Praha - České velvyslanectví v Damašku by se mohlo stát výhradním distributorem humanitární pomoci z Evropské unie pro Syřany. Informaci přinesl časopis Newsweek Česko.
Ministerstvo zahraničí upřesnilo, že české velvyslanectví bylo šéfkou unijní diplomacie Federicou Mogheriniovou pověřeno, aby zjistilo možnosti poskytování humanitární pomoci na území Sýrie. Česko je jedinou zemí EU, která své velvyslanectví v Damašku zachovala i po vypuknutí občanské války. Ministr zahraničí Lubomír Zaorálek (ČSSD), který se s Mogheriniovou v pondělí sešel, zájem vnímá jako ocenění české diplomacie v tomto regionu.
1/2 Uvital jsem zajem @FedericaMog na zapojeni ambasady v Damasku pri zprostredkovani humanitarni pomoci EU v Syrii.
— Lubomír Zaorálek (@ZaoralekL) January 13, 2016
Irena Valentová z tiskového odboru ministerstva uvedla, že celý proces je teprve na začátku a není zcela jasné, že český úřad by byl jediným distributorem pomoci od států osmadvacítky. "Ambasáda v Damašku dostala za úkol sondovat možnosti poskytování humanitární pomoci v rámci Sýrie v nejohroženějších místech," řekla.
Jiná země EU ale už na území Sýrie své velvyslanectví nemá. Český úřad na místě zastupuje i americkou diplomacii a velvyslankyně Eva Filipi platí za uznávanou odbornici na situaci v Sýrii.
Vyplaci se byt aktivni a vyuzivat to, co umime. Velke oceneni nasich aktivit v Syrii! https://t.co/TrQJ0huiB3
— Tomas Prouza (@CZSecStateEU) January 13, 2016
Státní tajemník pro EU Tomáš Prouza označil pověření ambasády za ocenění českého působení v Sýrii. "Vyplácí se být aktivní a využívat to, co umíme. Velké ocenění našich aktivit v Sýrii" napsal na svůj twitter.
Podle aktuálních informací OSN jsou na území Sýrie místa, kde lidé umírají hlady a nutně potřebují lékařskou pomoc. Kritická je situace ve městě Madájá, které půl roku obléhá syrská armáda. Humanitární pracovníci podle OSN zaznamenali případy hladovění i v šíitských enklávách Fúa a Kafrajá, kde je v obležení asi 20 tisíc lidí.