Odešla ze školy, protože nesměla nosit hidžáb. Nikdy studentkou nebyla, bránila se u soudu ředitelka

Marek Pokorný Marek Pokorný
Aktualizováno 2. 11. 2016 16:48
Omluvu za nerovné zacházení chce po střední zdravotnické škole v Praze 10 její bývalá studentka Ayan Jamaal Ahmednuurová, původem ze Somálska. Ředitelka školy Ivanka Kohoutová jí podle ní zakázala mít ve škole hidžáb, jelikož školní řád zakazoval nošení jakýchkoliv pokrývek hlavy. Dívka proto před třemi lety ze školy raději odešla, letos – poté, co se jí zastala i ombudsmanka – se pak rozhodla žádat od školy omluvu. Škola se ale brání – dívce prý nikdy do pokrývky hlavy nemluvila a ta se ani nestala její žákyní, protože nepředložila potřebné doklady. Žaloba je prý proto nesmyslná. Soud bude pokračovat v polovině ledna.
O soudní líčení měli mimořádný zájem novináři. Na snímku v šátku místopředsedkyně Strany zelených Monika Horáková, která přišla Jamaal podpořit a diskutuje s účastníky jednání.
O soudní líčení měli mimořádný zájem novináři. Na snímku v šátku místopředsedkyně Strany zelených Monika Horáková, která přišla Jamaal podpořit a diskutuje s účastníky jednání. | Foto: Marek Pokorný

Praha – Tomu, že se děje něco zvláštního, nasvědčoval už obří dav před bezpečnostními rámy soudního areálu v Praze Na Mičánkách. A všichni poté mířili k největší jednací síni, kde soud začal projednávat případ muslimské studentky zdravotnické školy v Praze 10 Ayan Jamaal Ahmednuurové ze Somálska, jíž vedení školy podle jejích slov zakazovalo nošení muslimského šátku.

Ahmednuurová proto ze školy odešla. A nyní ji zažalovala a chce omluvu za nerovné zacházení. Škola se ale hájí tím, že dívka se ve skutečnosti studentkou ani nestala. A že nošení šátku je jen uměle vyvolaný problém.

"To tvrdí ona. Hypotézy, proč tomu tak bylo, máme. Ale nebudeme je říkat," uvedla ředitelka školy Ivanka Kohoutová poté, co soudkyně Daniela Čejková odročila jednání na polovinu ledna.

Přecpaná soudní síň

Původně se mělo líčení konat v malé jednací síni v prvním patře, ale kvůli očekávané účasti soud na poslední chvíli určil největší síň, která se zaplnila do posledního místa. Mezi účastníky byli totiž i lidé, které svolala iniciativa Naštvané matky, či několik desítek studentek zmíněné školy, které prý přišly podpořit ředitelku. V síni ale chyběla Ahmednuurová, ústřední postava procesu.

"Moje klientka byla nepřímo diskriminována v přístupu ke vzdělání z důvodu víry," začala číst žalobu Korbelová, zatímco se z řad diváků ozývá "to je kráva" a nesouhlasný hukot.

Ahmednuurová má v Česku azyl od roku 2011. Podle právničky Radky Korbelové uprchla ze Somálska především proto, že měla být proti své vůli provdána za člena ozbrojených milic. Před třemi lety se jako třiadvacetiletá přihlásila na střední zdravotnickou školu v Praze 10. A zpočátku se s ní prý dohodla, že bude mít šátek jen ve škole – při praxi bude chodit bez něj.

Jenže – jak tvrdí Ahmednuurová – vzápětí si ji a další spolužačku muslimského vyznání ředitelka předvolala a trvala na tom, aby v souladu se školním řádem ve škole přestaly šátek nosit. Když to dívky odmítly, ředitelka je vyzvala k odchodu ze školy. 

Myslela, že Česko je tolerantní

Žalobu nakonec podala jen Ahmednuurová. "Myslela, že v zemi, která se nazývá demokratická a tolerantní, bude moci bez problémů žít a vykonávat práci, kterou si vybere. Toto jí zde ale bylo upřeno z důvodů, které nejsou dány zákonem," řekla Korbelová.

