Policie vyšetřuje českého výrobce antigenních testů, Vojtěch jej podezírá z podvodu

ČTK ČTK
29. 6. 2021 8:42
Ministerstvo zdravotnictví podalo trestní oznámení na brněnskou společnost Bakter Medical kvůli jejím antigenním testům Saligen. Píše to v úterý server Seznam Zprávy. Podle ministerstva firma zřejmě předložila ministerstvu nepravé dokumenty, aby získala výjimku k prodeji antigenního testu ze slin. Jednatel Jaroslav Kalina jakékoliv pochybení odmítá a tvrzení označuje za naprosto nepravdivé.
Foto: DVTV

"Máme podezření, že firma podvedla ministerstvo," řekl webu ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO), který nechal udělat revizi dokumentů. Ministerstvo zjistilo, že Kalina nesplnil požadované podmínky.

Klinická studie dokazující účinnost testu neobsahovala údaje o autoritě, která ji vypracovala. "Ta firma dodala zjevně nepravé dokumenty, což může být považováno jako podvod vůči ministerstvu," řekl webu ministr. Dokumenty předložené firmou Bakter Medical podle něj neodpovídaly skutečnosti, ale týkaly se švédských testů.

Ministr také míní, že udělení výjimky firmě ministerskými úředníky bylo neúmyslnou chybou. "V té době byl obrovský tlak na udílení výjimek k prodeji antigenních testů kvůli povinnosti testování ve školách nebo ve firmách," řekl webu.

Bakter Medical jako jedna z prvních získala v únoru od ministerstva zdravotnictví v éře Jana Blatného výjimku k prodeji antigenního testu ze slin. Podle webu budila pochybnosti třeba tím, že vznikla jen několik měsíců před udělením výjimky a neměla žádnou dohledatelnou historii či zkušenost z farmacie.

Podobnost se švédskými testy

Seznam Zprávy poukázaly především na to, že prezentace českého Saligenu se podobá prezentaci výrobců švédského antigenního testu Salivan od společnosti ZandCell.

Majitel biotechnologické firmy Michael Zand webu sdělil, že s Kalinou uzavřel distribuční smlouvu na prodej jejich antigenního testu Salivan v Česku a předal mu veškeré know-how, dokumenty a vzorky svých testů. Kalina ale obchod se švédským testem nerozjel s tím, že má svůj vlastní test Saligen, a spolupráci ukončil.

"Myslím si, že zneužil naše dokumenty, aby získal výjimku k povolení prodeje antigenních testů v České republice," řekl webu před dvěma měsíci Zand. Na Kalinu podal trestní oznámení a vedle toho i žalobu za porušení distribuční smlouvy.

Bakter Medical podle registru smluv prodal veřejným institucím testy Saligen za nejméně 3,5 milionu korun, uvádí web. Cena testu přitom podle něj nebyla nejnižší, jeden se prodával za 450 korun.

Firma Bakter Medical a její jednatel Jaroslav Kalina se redakci Aktuálně.cz po zveřejnění textu ke kauze dodatečně vyjádřili. Jejich odpověď doplňujeme. 

Kalina a Bakter Medical: Testy ZandCell jsou nekvalitní a přebalené z Číny

Jaroslav Kalina a firma Bakter Medical ve své odpovědi pro Aktuálně.cz uvedli, že podle vlastních zjištění je firma ZendCell AB tou, která podvádí a klame. Prodává podle nich přebalené testy z Číny, které vydává za své a to je také podle Kaliny důvodem, proč se od spolupráce se ZendCell AB odstoupilo. 

"Vyšlo najevo, že test ZandCell je pouze přebalený test společnosti Xiamen Zhongsheng Langjie Biotechnology Co., Ltd.," uvedli v odpovědi redakci Kalina a firma Bakter Medical.

Podobnost obou prezentací vysvětlují potom tím, že si firma Bakter Medical nechala vytvořit od grafického studia prezentaci k testům ZendCell dopředu, když ale nakonec z obchodu sešlo, využili údajně už jednou vytvořený design pro test Saligen - ke kterému se nakonec firma uchýlila.

