Praha - Při výrobě jednoho mobilního telefonu se spotřebuje až 200 litrů vody a vznikne až jedno kilo nebezpečného odpadu.
V mobilech jsou také jedovaté látky jako olovo, kadmium, beryllium, rtuť nebo PVC, které mnohdy unikají do půdy a do ovzduší.
Čeští zákazníci, kteří vybírají mezi telefony podle jejich ceny a nabízených funkcí, nyní dostávají další kritérium, podle něhož se mohou rozhodovat - jak je mobil šetrný k životnímu prostředí.
S prvním ekologickým hodnocením mobilních telefonů sice přišla společnost Vodafone, ale údaje jsou univerzální, protože hodnocení přístroje je možné koupit i u jiných operátorů nebo volně v obchodech.
"Chtěli jsme být první, kdo tuto problematiku otevře a budeme rádi, když se ostatní přidají," řekl Aktuálně.cz Miroslav Čepický, ředitel Korporátní komunikace Vodafonu ČR.
Eko-třída vychází z 230 otázek
Hodnocení přístrojů organizuje a financuje Vodafone Group, je nezávislé na výrobcích, podílejí se na něm renomovaní experti. Postupuje se podle certifikované metodiky.
Sleduje se například, jak se získávají suroviny pro výrobu mobilů, kolik energie je při výrobě zapotřebí, kolik emisí se vypustí, celková ekologická odpovědnost výrobce, způsob dopravy přístrojů do obchodů, kolik energie telefon spotřebuje na volání či datový přístup nebo jeho recyklace.
Výsledkem, který vychází z odpovědí na více jak 230 otázek, je pak bodové ohodnocení od jedničky do pětky. "Čím vyšší číslo, tím je dopad na životní prostředí menší," vysvětlil Přemysl Filip, manažer Vodafonu pro společenskou odpovědnost.
Vybírejte zeleně
Firma začala ukazovat eko-třídu ve svém katalogu a na internetových stránkách. Ze zhruba 40 nabízených přístrojů už má "zelené" číslo na 90 procent z nich. Nejvíce ekologické modely se pohybují okolo známky čtyři.
Podle Filipa je eko-třída pro zákazníky další informace, podle níž si mohou nový mobil vybrat. A známka může být zároveň i motivací pro výrobce pro "ozeleňování" svých výrobků - jako je tomu například u ledniček nebo praček, kde firmy vyrábějí stále šetrnější spotřebiče.
Podle Filipa přitom výzkumy ukazují, že i mezi českými zákazníky přibývá těch, pro něž je důležité i to, jaký má výrobek vliv na životní prostředí.
K recyklaci jen 6 procent mobilů
Jedním z největších ekologických problémů u mobilních telefonů je jejich ekologická recyklace.
Společnost REMA, která v zemi organizuje sběr a ekologickou likvidaci vysloužilých telefonů a dalších elektrozařízení, uvedla, že loni Češi předali k recyklaci jen 6 procent nepotřebných přístrojů.
Zbytek buď končí na skládkách, odkud se jedovaté látky mohou uvolnit do okolí, anebo je lidí mají stále doma v šuplících.
"Postupně se toto malé procento daří ve vzájemné spolupráci zvyšovat díky osvětě mezi zaměstnanci i zákazníky. Věřím, že v budoucnu odevzdá k recyklaci svůj starý mobilní telefon mnohem více uživatelů," uvedl Petr Kubernát, ředitel společnosti REMA.