Senátoři na náhradách získávají přes dva miliony ročně. Kritizovaný Bek nejméně

Barbora Doubravová Barbora Doubravová
30. 7. 2024 19:06
Ročně až 666 tisíc na asistenty nebo 60 tisíc za telefon. Senátoři hojně využívají náhrady, které jim proplácí horní komora parlamentu. Ministr a senátor Mikuláš Bek loni vyčerpal nejméně napříč senátory.
Foto: Petr Hloušek / Právo / Profimedia

Zhruba před měsícem se v médiích objevily zprávy o tom, jak ministr školství a zároveň senátor Mikuláš Bek (STAN) čerpá statisícové náhrady, přestože do horní komory parlamentu téměř nechodí. Celkově si za loňský rok nechal od Senátu proplatit přes 1,1 milionu korun například na pronájem kanceláře a jejího vybavení či na platy asistentů, kteří jsou však zároveň zaměstnanci jeho ministerstva, jak upozornilo Aktuálně.cz před časem.

Údaje, které Senát poskytl redakci na základě zákona o svobodném přístupu k informacím, ale ukazují, že Bek loni celkově čerpal v náhradách vůbec nejméně ze všech senátorů. Naopak nejvíce si nechal od Senátu proplatit Tomáš Goláň (ODS), a to 2,4 milionu korun.

Nejvyšší částka, skoro 683 tisíc, padla na dopravu, u které se dostal na maximum možného. Její výši však senátor nemůže ovlivnit ani se této náhrady vzdát, protože je vyplácena automaticky podle vzdálenosti svého bydliště či kanceláře od sídla Senátu. Goláň je senátorem na Zlínsku. Téměř naplno však využíval i další náhrady, například za kancelář, za přechodné ubytování či výdaje na odbornou a administrativní práci. Z více než 2,5 milionu korun, které mohou senátoři čerpat za rok na náhradách, nevyužil Goláň loni jen 74 tisíc.

"Na každé zasedání ústavně-právního výboru a pléna jsem připraven stejně. K tomu využívám všech možností, které mi Senát nabízí. Nemám k tomu žádnou dotaci za mandát, která zůstává v klubu SEN21. Nechávám si dělat právní rozbory většiny návrhů," vysvětluje senátor vysoké náhrady.

Jen o 17 tisíc korun méně čerpal loni opavský senátor za TOP 09 Herbert Pavera, třetí nejvyšší částku získal ostravský Zdeněk Nytra (ODS). 

Senátoři čerpají od Senátu náhrady nad rámec svého platu, který činí v základu 102 400 korun hrubého měsíčně. Pokud jsou předsedy nebo místopředsedy výborů či podvýborů, jejich plat roste. Náhrady jim pak slouží například k pokrytí platů asistentů nebo pronájmu kanceláře. Patří sem i paušální náhrada na stravování či dopravu.

Většina senátorů čerpá každou ze sedmi druhů náhrad. Například na nájem a vybavení kanceláře mohou ročně čerpat až 386 400 korun. Do plné výše toho loni využili tři pražští senátoři - Miroslava Němcová (ODS), Jiří Růžička (za TOP 09) a David Smoljak (za STAN). 

Někteří senátoři čerpají statisícové náhrady i v případě, že svou kancelář mají v sídle své strany v regionu a strana objekt vlastní. Takto náhrady využívají senátoři z ODS - Zdeněk Nytra, který má kancelář v místě, kde sídlí ostravská ODS, nebo Lumír Aschenbrenner v Plzni. 

Výdaje za telefon a internet si loni nechalo proplatit do plné výšky pět senátorů. Roční limit byl 60 tisíc, což vycházelo na pět tisíc měsíčně. Od letoška je ale částka pro všechny zákonodárce snížená kvůli úsporným opatřením ve sněmovně na 3000 korun za měsíc.

 

Právě se děje

Další zprávy