Senátoři opozice chtějí umožnit hlasování i lidem z karantény, zatím není jasné jak

ČTK ČTK
22. 7. 2020 12:40
Senátoři budou na ve středu zahájené schůzi z podnětu stálé komise pro krajany hlasovat o výzvě vládě, aby projednala zákon o korespondenčním hlasování při volbách v zahraničí. Iniciátor návrhu Tomáš Czernin (TOP 09) míní, že by se mohla možnost hlasování na dálku vztahovat vedle krajanů na voliče v karanténě.
Hlasování v Senátu (ilustrační foto)
Hlasování v Senátu (ilustrační foto) | Foto: ČTK

Podle ministra vnitra Jana Hamáčka (ČSSD) současná pravidla nedovolí na podzim hlasovat v krajských a senátních volbách těm, kteří budou v době hlasování v karanténě jako možní nosiči koronaviru nového typu.

Ministerstva vnitra a zdravotnictví proto vytvoří pracovní skupinu, která se bude zabývat epidemiologickými opatřeními během podzimních krajských a senátních voleb a možností hlasování lidí v karanténě. V krajním případě vicepremiér nevyloučil odklad hlasování.

O možnosti korespondenční volby pro lidi v karanténě v uplynulých dnech hovořil zmocněnec vlády pro výzkum ve zdravotnictví a epidemiolog Roman Prymula. Hamáček v pondělí uvedl, že nelze do voleb pravidla změnit.

Vyřazení voličů může ovlivnit výsledky, varují lidovci

Lidovečtí senátoři chtějí téma hlasování z karantény projednat během mimořádně zařazeného bodu schůze, vláda by podle nich do začátku srpna měla připravit technická opatření umožňující volbu lidem uzavřených v domovech kvůli epidemii koronaviru.

Místopředsedkyně klubu KDU-ČSL Šárka Jelínková míní, že případné vyřazení tisíců voličů v karanténě z voleb by mohlo ovlivnit výsledky hlasování o novém složení Senátu. Odklad hlasování nic neřeší, epidemiologická situace za třeba měsíc může být horší než v době voleb, řekla. Vláda by podle ní proto měla připravit speciální postupy, které umožní volit v karanténě při zachování hygienických pravidel. S návrhy by kabinet měl přijít do 5. srpna.

Předseda klubu ODS Martin Červíček uvedl, že senátoři ODS návrh lidovců jednoznačně podpoří. Kabinet podle něj měl začít na úpravě legislativy začít už na jaře. Nyní lze zřejmě stihnout jen technická opatření, míní jeho stranický kolega Zdeněk Nytra.

Senát chce vládu přimět k jednání

Zákon o korespondenční volbě v zahraničí vláda odmítá projednat, čímž oddaluje jeho projednání sněmovnou, uvedl ve středu Czernin. Hrozí podle něj, že návrh připravený opozicí spadne v příštím roce po skončení mandátu současné sněmovny pod stůl.

Usnesení Senátu by mělo vládu přimět k jednání. Senátor míní, že vláda projednání normy zdržuje, protože 600 000 voličů v zahraničí by mohlo ovlivnit výsledky voleb v její neprospěch. Podle lidovců není ale reálné návrh přijmout tak, aby změna platila už na podzim. ODS by návrh podpořila.

Podle opoziční TOP 09 by měl kabinet hledat cestu, jak umožnit občanům volební právo uplatnit, a to včetně těch, kteří budou v době hlasování v karanténě.

"Korespondenční hlasování se do října stihnout nedá, navíc by to situaci nevyřešilo," řekl v pondělí Hamáček. Na obálkách by podle něj mohl virus zůstat, což by s sebou přineslo například nutnost jejich dezinfekce. Řešení, které by se stihlo do podzimu a vyloučilo všechna rizika, podle něj neexistuje. V dlouhodobém horizontu by to mohly být elektronické volby, což ale vyžaduje delší přípravu.

Pravidlo, podle kterého nemohou ve volbách hlasovat lidi umístění v karanténě kvůli potenciální nákaze přenosnou nemocí, platí pro krajské volby od roku 2000 a pro senátní od roku 1995. Pracovní skupina by měla podle Hamáčka zohlednit, že letos jde o bezprecedentní situaci, kterou v tomto rozsahu česká legislativa nepamatuje, a prověřit všechny možnosti včetně využití speciálních mobilních uren či volebních komisí.

Video: Vláda je laxní, podceňuje politická práva lidí, říká ústavní právník Marek Antoš

Je v zájmu státu, aby hledal řešení jak umožnit lidem odvolit. Vláda podceňuje politická práva lidí, sedm měsíců je dost času na to najít řešení. | Video: DVTV, Daniela Drtinová
 

Právě se děje

před 6 hodinami

Schůzka ruského prezidenta Putina a jeho amerického protějška Bidena, chystaná na červen, se může uskutečnit ve Švýcarsku, uvedl ruský list Kommersant

Moskva dosud oficiálně nepotvrdila, že se schůzka uskuteční. Ještě hodně záleží na tom, jak dopadnou jednání šéfů diplomacií obou zemí Sergeje Lavrova a Antonyho Blinkena, naplánovaná na 19. a 20. května na Islandu, připomněl Kommersant.

Biden navrhl Putinovi schůzku během telefonického rozhovoru v polovině dubna. Přesný termín nebyl uveden. Bílý dům jako místo setkání navrhl třetí zemi. Kreml uvedl, že nedal oficiální odpověď ohledně schůzky a Moskva návrh studuje. Podle zdrojů Kommersantu Biden navrhl, že by se mohl s Putinem sejít v jedné z evropských zemí 15.-16. června.

před 6 hodinami

Mexický prezident se omluvil za 110 let starý masakr Číňanů

Mexický prezident Andrés Manuel López Obrador se omluvil za 110 let starý masakr Číňanů ve městě Torreón. Masového vraždění, které López Obrador označil za malou genocidu, se dopustily oddíly hlásící se k mexické revoluci, uvedla agentura AP. Během tří dnů bylo zavražděno 303 osob, což byla zhruba polovina tehdejší čínské komunity v Torreónu.

"Musím se smutkem říct, že i po této malé genocidě pokračovaly beztrestný útlak a vraždění členů čínské komunity, ať už kvůli rasismu nebo z úmyslu je okrást," uvedl López Obrador. Podle něj diskriminace byla založena na rozšířených stereotypech, kterým Číňané v té době čelili.

Mexický prezident také řekl, že jeho země je vděčná za bratrství, které Čína prokázala během epidemie covidu-19. Mexiko, které vykazuje čtvrtý nejvyšší počet úmrtí v souvislosti s covidem-19, si v Pekingu objednalo zhruba 29 milionů dávek vakcíny proti covidu-19, z nichž zatím dostalo deset milionů.

Zdroj: ČTK
před 7 hodinami

Do španělského autonomního města Ceuty, jež leží na africkém kontinentě, v pondělí nelegálně vstoupilo nejméně 2700 lidí a mezi nimi stovky nezletilců

Španělské úřady uvedly, že se jedná o druhý početnější příchod migrantů za poslední měsíc. Na konci dubna do Ceuty doplavalo z Maroka přes 150 lidí. Občas se migranti, hlavně ve větších skupinách, snaží překonat pevninskou přísně hlídanou hranici. Na její zhruba osmikilometrové délce stojí také deset metrů vysoký plot. Dnešní hojnější přeplavání hranice, které začalo od ranních hodin, podle policie usnadnil také nízký příliv. Kapacity pro přijetí migrantů ve městě jsou v současnosti přeplněné, uvedla stanice RTVE.

Zdroj: ČTK
Další zprávy