci.
Na školu v přírodě v době května a června mělo podle odhadů odjet až 100 000 dětí. I přes to, že vláda od 25. května pobyty uskuteční, naprostá většina jich do letních prázdnin zůstane zrušená.
Na školu v přírodě v době května a června mělo podle odhadů odjet až 100 000 dětí. I přes to, že vláda od 25. května pobyty uskuteční, naprostá většina jich do letních prázdnin zůstane zrušená. | Foto: Shutterstock

Podle odhadů mělo v květnu a v červnu na  školu v přírodě odjet až 100 000 dětí. I přes to, že vláda od 25. května pobyty v těchto rekreačních zařízeních povolí, prakticky žádné už se do letních prázdnin neuskuteční. A valná většina základních škol požaduje po majitelích takových zařízení peníze za vyplacené zálohy zpět.

"Zaplacené zálohy chtějí školy vrátit, až na pár čestných výjimek, všechny. S několika školami jsme se dohodli na termínu v září nebo říjnu, většina však pobyty ruší bez náhrady a očekávají peníze zpět. Nezajímá je nic," popisuje situaci Alexandr Vavřík, jednatel rekreačního střediska Prudká. "Vzhledem k původním objednávkám, kdy jsme měli prakticky zcela obsazeno na květen i červen, je to pokles o 90 procent," dodává.

Jeho slova potvrzuje i Lubomír Jenyš ze střediska Pohoda v Bílých Karpatech. "Letošní výdělek do konce školního roku je nula. Pokud neproběhnou tábory v době hlavních prázdnin červenec - srpen, tak situace bude ještě závažnější. Letošní sezónu celkově vidíme dosti špatně. A to jsme investovali do sportovišť, kuchyně a celkových oprav v řádů sta tisíců."

Rodiče se spoléhají, že to škola vyřeší

Základní školy ale zpravidla peníze nechtějí vrátit pro své účely, požadují je po nich rodiče, kteří zálohy za zájezdy svých dětí zaplatili. "Rodiče se obracejí na školy a část z nich požaduje vrácení peněz velmi vehementně. Ti ostatní jsou zatím trpěliví, ale spoléhají na to, že to škola vyřeší k jejich spokojenosti. My se pak snažíme s rekreačními středisky, různými cestovními agenturami domluvit. Jde nejen o školy v přírodě, ale třeba i o různé výlety a zájezdy," sdělil Aktuálně.cz prezident asociace ředitelů základních škol ČR a ředitel Masarykovy základní školy v Praze Michal Černý.

"Pokud je to možné, je pro obě strany nejschůdnějším řešením přesunutí pobytu na náhradní termín s tím, že zálohy zůstávají provozovateli a jsou vráceny pouze například odcházejícím dětem," nastiňuje jedno z možných vypořádání Černý.

Další možností je vzájemné vypořádání se zdůvodněným manipulačním storno poplatkem. Podle slov Černého na to jsou obvykle rodiče ochotni přistoupit, jedná-li se řádově o stovky korun. Část rekreačních center trvá na storno poplatcích v takové výši, jako by základní školy od smlouvy odstoupily ze své vůle. Tam už přicházejí ke slovu právníci. Roli pak hraje třeba to, kdo, zda škola či rekreační zařízení nebo agentura, která pobyt zařizuje, první prohlásil, že se zájezd neuskuteční. "Obdobný spor s jednou agenturou už jsem zadal právnické kanceláři k posouzení a případnému vypracování žaloby. Přeložení a odklad vrácení peněz by byl v této situaci rozumným kompromisem, který by zabránil mnoha soudním sporům a dalším nepříjemnostem, i když zcela se jim zřejmě stejně nevyhneme," doplnil Černý.

Existují také majitelé, kteří jsou ochotni vrátit vše, například rekreační areál v Mokrosukách u Sušice. "Jsme příspěvková organizace města. Ztráty budou, ale snad ne moc velké," popisuje o něco výhodnější pozici areálu jeho ředitelka Kateřina Viktorová.

Poslanci situaci neodblokovali

Vládním rozhodnutím vznikla rekreačním zařízením často škoda ve výši celoročního příjmu, což je v některých případech likvidační. Ve stejně neutěšené situaci by se ocitly i cestovní kanceláře, agentury a spolky, zaměřené na dětskou rekreaci. "Ministerstvo pro místní rozvoj hovoří o nutnosti podpory cestovního ruchu, jsme jeho nedílnou součástí. Na jedné straně tedy paní ministryně Dostálová mluví o jeho podpoře, na straně druhé hrozí regulérní likvidace jednoho jeho podstatného segmentu," popisuje Asociace dětské rekreace ČR ve svém manifestu S. O. S. Českých táborů. 

Stát přitom zařízením zatím nepomáhá. Ministerstvo pro místní rozvoj do Poslanecké sněmovny sice poslalo návrh zákona, který mohl situaci vyřešit pomocí voucherů s případným odložením vratky až na září 2021, které by tak školy mohly využít i příští rok. Ale na základě pozměňovacího návrhu byly školy v přírodě ze zákona vyjmuty a zákon se tak vztahuje pouze na cestovní kanceláře.

