Pro celosvětové setkání, které se koná do čtvrtka 2. května, byla generálním sekretariátem synody jmenována pětičlenná skupina teologických expertů z pěti kontinentů, kteří budou svými postřehy doprovázet všechny dny zasedání, stejně jako vést práci ve skupinách.
Za Evropu byl vybrán český teolog, filosof a farář Akademické farnosti Nejsvětějšího Salvátora Tomáš Halík, který přednesl teologicko-spirituální úvod při loňském jednání evropské kontinentální synody. Nyní má za úkol uvádět, moderovat a komentovat jednotlivá jednání čtyřdenního setkání jako zástupce starého kontinentu.
Ve své první promluvě Halík hovořil především o pokoře. "Pokora je odvaha k pravdě. Je to odvaha hledat, přijmout a obejmout pravdu. Přijmout skutečnost, i když se překvapivě liší od našich očekávání a přání. Jedině pravda nás osvobodí," řekl na úvod zasedání. Zdůraznil také, že církev musí přistupovat k realitě dnešních dní bez předsudků, pokud chce projít skutečnou proměnou.
Církev musí být srozumitelná
V druhé zahajovací řeči se věnoval tématu křesťanských misií. V úvodu zazněla kritika povrchního šíření víry i kolonialismu. Podle Halíka je nutné vychovávat skutečně vzdělané a kriticky myslící věřící - i kdyby jich mělo být méně. "Tradice spočívá v umění tvořivého předávání svěřeného poselství. Musíme je předávat v nových překladech do živého, srozumitelného jazyka. Být věrný tradici neznamená být odolný vůči změnám," řekl.
Varoval také před těmi, kdo se snaží křesťanstvím zaštiťovat jako univerzální ideologií nebo sociální utopií a vyzval k aktivní účasti na duchovním životě farností nejen duchovní, ale také běžné věřící - muže i ženy, kteří z nich mohou učinit nejen duchovní, ale také kulturní a sociální centra.
Vedle Halíka jako teologičtí poradci synodního setkání působí biblista a prezident filipínské biskupské konference Pablo Virgilio David, Benedict Ndubueze Ejeh z Nigerie, děkan fakulty kanonického práva na univerzitě Pia X. Gilles Routhier z Laval University v Kanadě a rektor semináře v Québeku a argentinská teoložka María Lía Zervinová, prezidentka Světové unie katolických ženských organizací.
Tématem aktuálního zasedání, jehož se účastní 300 delegátů z celého světa, je misijní poslání a synodální charakter lokálních církví. Zaměřeno je na zhodnocení zkušeností farních kněží. Duchovní z Česka jako účastník zastupuje kněz a emeritní děkan Katolické teologické fakulty Univerzity Karlovy Prokop Brož.
Světové setkání kněží k synodě je společně organizováno vatikánským Dikastériem pro klérus a Generálním sekretariátem synody v reakci na souhrnnou zprávu prvního synodního shromáždění, která reagovala na potřebu vypracovat způsoby aktivnějšího zapojení jáhnů, kněží a biskupů do synodálního procesu během nadcházejícího roku.
"Není synody bez biskupa, ale dovolte mi, abych dnes řekl, že není synody bez kněze. To je důvod, proč jsme cítili potřebu uskutečnit toto setkání, abychom mohli obohatit naši přípravu s ohledem na příští zasedání biskupské synody." řekl při zahájení kardinál Mario Grech, generální sekretář synody.
Výsledkem setkání má být příprava pracovního dokumentu pro druhé zasedání synody, spolu se shrnutím konzultací koordinovaných biskupskými konferencemi a výsledky teologicko-kanonické studie provedené pěti pracovními skupinami pod vedením jednotlivých teologických poradců.
Čtyřdenní zasedání vyvrcholí setkáním a diskusí s papežem Františkem, které se uskuteční ve čtvrtek dopoledne v Nové aule synody ve Vatikánu.