Advokátka poukázala i na úpravu v Evropě. "Nejvyšší správní soudy ve Velké Británii, Belgii, ale i dalších státech se už vyjádřily k tomu, že nepřijetí na školu nebo vyloučení kvůli víře je diskriminační," řekla a poukázala, že sportovní muslimské šátky jsou připuštěny i na olympijských hrách.

Kromě omluvy požaduje Ahmednuurová i odškodné. "Pouhá omluva nemůže stačit. Musí to být dostatečně odrazující pro podobné případy v budoucnu," uvedla Korbelová za hukotu soudní síně s tím, že požaduje symbolické odškodné šedesát tisíc korun.

Ahmednuurové se zastala i veřejná ochránkyně práv Anna Šabatová, která označila postup školy za diskriminační. Právě po jejím stanovisku se dívka rozhodla školu zažalovat.

Škola ale diskriminaci odmítá a označuje zprávu ombudsmanky za tendenční. Navíc tvrdí, že postup školy zpočátku viděla jako bezproblémový i Česká školní inspekce. "Ale pak po vydání zprávy ombudsmanky otočila," postěžoval si před soudem advokát školy Radek Suchý.

Škola poté vytáhla další argument – že se Jamaal vlastně nikdy studentkou nestala. Nedoložila totiž oprávněnost svého pobytu na území České republiky. "Nepředložila doklad o povolení k pobytu ani zápisový lístek pro vzdělání na střední škole. Došlo tak k pozbytí platnosti pro rozhodnutí o přijetí. Ředitelka projevila dobrou vůli, když jim dala prostor si to doplnit," řekl advokát na adresu Ahmednuurové a další muslimské studentky.

Asi jsem se přepsala

Před soudem vypovídala poté sama ředitelka školy Kohoutová. Podle ní Ahmednuurová mluvila velmi špatně česky. Ale protože měla velký zájem o studium, tak jí ho přece jen chtěli umožnit. Kohoutová sice přiznává, že oběma dívkám vydala potvrzení o přijetí ke studiu – ale prý jen proto, aby jim usnadnila komunikaci s úřady. A nebylo prý vlastně platné, protože nedoložily všechny dokumenty.

A poté, co ji k tomu opakovaně vyzvala, Ahmednuurová donesla žádost o ukončení studia, kde prý sama jako důvod uvedla "nošení pokrývky hlavy". "Jen jsem napsala, že beru na vědomí," řekla Kohoutová, která před soudem popřela, že by se s ní o nošení šátku bavila.

Její výpověď se ale výrazně liší od prohlášení, které podávala krátce po události. Tehdy například přiznávala, že o šátku jako důvodu ukončení studia s oběma dívkami mluvila. A stejně tak o nutnosti se přizpůsobit mluvila na adresu obou muslimských dívek v reportáži, kterou tehdy odvysílala Česká televize. "Už si na to nepamatuji," odpovídala před soudem Kohoutová.

"To jsem se asi přepsala," reagovala zas na upozornění, že o ní psala jako o bývalé studentce, byť tvrdí, že se studentkou nikdy nestala.

Rozkol u ochránce práv

A školy se zastává i zástupce ombudsmanky Stanislav Křeček. "Podle mě se nestala žákyní školy, takže ta se diskriminace nemohla dopustit. To je známo od začátku, ale nikdo to nechce slyšet," říká, ač oficiální zpráva ombudsmanky Anny Šabatové zní právě opačně. "Já na to mám jiný názor. Rozhodující je ale její stanovisko," dodal.

Soudkyně Daniela Čejková poté proces odročila na polovinu ledna, kdy chce předvolat další svědky. A advokátka Korbelové zase po škole chce celý spis své klientky – je totiž přesvědčena, že všechna potřebná potvrzení Jamaal tehdy škole předložila.

Vrať se do Afriky!

O vzrušení před jednací síní se navíc na počátku jednání postarala místostarostka Strany zelených Monika Horáková, která přišla Somálku podpořit s šátkem přehozeným přes hlavu. A část ze shromážděných ji okamžitě považovala za Ahmednuurovou a začala na ni útočit a vyzývat ji, aby se vrátila do Afriky.

"Proč, já se tady narodila," divila se perfektní češtinou a na útočníky se usmívala. "Sundejte si ten šátek," opakovaně hlasitě vyzývala zhruba šedesátiletá žena. "Právě kvůli takovým lidem jako vy si ho nechám," reagovala Horáková klidným hlasem a i další útoky odrážela s klidem.

