Grafika: Burkiny, čádor, burka, nikáb. K zákazu či omezení zahalování sahají v Evropě další země

Petr Jemelka Tomáš Kunc Štěpán Plaček Petr Jemelka, Tomáš Kunc, Štěpán Plaček
Aktualizováno 14. 7. 2017 15:30
Evropský soud pro lidská práva tento týden potvrdil zákaz zahalování muslimkám v Belgii. Podobných opatření v zemích Evropy přibývá. Letos zahalování tváře na veřejnosti schválilo například Rakousko. V Česku v posledních dnech vysvětloval akvapark v Čestlicích u Prahy veřejnosti, proč umožňuje do bazénu přístup muslimkám v burkinách, tedy v plavkách, které zahalují celé tělo. Podívejte se, jaké typy pokrývek jsou rozšířené mezi muslimkami a jaká legislativní omezení pro jejich nošení platí v jednotlivých evropských státech.
 

Právě se děje

před 1 hodinou

Zvýšení důchodů nad zákonnou valorizaci navýší výdaje o 100 miliard korun

Růst penzí nad zákonnou valorizaci z posledních let znamená pro příští rok navýšení výdajů na důchody o sto miliard korun. V pořadu Otázky Václava Moravce to řekla šéfka Národní rozpočtové rady Eva Zamrazilová. V roce 2022 by se podle plánu vlády mělo na penze vydat celkem 565,4 miliardy.

Vláda pro příští rok plánuje po lednové valorizaci dodatečně všechny důchody zvednout ještě o 300 korun. Zákonné přidání o růst cen a polovinu růstu reálných mezd by mělo vyjít zhruba na 20 miliard, dodatečné přidání na 10,6 miliardy. V roce 2023 na toto dodatečně navýšení bude potřeba 10,9 miliardy a v roce 2024 pak 11,1 miliardy.

"Hovoří se o jedné, dvou, třech stokorunách. Ono to vypadá jako maličkost. Potom nějakých deset nebo třeba 15 miliard korun. Ale tím, že se zákonná valorizace prolamovala, se vytvořila výdajová položka navíc o sto miliard korun," uvedla Zamrazilová. Experti poukazují na to, že důchodový systém je dlouhodobě beze změn neudržitelný. Výdaje rostou rychleji než příjmy. Valorizace nad zákonná pravidla problémy prohlubují.

Zdroj: ČTK
Další zprávy