Zeman: Senát je zbytečný, voliče nezajímá. Je to demokratická pojistka, brání horní komoru Sobotka

Martin Ťopek ČTK Martin Ťopek, ČTK
18. 10. 2016 18:10
Poté, co hnutí ANO neuspělo v senátních volbách a jeho šéf Andrej Babiš se nechal slyšet, že Senát vlastně nepotřebujeme, vystoupil s podobným názorem i prezident Miloš Zeman. Pro Českou televizi uvedl, že si není jist, zda desetimilionová země horní komoru potřebuje. Proti tomu ale vystoupil premiér Bohuslav Sobotka a i předseda Senátu Milan Štěch.
Foto: Matej Slávik

Praha –  Prezident Miloš Zeman podpořil ministra financí Andreje Babiše, který navrhl zrušení Senátu hned poté, co jeho hnutí ANO neuspělo v druhém kole voleb do horní komory.

"Nejsem si jistý, zdali desetimilionová země horní komoru potřebuje," řekl Zeman v České televizi a poukázal na nízkou volební účast. "Spíše je lidem jedno, zda Senát existuje, či neexistuje, protože kdyby si Senátu více vážili, tak bude ta volební účast vyšší. Je mi to líto," řekl prezident. Volební účast ve druhém kole byla těsně nad 15 procenty.

Opět si tak notuje s Babišem. "Senát zpomaluje legislativní proces, stojí 600 milionů korun ročně, a navíc už ani nemá kompetence volit prezidenta. Třeba na Slovensku horní komoru nemají," prohlásil šéf ANO vzápětí po neúspěšných senátních volbách

Oporu Zeman s Babišem nacházejí u komunistů, ti existenci Senátu dlouhodobě kritizují. "Pořád je tu otázka, jak to zařídit," reagoval okamžitě na Twitteru komunista Jiří Dolejš.

Babiš sklidil kritiku za to, že chtěl rušit senát bezprostředně poté, co v něm jeho strana neuspěla. Například nově zvolený senátor za KDU-ČSL Jiří Čunek uvedl, že je nešťastné, když ten, kdo v politice prohraje, hned podá prohlášení, které vyjadřuje jeho zklamání. "Asi by bylo lépe, kdyby Andrej Babiš polkl a spolkl hořkou pilulku a ta slova si nechal až někdy na diskusi o příštím rozpočtu. V tuto chvíli si myslím, že to bylo ukřivděné," poznamenal. 

Podle místopředsedkyně hnutí ANO Jaroslavy Jermanové však taková kritika není namístě, Babiš prý Senát považuje za zbytečný dlouhodobě. "Ten, kdo sleduje vývoj hnutí ANO, ví, že pan předseda tohle říká od samého počátku. Já o tom úplně přesvědčená nejsem," doplnila Jermanová a upozornila, že změna ústavy nezáleží jen na koalici, musely by se na ní shodnout strany napříč politickým spektrem," uvedla Jermanová. 

Senát je demokratická pojistka, oponují politici

Proti slovům prezidenta a ministra financí se ohradil premiér Bohuslav Sobotka."Vyřazování demokratických pojistek v klidných dobách se vymstí v časech horších. Takže Senát nerušit, i když by to bylo nesmírně populární," napsal na svůj twitterový účet. 

Podobně se vyjádřil i předseda Senátu Milan Štěch, podle kterého by prezident neměl napadat ústavní instituce. Horní komora má navíc podle něho smysl. "Prokázal to svou usilovnou a trpělivou prací na zlepšování zákonů. V 60 procentech poslanci uznali, že změny navržené Senátem jsou změny k lepšímu. Naprostá většina horních komor parlamentů evropských zemí při opravách zákonů zdaleka tak úspěšná není," sdělil. Prezident Zeman může mít podle něj výhrady k jednotlivým osobám, ale neměl by napadat ústavní instituce.

Slova prezidenta kritizoval i místopředseda Senátu Přemysl Sobotka. Podle něj je volební účast určitě problém. Nízká byla ale i účast v evropských volbách a poslance Evropské unie také nerušíme, poznamenal. "Jsem si jist, že podobnou větu by prezident neřekl, kdyby ve druhém kole uspěl pan Babiš, jeho zřejmý přítel," poznamenal Přemysl Sobotka.

 

Právě se děje

Další zprávy