V belgickém městečku Mons má sídlo Vrchní velitelství spojeneckých sil v Evropě, tzv. SHAPE. Pokud by NATO spustilo vojenskou operaci, řídila by se právě z Monsu. Každá členská země má v SHAPE svého vojenského zástupce. Jeho primárním úkolem je, aby armáda každého aliančního státu měla aktuální poznatky z velitelství. Současně má díky němu SHAPE informace z členských armád. Smyslem je vzájemná koordinace.
Poslední tři roky stál z české struktury v SHAPE nejvýše generál Petr Mikulenka. Jak nyní zjistil deník Aktuálně.cz, tuto funkci po něm 1. listopadu převezme nejvyšší představený Velitelství vzdušných sil Armády České republiky Petr Hromek. "Zatím to beru jako završení své vojenské kariéry, je to moje největší profesní výzva," sdělil Aktuálně.cz generál Hromek.
V prosinci sedmapadesátiletý generálmajor Petr Hromek slouží v armádě 34 let, druhou generálskou hvězdu nosí od října 2018. Celý profesní život se pohyboval v letecké složce ozbrojených sil. Nejprve byl pilotem, pak se propracoval až na velitele letky. Sloužil na základně v Českých Budějovicích a poté v Čáslavi. Po roce 2000 už působil na vyšších důstojnických pozicích, roku 2013 se stal velitelem letecké základny právě v Čáslavi.
Hromek se v SHAPE potká se synem náčelníka
Před čtyřmi lety vystoupal na post zástupce velitele vzdušných sil, od 1. května 2018 je řídí. Novou funkci už si byl obhlédnout přímo na místě. "Na přelomu září a října jsem byl v Monsu na stáži. Seznámil jsem se s lidmi, kteří tam pracují, a s odpovědností jednotlivých členů týmu. Až tam nastoupím, s prostředím se seznámím detailně," podotkl Hromek. V SHAPE bude působit tři roky.
Na Vrchní velitelství spojeneckých sil v Evropě a jemu podřízených pracovištích umístěných v členských státech slouží zhruba sto českých vojáků, přímo v Monsu je zařazen zlomek tohoto počtu. Generál Hromek bude mít pod sebou i syna náčelníka české armády Aleše Opaty Daniela. Jak informovalo Aktuálně.cz před dvěma týdny, Daniel Opata nastoupí do SHAPE rovněž 1. listopadu. Bude důstojníkem v rámci velitelství speciálních sil.
Armáda výběr generála Hromka nekomentuje. Jména oficiálně potvrzuje až ve chvíli, kdy dotyčný pozici obsadí. O jejich zaplňování se rozhoduje v dlouhodobém horizontu s ohledem na kvalifikaci, ale i rodinné či zdravotní záležitosti kandidátů. "Musí být naplněny předpoklady jako hodnost, jazyková výbava či doba služby. O umístění generálů rozhoduje generálská rada," řekla Aktuálně.cz mluvčí Generálního štábu Magdalena Dvořáková.
Podle informací Aktuálně.cz se o vyslání generála Hromka na velitelství NATO rozhodlo nejpozději před rokem. Jeho odchod do Monsu znamená návrat generála Mikulenky, jemuž se na konci října naplní tříletá mise. V tomto případě dojde v armádě k neobvyklé výměně "kus za kus", protože, jak už Aktuálně.cz informovalo v srpnu, generál Mikulenka bude velet právě vzdušným silám.
Jindy se z postů v NATO odcházelo i do penze
Například před Mikulenkou byl českým představitelem v SHAPE Aleš Opata, který se stal několik měsíců po návratu náčelníkem Generálního štábu. Generál Mikulenka byl přitom před službou v SHAPE prvním zástupcem náčelníka Generálního štábu, tehdy Josefa Bečváře.
Žádná rošáda se nekonala ani v případě pozice vojenského představitele při NATO přímo v Bruselu. Generál Miroslav Žižka musel po návratu z Monsu v armádě skončit, stejně tak uniformu svlékne po uplynutí mise na konci října jeho nástupce generál František Malenínský.
"Jakým způsobem navážu v Monsu na působení generála Mikulenky, vám v tomto případě nejsem schopný říct. Dokážu to vyhodnotit, až se seznámím s prací, jak ji zastával on. Potom uvidím, jestli je tam co změnit, nebo jestli budu pokračovat ve stejných kolejích," dodal generál Hromek.