V sobotu 26. května 2018 se v brněnském Divadle Husa na provázku odehrávala inscenace Naše násilí a vaše násilí, jež provokativně pracovala s motivy křesťanství, nahotou a zobrazením brutality. Hru narušily tři desítky členů hnutí Slušní lidé, kteří vtrhli na jeviště a znemožnili hercům pokračovat. Vyvedla je až policie.
Hnutí také vyvěsilo v Brně plakáty s nahou fotografií tehdejšího náměstka pro dopravu Matěje Hollana včetně jeho telefonního čísla. Navíc ho fyzicky pronásledovalo. Minulý měsíc zase Slušní lidé protestovali před brněnským Café Art proti tomu, že muž v rámci umělecké prezentace převlečený za ženu četl dětem pohádku o homosexuálních tučňácích.
Hnutí opakovaně zmiňovaly zprávy ministerstva vnitra o extremismu. Jak nyní zjistila redakce, Fialova vláda je připravena navrhnout Nejvyššímu správnímu soudu Slušné lidi rozpustit. V takovém případě by hnutí nesmělo vykonávat oficiální činnost. K návrhu se do pátku mohou vyjádřit jednotlivá ministerstva.
Opakované porušení zákona
"Předmětné politické hnutí dosud nepředložilo výroční finanční zprávy za roky 2017 až 2020. V případě výročních finančních zpráv za roky 2021 a 2022 neprojevilo politické hnutí Slušní lidé jakoukoli aktivitu," stojí coby hlavní důvod v materiálu, který 28. června připravil resort ministra Víta Rakušana (STAN) a jejž má Aktuálně.cz k dispozici.
Odevzdávání výročních finančních zpráv je jednou ze zákonných povinností politických uskupení, návrh proto není projevem svévole, jíž by vláda chtěla omezit politické konkurenty. Pokud tuto povinnost strana nebo hnutí opakovaně nesplní, vláda musí podle zákona konat. V tomto případě v souladu s předpisy hodlá podat Nejvyššímu správnímu soudu podnět k rozpuštění Slušných lidí.
Hnutí má kvůli stejnému provinění od loňského března pozastavenou činnost. Od té doby smělo vyvíjet jedinou aktivitu: vypracovat zprávy a odevzdat je příslušnému úřadu. Ze zákona na to mělo rok. Protože Slušní lidé nezajistili nápravu, vnitro zpracovalo zmíněný návrh. Až se k němu ostatní resorty vyjádří, vláda by ho mohla ještě tento měsíc projednat.
Návrhy zákazu stran a a hnutí
Ministerstvo vnitra kromě hnutí Slušní lidé a strany Blok proti islamizaci - Obrana domova navrhne vládě podat podnět ke zrušení dalších sedmatřiceti stran a hnutí.
Ze stran by měly kvůli neplnění zákonných povinností zaniknout Alternativa pro Česko, Moravská a Slezská pirátská strana, Národně demokratická strana, Česká pravice nebo Romská demokratická strana.
Z hnutí by mohl Nejvyšší správní soud kvůli porušování zákona rozpustit ANO, vytrollíme europarlament, První republiku, Nespokojené občany!, Alternativu pro Českou republiku či Lidi pro.
"Zjednodušeně řečeno taková strana nemůže vůbec nic, především nemůže kandidovat. Má to také ekonomický rozměr, kdy soud jmenuje likvidátora, který musí vypořádat majetek a závazky strany," vysvětlil Aktuálně.cz důsledky rozpuštění ústavní soudce Josef Baxa, který v minulosti řídil Nejvyšší správní soud.
Osoby s neonacistickou minulostí
Hnutí Slušní lidé vzniklo v lednu 2016, tehdy se nazývalo Hnutí DOST. Ještě na podzim téhož roku se však přejmenovalo. Předsedou je několikanásobný mistr Česka v bojových sportech Zdeněk Pernica, který se živí propagací zápasů a podnikáním v oblasti zajišťování bezpečnosti. V krajských volbách 2016 kandidoval za stranu Miroslava Sládka.
"Personální substrát skupiny Slušní lidé tvoří i osoby s neonacistickou či chuligánskou minulostí. Mediální pozornost si získali v květnu zakrytím růžového tanku na brněnském Komenského náměstí. Vystavení artefaktu v rámci Poutě smíření (pieta za zemřelé při odsunu Němců) charakterizovali jako 'vlastizrádnou akci'," uvedlo ministerstvo vnitra ve zprávě o extremismu z léta 2017.
Resort v obdobném dokumentu za první půli roku 2018 zmínil exces hnutí v Divadle Husa na provázku. Předseda Pernica avizoval, že je připravený k dalším akcím. "Nechceme, aby se podobné provokace v Brně v budoucnu konaly. A naše reakce bude ještě důraznější," napsal na sociální síti Facebook. Členové hnutí za narušení hry dostali pokuty v celkové výši 126 tisíc korun.
Veřejnou pozornost využilo hnutí týž rok v komunálních volbách, ale do brněnského zastupitelstva se spolu se stranou Soukromníci nedostalo. Pernica se v této době vyfotil s předsedou ODS Petrem Fialou a tehdejším šéfem sněmovního výboru pro školství Václavem Klausem mladším. Oba politici uvedli, že netušili, o koho se jedná.
Blok proti islamizaci začal u Volfové
Z politických uskupení navrhovaných ministerstvem vnitra k rozpuštění je nejvýraznější Blok proti islamizaci - Obrana domova. Strana vznikla v roce 2003 jako Svobodní, o čtyři roky později se transformovala na Stranu důstojného života. Předsedkyní se tehdy stala bývalá poslankyně ČSSD Jana Volfová, na ustavujícím sjezdu promluvil Miloš Zeman.
"V poslední době jsem začal obdivovat i něco jiného: její smysl pro humor, který se projevuje bonmoty," pochválil Zeman Volfovou, u níž vyzdvihl také její údajný politický a organizační talent. Zeman byl tehdy pár dnů po odchodu z ČSSD. Nabídku Volfové vstoupit s ní do nového projektu a vést ho jako předseda však odmítl.
Volfová byla blízkou spolupracovnicí bývalé novinářky, podporovatelky Václava Klause a někdejší kandidátky na prezidentku Jany Bobošíkové. Na kandidátce Bobošíkové strany Suverenita pro sněmovní volby roku 2010 se objevilo několik členů Strany důstojného života včetně Volfové. Suverenita dostala 3,67 procenta hlasů.
Volfová přestala být předsedkyní Strany důstojného života v roce 2014, řízení po ní převzal David Štěpán. Pod názvem Blok proti islamizaci - Obrana domova vystupuje uskupení od února 2017. K rozpuštění míří strana ze stejného důvodu jako Slušní lidé, opakovaným neodevzdáním výroční finanční zprávy porušuje zákon.