Sestra z Thomayerovy nemocnice zemřela i kvůli stresu, řekla přednostka kliniky

ČTK ČTK
31. 3. 2020 12:27
K úmrtí zdravotní sestry z pražské Thomayerovy nemocnice, která se nakazila koronavirem, přispěl stres z toho, co se o ní psalo v některých médiích, že byla nezodpovědná a roznášela infekci. V České televizi to v úterý řekla přednostka pneumologické kliniky Martina Vašáková. Ministerstvo zdravotnictví v úterý oznámilo, že spustilo telefonní linku poskytující psychickou pomoc pro zdravotníky.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Aktuálně.cz

Osmačtyřicetiletá zdravotní sestra zemřela podle serveru Seznam Zprávy v neděli. Nakazila se od jednoho z pacientů, který byl později v kritickém stavu připojen na mimotělní oběh a jako jediný v Česku dostává experimentální lék remdesivir.

Příčinu smrti sestry v domě v Říčanech vyšetřují kriminalisté. Policejní mluvčí Zdeněk Chalupa uvedl, že pracují s verzí náhlého úmrtí, protože nic nenasvědčuje tomu, že šlo o násilný trestný čin nebo sebevraždu.

Média upozornila, že sestra si den před smrtí na Facebooku stěžovala na nedostatek ochranných pomůcek při péči o pacienty nakažené koronavirem.

Vašáková v ČT potvrdila, že sestra měla koronavirovou infekci. Podle přednostky oddělení se sestra kvůli nákaze izolovala i od své rodiny a potřebné věci jí nosila sousedka. Těžce ale nesla, co o ní psala některá média, uvedla Vašáková. "Prostě se domnívám, že ten stres byl jeden určitě z přispívajících faktorů jejího odchodu," dodala.

Na klinice se podle ní od pacienta koronavirem nakazily dvě sestry a jeden lékař, další sestřička z ambulance a sanitářka se pravděpodobně nakazily mimo nemocnici. Vašáková poukázala na to, že z celkového počtu 144 zatím nakažených zdravotníků je v Thomayerově nemocnici jen zlomek, z plicního oddělení se přitom podle ní začali někteří pacienti odhlašovat z operací.

Personál nepochybil, říká vedení nemocnice

Thomayerova nemocnice v pondělí zveřejnila vyjádření, podle kterého se zdravotní sestry a lékař plicního oddělení u příjmu pacienta s podezřením na zápal plic, u kterého se následně potvrdila nákaza koronavirem, zachovali správně.

O možném pochybení ze strany sester mluvil náměstek ministra zdravotnictví Roman Prymula. Podle vedení nemocnice personál "nepochybil a v dané situaci se zachoval zcela profesionálně a podle standardních postupů a opatření".

Telefonní linka první psychické pomoci má zdravotníkům podle ministerstva pomoci zvládnout jejich stresové zatížení v souvislosti s koronavirem. Linku kolegiální podpory mohou kontaktovat zdravotníci zapojeni do přímé péče o pacienty i vedoucí pracovníci, operátoři jiných tísňových linek či farmaceuti. Informace o lince ministerstvo rozeslalo nemocnicím i střediskům zdravotnické záchranné služby, kontakty budou v sekci "Pro zdravotníky" na webu ministerstva ke koronaviru.

Pro veřejnost funguje od minulého týdne linka první psychické pomoci na čísle 1212 (volba 5), které také provozuje ministerstvo zdravotnictví.

Video: Nemůžeme se napít, kýcháme do masky, říkají zdravotní sestry o boji s Covid-19

Zdravotní sestry z Všeobecné fakultní nemocnice v Praze popisují, v jakých podmínkách pracují na oddělení s pacienty s nakažlivou nemocí Covid-19. | Video: VFN v Praze, ČT24
 

Právě se děje

Další zprávy