Senátoři převzali petici za zrušení EET. Pro řemeslníky by to bylo velké vítězství, řekl Valenta

Martin Ťopek Martin Ťopek
Aktualizováno 30. 11. 2016 12:26
Petici s deseti tisíci podpisy za zrušení elektronické evidence tržeb přivezl do Senátu její iniciátor Ivo Hucl. Senátoři se jí chtějí vážně zabývat. Členové horní komory, kteří petici přebírali, označili EET za nástroj státu ke "šmírování" lidí. Skupina senátorů z klubu ODS a STAN a senátor Ivo Valenta ve středu představili svůj návrh na zrušení elektronické evidence tržeb, která má začít platit už ve čtvrtek.
Foto: RychláPokladna.cz - One Pub

Praha – Šest týdnů kolovala po sociálních sítích petice za zrušení elektronické evidence tržeb. S více než 11 tisíci podpisy ji včera přebrali tři senátoři. Jeden z nich, Ivo Valenta, označil případné zrušení EET za největší bonus pro živnostníky. "U profesí, jako jsou malíři nebo kadeřnice, by to bylo velké vítězství," řekl Valenta. Ten spolu se senátory z klubu ODS a STAN ve středu představil návrh na zrušení EET, která má začít platit už ve čtvrtek.

Senátor za ODS Miloš Vystrčil míní, že převzetím petice se Senát pokusí na poslední chvíli zatáhnout za záchrannou brzdu. "Zákon předpokládá, že všichni podnikatelé jsou nepoctiví. Tím se dá podnikatelské prostředí jen zhoršit," uvedl. 

Jan Horník za hnutí STAN uvedl jako další důvod ke zrušení zákona o elektronické evidenci tržeb to, že senátorům doposud nikdo z ministerstva financí nedokázal odpovědět například na dotazy, kolik bude zavedení EET stát. Zmínil například nejasné výběrové řízení na dodavatele systému, do kterého budou živnostníci posílat elektronickou cestou vydané účtenky. "Nakonec to celé vzniká na platformě firmy IBM z roku 1993," řekl Horník.

Iniciátor petice Ivo Hucl řekl, že podpisovou akci spustil kvůli pocitu, že se s EET vrátí země před rok 1989. "Ne špehování, ale důvěra je součástí budování demokratického státu," dodal. 

Zatím není jasné, kdy se petice a následně návrh na zrušení EET dostane na program jednání Senátu; podle Vostrčila je nepravděpodobné, aby to bylo ještě na prosincové schůzi. "Nevrhneme však, aby se lhůta na projednání na senátních výborech zkrátila na poloviční dobu, tedy třicet dní," dodal Valenta. 

 

Právě se děje

Další zprávy