Na státní podporu podnikatelům a drobným firmám většinou majitelé také nedosáhnou. "Z programu Antivirus vyplývá, že jeho cílem je přispět zaměstnavatelům, kteří museli například zavřít provozovny, na mzdy. Poté se ale ukázalo, že pouze těm, jejichž zaměstnanci mají překážku v práci, tedy jsou a musí být doma, a nedělají tudíž vůbec nic. Pokud totiž zaměstnanec dělá jinou práci, třeba uklízí, opravuje, natírá, seká trávu nebo jen je přítomen a hlídá objekt, nemá nárok zaměstnavatel vůbec na nic - nejedná se o překážku v práci podle Zákoníku práce. Prostě dělá něco jiného, takže za svoje…" komentuje pro něj prakticky nedosažitelnou vládní podporu Alexandr Vavřík z rekreačního střediska Prudká.

"Program Covid, který nabízí půjčky, absolutně nic neřeší. Když nemám zákazníky, nemám poté z čeho splácet. A zadlužovat se na roky dopředu mi smysl nedává," dodává.

Nadějí zůstávají letní tábory

Největším problémem se zdá být červenec a srpen, kdy se v areálech střídají různé dětské kolektivy, tábory, soustředění a podobně. Právě uskutečnění těchto pobytů je často jedinou cestou, jak mohou rekreační areály přežít.

"Máme strach, že provoz v hlavních prázdninách bude tak restriktivní, že budeme vůbec uvažovat, jestli do toho jít. Dezinfekce a přísnější hygienická pravidla nejsou pro nikoho problém, ani pro nás ne, to je samozřejmost. Už nyní máme deset stojanů s desinfekcí, ochranná skla na pultech a podobně," popisuje Lubomír Jenyš z rekreačního centra Pohoda. "Pokud ani doba hlavních prázdnin nebude trochu v normálu, pak opravdu nevím, z čeho platit náklady, které jsou nemalé," potvrzuje i Alexandr Vavřík z Prudké.

Podle posledního vyjádření premiéra Andreje Babiše (ANO) by se dětské tábory mohly v závislosti na epidemiologické situaci konat od 1. července. Původně přitom vláda uváděla jako datum začátku pobytů měsíc srpen.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 3 hodinami

Izraelské nálety v Gaze budou pokračovat, dokud to bude nutné, uvedl Netanjahu

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu v sobotu řekl, že Izrael bude pokračovat v náletech v Pásmu Gazy, dokud to bude nutné, a bude se přitom snažit co nejvíce chránit civilisty. Vinu za současné boje premiér připsal islamistickému hnutí Hamás, které v palestinské enklávě vládne. Informovala o tom agentura Reuters.

"Strana, která nese vinu za tuto konfrontaci, nejsme my. Jsou to ti, kdo na nás útočí," řekl Netanjahu v televizním projevu. "Jsme stále uprostřed této operace, stále ještě není u konce. Tato operace bude pokračovat tak dlouho, jak to bude nutné," dodal.

Násilnosti mezi Izraelem a Hamásem nyní eskalovaly nejvíce od poslední války v roce 2014. Hamásem vedené ministerstvo zdravotnictví hlásí zatím 145 mrtvých, Izrael na své straně registruje deset mrtvých.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

K pátečnímu útoku na mešitu v Kábulu se přihlásil Islámský stát

K pátečnímu útoku na mešitu v Kábulu se přihlásila teroristická organizace Islámský stát (IS). Informovala o tom agentura Reuters. Exploze v mešitě ve čtvrti Šakar Dara si vyžádala nejméně 12 obětí na životech. Stala se při pátečních modlitbách u příležitosti muslimského svátku íd al-fitr, kterým končí postní měsíc ramadán.

Islamistické hnutí Tálibán a afghánská vláda, které spolu vedou boje, vyhlásily od čtvrtka u příležitosti svátku třídenní příměří. Útok na mešitu Tálibán odsoudil již v pátek, jeho mluvčí ho ale podle agentury AP tehdy připsal afghánské tajné službě.

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

Stovky lidí v Praze oslavily 300. výročí od blahořečení Jana Nepomuckého

Stovky lidí v Praze oslavily 300. výročí od blahořečení nejznámějšího českého světce a patrona lidí od vody Jana Nepomuckého. Třináctý ročník Svatojánských slavností Navalis se kvůli epidemii i nesouhlasu pražského magistrátu s některými částmi programu konal v zúžené podobě. Byla mše, průvod a koncert, neuskutečnil se například plánovaný přelet letounů nad Karlovým mostem. 

Slavnost začala v podvečer v katedrále svatého Víta na Pražském hradě mší, kterou sloužil kardinál Dominik Duka. Zdůraznil statečnost Jana Nepomuckého, tato vlastnost je podle Duky potřeba i na cestě ze současné koronavirové krize. Po mši se vydal průvod na Karlův most směrem ke kostelu křižovníků na Starém Městě. Cestou mu přihlížely stovky lidí a turistů, kteří byli často bez roušek.

Ve stejné době se na půl hodiny rozezněly zvony z kostelů zasvěcených svatému Janu Nepomuckému. K akci se podle pořadatelů připojily zvony po celém světě. Mělo jich být nejméně 300, tedy počet připomínající letošní výročí světce.

Program zakončil tradičně koncert na hladině Vltavy, který ještě jednou připomenul roli zvonů při letošních slavnostech symfonií s názvem Svatojánské zvony. Pro letošní ročník ji složil skladatel, dirigent a držitel Českého lva Kryštof Marek. Koncert nebyl ozvučen, a to podle pořadatelů i kvůli zvýšené hladině Vltavy, kvůli které magistrát vyhlásil první stupeň povodňové aktivity.

Další zprávy