"V životě bych si vás nedovolila soudit, jak vypadáte, jak to děláte vy," reagovala na hlasité protesty, zatímco si chvílemi upravovala šátek, který měla volně přehozený přes hlavu a padal jí.

"To, že žijeme v Praze, v Evropě, znamená, že si můžeme nosit na hlavě co chceme. To je ta svoboda," vysvětlovala Horáková a poukazovala na to, že zdravotnictví má zcela jiné problémy než to, co nosí člověk na hlavě. "Jestli jste dobrá, nebo špatná zdravotní sestra, nezávisí na tom, co máte na hlavě," dodala.

 

Právě se děje

před 4 minutami

"Zlej Kája" se kvalifikoval na mistrvoství světa

Český profesionální šipkař Karel Sedláček, přezdívaný "Zlej Kája" si v prosinci zahraje na mistrovství světa.  kvalifikaci vyřadil postupně tři soupeře a n elitním dostaveníčku si zahází podruhé v kariéře. 

před 1 hodinou

Soud ve Štrasburku připustil klimatickou žalobu na 33 zemí, včetně Česka

Za přípustnou označil Evropský soud pro lidská práva ve Štrasburku klimatickou žalobu šesti dětí a mladých lidí z Portugalska, kterou podali na 33 zemí včetně Česka. Informovala o tom agentura DPA, podle které tak padla první velká překážka ve snaze přimět evropské vlády ke zlepšení boje proti klimatickým změnám. Žalobu podala skupina, jejíž nejmladší člence je teprve osm let, v září. Žalované státy se k ní budou muset vyjádřit do konce února příštího roku.

"Cílem žaloby je získat právně závazné rozhodnutí Evropského soudu pro lidská práva, který bude po vládách v Evropě vyžadovat, aby podnikly potřebné naléhavé kroky a zastavily klimatickou krizi," stojí na stránkách věnovaných žalobě.

Šestice mladých lidí z portugalského hlavního města Lisabonu a z města Leiria a jeho okolí, kterým je od osmi do 21 let, podala žalobu v reakci na ničivé požáry v roce 2017, při kterých v jihoevropské zemi zemřelo přes 120 lidí. Vědci podle stěžovatelů potvrdili, že klimatické změny hrály při vzniku a šíření požárů roli.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Pražští radní nesouhlasí se změnou územního plánu k nové ranveji na letišti

Pražští radní nedoporučili změnu územního plánu nutnou pro stavbu nové ranveje, kterou plánuje státem vlastněné ruzyňské letiště. Změna byla původně navržena ke schválení, radní však většinou hlasů byli pro nedoporučující stanovisko. O změnách s konečnou platností rozhodne zastupitelstvo. S výstavbou paralelní dráhy chce letiště začít zhruba za pět let.

Nová ranvej má doplnit stávající, a tím navýšit kapacitu až na 30 milionů cestujících ročně. Loni jich terminály na Ruzyni odbavily rekordních 17,8 milionu, což bylo podle zástupců letiště na hraně kapacity. Letos kvůli koronaviru provoz klesl na minimum. Podle dřívějších plánů by letiště chtělo získat stavební povolení ke stavbě v roce 2025 a stavbu dokončit o tři roky později. Náklady jsou odhadovány na zhruba devět miliard korun.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Skokani vynechají i další závody SP, řeší se návrat z Finska

Čeští skokani na lyžích neabsolvují po nedělním závodu ve finské Ruce ani Světový pohár v Nižním Tagilu v tomto týdnu. Zatímco ostatní týmy dnes odletěly speciálem do Ruska, Češi po pozitivním testu Filipa Sakaly na koronavirus zůstávají ve Finsku v karanténě a řeší se jejich přesun domů.

Sakala, který v létě nemoc covid-19 prodělal, měl pozitivní test v neděli. Ostatní závodníci Viktor Polášek, Vojtěch Štursa a Čestmír Kožíšek sice byli negativní, ale museli také do karantény.

"Jsou na hotelu, každý musel do svého pokoje a jednáme, kdy je finská hygiena pustí do Česka. Snad to vyjde. Situace se vyvíjí každou hodinu," řekl ČTK za vedení skokanského úseku lyžařského svazu Jan Baier.

Další zprávy