"Je logické, že ve chvíli, kdy se nám podařilo vyvinout svůj vlastní test Saligen a rozjet jeho vlastní výrobu, sáhli jsme při tvorbě prezentace Saligenu jako ke 'svému vlastnímu vzoru' (alespoň co se týče grafické úpravy a úvodní, obecné části) k již jednou námi vytvořené prezentaci," stojí v odpovědi.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 8 minutami

Šampionka Roland Garros Barbora Krejčíková už má jistý premiérový start na tenisovém Turnaji mistryň. Hrát bude i čtyřhru s Kateřinou Siniakovou.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 29 minutami

Obhájci Babiše a Mayerové se seznámili se spisem k Čapímu hnízdu. O dalším postupu rozhodne státní zástupce Šaroch

Obhájci premiéra Andreje Babiše (ANO) a jeho někdejší poradkyně Jany Mayerové (nyní Nagyové) se v pondělí seznámili s doplněným trestním spisem v dotační kauze Čapí hnízdo. Uvedl to Deník N. Policie předala doplněný spis  Městskému státnímu zastupitelství v Praze, konkrétně státnímu zástupci Jaroslavu Šarochovi k rozhodnutí o dalším postupu.

Babiš i Mayerová jsou v souvislosti s udělením padesátimilionové dotace na stavbu farmy Čapí hnízdo obviněni z poškození finančních zájmů Evropské unie a z dotačního podvodu. Vinu dlouhodobě odmítají.

"Už jsme se dnes seznámili se spisem Čapí hnízdo. Pro nás se nic nezměnilo a nic nového jsme se nedozvěděli. Seznamovali jsme se s tím zhruba hodinu," řekl Deníku N Babišův advokát Josef Bartončík, který spolu se svým bratrem Michaelem hájí oba obviněné.

Zdroj: ČTK
před 55 minutami

Nesrovnalosti i "atmosféra strachu", kritizuje volby v Rusku Evropská unie

Evropská unie v pondělí odsoudila "atmosféru zastrašování" v souvislosti s parlamentními volbami v Rusku a poukázala na četné nesrovnalosti při hlasování, na které upozorňovali nezávislí pozorovatelé. Polsko zase označilo za protiprávní skutečnost, že do ruské Státní dumy mohli volit i lidé z východní Ukrajiny, což zkritizovala také EU. Podle Británie průběh voleb, po nichž si dvoutřetinovou ústavní většinu v dolní komoře ruského parlamentu udrží vládní strana Jednotné Rusko, svědčí o vážném omezování demokratických svobod v Rusku.

"To, co jsme viděli před volbami, byla atmosféra zastrašování všech nezávislých kritických hlasů," řekl na tiskovém brífinku mluvčí šéfa unijní diplomacie Josepa Borrella. "Nebyli u toho žádní nezávislí mezinárodní pozorovatelé, takže je velmi obtížné zjistit, jak volby skutečně dopadly," dodal mluvčí Peter Stano. Od místních nezávislých pozorovatelů však má EU podle Stana indicie svědčící o "četných nesrovnalostech" při hlasování. Borrell se má podle něj tento týden sejít s ruským ministrem zahraničí Sergejem Lavrovem na okraj zasedání Valného shromáždění OSN v New Yorku.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Řecké úřady začaly přemisťovat stovky migrantů do nového tábora na ostrově Samos. Má kapacitu 3000 lidí

Řecké úřady začaly přemisťovat stovky migrantů do nového uprchlického táboru na ostrově Samos. Informovala o tom agentura AFP. Řecký ministr pro migraci Notis Mitarakis prohlásil, že do tábora bude zpočátku umístěno zhruba 500 lidí z provizorního tábora u vesnice Vathy. Nový tábor, který byl financován z prostředků z Evropské unie, má kapacitu až 3000 lidí.

Tábor má rozlohu 12.000 metrů čtverečních a obklopuje ho vysoký plot s ostnatým drátem. Nachází se na relativně odlehlé části ostrova Samos. U vstupů jsou umístěny detektory a skenery. "Někteří si myslí, že se jedná o vězení, ale já nejsem toho názoru," řekl agentuře AFP jeden z migrantů. Od nového tábora si slibuje zvýšení kvality života, ve starém táboře totiž podle něj panovaly špatné hygienické podmínky.

V novém táboře panuje režim "omezeného pohybu". Migranti mohou pobývat mimo tábor denně od 8 do 20 hodin. Někteří z nich však nemohou tábor opustit vůbec. Jedná se například o osoby, které čekají na vyhoštění. Tento režim kritizují organizace na ochranu práv migrantů.

Starý uprchlický tábor ve vesnici Vathy měl kapacitu zhruba 700 lidí, v minulých letech tam v jeden moment pobývalo ale i desetkrát více lidí. Řecko za to čelilo kritice ze strany mezinárodních organizací. Za finanční pomoci Evropské unie se řecká vláda rozhodla vybudovat na pěti ostrovech, na které směřuje největší počet uprchlíků z tureckých břehů, nová zařízení. Náklady na vybudování nového tábora na ostrově Samos dosáhly 43 milionů eur (přes jednu miliardu korun).

Zdroj: ČTK
Další zprávy