Stát podpoří podnikatele při placení nájmu, náklady ale ponesou i pronajímatelé

ČTK ČTK
4. 5. 2020 20:29
Vicepremiér a ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček do týdne připraví program, který odpustí podnikatelům postiženým v souvislosti s koronavirem až 80 procent nájmu. Náklady ponese stát, ale i pronajímatel nemovitosti.
Místopředseda vlády a ministr průmyslu, obchodu a dopravy Karel Havlíček a ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (vpravo), 18. března 2020.
Místopředseda vlády a ministr průmyslu, obchodu a dopravy Karel Havlíček a ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (vpravo), 18. března 2020. | Foto: Vláda ČR

Stát podnikatelům postiženým v souvislosti s koronavirem přispěje 50 procent na nájem. Nájemce zaplatí pětinu (20 procent) a 30 procent majitel. Program má trvat tři měsíce od 1. dubna do 30. června.

Na tiskové konferenci po jednání vlády představil program řekl vicepremiér a ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček (za ANO), který jej má do týdne  připravit.

Úleva se bude vztahovat na všechny firmy, které byly kvůli vládním opatřením odstaveny od provozu a musely platit komerční nájem. Týkat se bude podniků, které zůstaly kvůli vládním opatřením zcela uzavřené, ale i těch, které prodávaly přes výdejní okénko nebo e-shop. Podmínkou získání příspěvku státu bude dohoda nájemce s majitelem na snížení nájmu o 30 procent.

Součástí žádosti bude nájemní smlouva, dále dodatek ke smlouvě, ve kterém se pronajímatel zaváže ke slevě 30 procent. Žadatel bude muset také prokázat, například výpisem z účtu, v jaké výši platil nájemné před koronavirovou krizí.

Havlíček o úlevách mluví delší dobu. Dříve už měl vyjednáno, že se stát na nájmu bude podílet z jedné třetiny. V takovém případě by na úlevu ze státního rozpočtu připadly asi tři miliardy korun. Poloviční podpora bude zhruba o miliardu dražší.

V původní verzi návrhu se počítalo s tím, že stát bude přispívat na nájmy od 12. března. "Platit bude od 1. dubna, ale zase jsme ho prodloužili až do 30. června, i když se třeba ty prodejny otevřou už na konci května, a to z toho důvodu, aby se to dobře počítalo, aby to bylo přehledné, aby to bylo jasné," řekl Havlíček.

Pomoc by se podle Havlíčka mohla týkat 150.000 až 200.000 podnikatelů.

 

Právě se děje

před 7 hodinami

Marcon chce posílit vztahy s Bidenovou Amerikou. Prezidenti chtějí spolupracovat v rámci WHO

Nový americký prezident Joe Biden v neděli poprvé od nástupu do funkce mluvil se svým francouzským protějškem Emmanuelem Macronem a vyjádřil touhu po upevnění vzájemných vztahů obou zemí, uvedl Bílý dům. Podle Macrona měli oba vůdci velmi blízké názory, a to zejména co se týče přístupu k mezinárodním problémům, jakými je například boj s pandemií či klimatickými změnami, uvedl Elysejský palác.

Prezidenti se shodli na nutnosti spolupracovat v oblasti globálního veřejného zdraví v rámci Světové zdravotnické organizace (WHO). Z té USA vyvedl předchozí prezident Donald Trump, Biden však hned po nástupu do funkce nařídil, aby se k ní Spojené státy vrátily. Stejně tak tomu bylo i u pařížské klimatické dohody z roku 2015.

Zdroj: ČTK
Další zprávy