Francouzský ministr vnitra odmítá zakázat burkiny zákonem

ČTK ČTK
28. 8. 2016 22:25
Zákaz by byl neústavní, neúčinný a vytvářel by antagonismy a škodlivé napětí, říká francouzský ministr vnitra Bernard Cazeneuve. Nošení celotělových plavek už ve Francii zavedly skoro tři desítky pobřežních měst a obcí. Tento pátek ale správní soud pozastavil platnost zákazu ve městě Villeneuve-Loubet.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Thinkstock

Paříž – Případný zákon, který by ve Francii zakázal nosit celotělové plavky, takzvané burkiny, by byl neúčinný, protiústavní a jen by vytvářel napětí. V rozhovoru s listem La Croix to v neděli řekl francouzský ministr vnitra Bernard Cazeneuve.

"Nepotřebujeme nový zákon. Současné zákony jasně zakotvují francouzský sekularismus," prohlásil Cazeneuve. "Vláda (...) odmítá něco takového navrhovat, protože zákaz by byl neústavní, neúčinný a vytvářel by antagonismy a škodlivé napětí," dodal ministr. Komentoval tak nynější snahy eliminovat plavky, které nosí muslimské ženy.

Nošení takových plavek už ve Francii na svých plážích zakázaly skoro tři desítky pobřežních měst a obcí. Úřady vesměs argumentují tím, že burkiny příliš zdůrazňují příslušnost k náboženství, což odporuje sekularistickým zásadám republiky a může narušit veřejný pořádek v situaci, kdy se země vzpamatovává z teroristických útoků spáchaných radikálními islamisty.

Tento pátek ale francouzský správní soud pozastavil platnost zákazu ve městě Villeneuve-Loubet. Je možné, že se případ stane precedentem pro další města, mnozí starostové už ale prohlásili, že zákaz navzdory rozhodnutí odvolávat nebudou.

Francie má zákon, který zakazuje nošení burek a nikábů, tedy muslimských oděvů a šátků zahalujících obličej a celé tělo.

O celofrancouzském zákazu burkin se ale zmínil například francouzský exprezident Nicolas Sarkozy, který se snaží o návrat na politickou scénu jako republikánský kandidát v prezidentských volbách. Ty se budou konat už příští rok.

 

Právě se děje

Další zprávy