Šabatová: Kvůli muslimským šátkům musíme změnit školní řád

ČTK ČTK
1. 10. 2014 16:45
Znovu by se podle ní měl změnit řád školy, kterou loni na podzim opustily dvě muslimské dívky kvůli zákazu nosit muslimský šátek, takzvaný hidžáb.
Anna Šabatová.
Anna Šabatová. | Foto: DVTV

Praha - Veřejná ochránkyně práv Anna Šabatová požaduje další změnu školního řádu ve Střední zdravotnické škole v Praze 10, kterou loni na podzim opustily dvě muslimské dívky kvůli zákazu nosit muslimský šátek, takzvaný hidžáb.

Ředitelka dotčené školy Ivanka Kohoutová řekla, že školské radě žádný návrh na změnu školního řádu nyní předkládat nebude.

Šabatová poslala dopis

Studentka ze Somálska se kvůli tomu, že nemohla do školy chodit v šátku zahalujícím vlasy a krk, obrátila na ombudsmanku. Ta se postavila na její stranu a dospěla k závěru, že škola dívku nepřímo diskriminovala, protože muslimský šátek je projevem jejího náboženství navenek.

Ve čtvrtek Šabatová zaslala ředitelce dopis, v němž ji žádá, aby jí do sedmi dnů sdělila, zda školské radě předložila návrh na úpravu školního řádu. Jinak to prý bude považovat za nevyslyšení svého doporučení k odstranění diskriminačního jednání.

Další úprava řádu

Školská rada přitom už v květnu školní řád upravila. Pokrývku hlavy sice ani teď nepovoluje, dává však ředitelce možnost udělit výjimku z náboženských důvodů.

"Ta změna je pro paní ombudsmanku stejně nedostatečná, ale její návrh zase podle mého názoru není dostatečně použitelný v praxi," řekla ředitelka. Neplánuje, že by radě nyní nějaký návrh předložila.

Překračujete své pravomoci, tvrdí právník

Ředitelčin právník Oldřich Choděra ombudsmanku v odpovědi na její žádost upozornil, že tímto krokem podle něj překračuje své pravomoci. Její dopis má totiž charakter příkazu, nikoliv doporučení, která má úřad veřejného ochránce práv vydávat.

Ombudsman by navíc svá doporučení měl adresovat úřadům veřejné správy, což škola podle Choděry není. Právník také poukázal na to, že postoj veřejnosti není jednoznačný.

Když se ředitelka v minulosti k případu vyjadřovala, tvrdila, že šátky v něm sehrály zástupnou roli. Dívky nebyly ze školy vyloučeny, ale zanechaly studia na vlastní žádost.

Navíc prý škole nedodaly požadované doklady, tedy povolení k pobytu v Česku a doklad o absolvovaném základním vzdělání.

Bouřlivá debata

Případ vyvolal debatu ohledně práva muslimek nosit v českých školách šátky také v politických kruzích. Prezident Miloš Zeman to glosoval, že to "začíná šátkem a končí burkou".

Ministr školství Marcel Chládek (ČSSD) řekl, že to obecně nepovažuje za problém, ale v případě těchto studentek zdravotnické školy se musí brát v úvahu také jejich bezpečnost. Opačný názor než ombudsmanka vyjádřil její zástupce Stanislav Křeček.

 

Právě se děje

Další zprávy