Šéf vězení: Sebevraždě Otakara T. jsme zabránit nemohli

Radek Nohl Radek Nohl
30. 3. 2011 18:41
Ředitel vězeňské služby Jiří Tregler v rozhovoru mluví o sebevraždě Otakara Tomka
Šéf vězeňské služby Jiří Tregler (na snímku vpravo vedle ministra spravedlnosti Jiřího Pospíšila).
Šéf vězeňské služby Jiří Tregler (na snímku vpravo vedle ministra spravedlnosti Jiřího Pospíšila). | Foto: Ministerstvo spravedlnosti

Praha - Sebevraždě Otakara Tomka, který byl obviněn z vraždy a znásilnění devítileté A. J., nebylo možné zabránit. Tvrdí to ředitel vězeňské služby Jiří Tregler.

Obviněný měl prý vše důkladně promyšlené. Nechtěl, aby dozorci zjistili, že se oběsil. Proto postel upravil tak, jakoby v ní stále ležel. 

Podle Treglera chybu neudělal nikdo. Ani dozorce, který zjistil, že v Tomkově vazbě není vše v pořádku. Přesto několik desítek sekund čekal na posilu. Teprve pak společně celu otevřeli a zjistili, že obviněný visí na trubce od toalety.

"V minulosti byly zaznamenány případy, kdy vězni nějakou situaci předstírali a pak z toho chtěli vytěžit," řekl v rozhovoru Tregler.  

Aktuálně.cz: Když se chce někdo pokusit ve vazbě o sebevraždu, tak přeci o tom musí spoluvězeň vědět. Minimálně třeba mohl slyšet, jak se dusil. Co při výslechu Vietnamec, který byl s obviněným ve vazbě, řekl?

Z těch informací, které mám, si vietnamský státní příslušník ničeho podezřelého nevšiml. Potvrdil, že v době, kdy se oběšený v cele našel, spal.

A.cz: Víte, kdy Tomek psal dopis na rozloučenou? A co v něm bylo?

Ne, nevíme, kdy ho napsal. V současné době dopis prošetřuje policie. Takže, co v něm bylo, říct nemohu. Důležité pro nás ale je, že se v něm nedoznává k činům, za které byl obviněn. Mohu jen říct, že se dopis našel mezi jeho osobními věcmi a adresoval ho svým blízkým.

Otakar Tomek.
Otakar Tomek. | Foto: Domácí

A.cz: Řekl jste, že dozorce ve 2.45 neviděl v posteli Tomkovu hlavu. Předtím ji teda viděl?

O tomhle bych musel spekulovat. Nevím o tom, co tam viděl a jak kontrolu prováděl. Není ale důvod nevěřit tomu, že dozorce službu vykonával, jak měl, a zareagoval tehdy, když viděl, že je tam něco v nepořádku.

A.cz: Nemohl se obviněný pokusit o sebevraždu několik desítek minut před 2.45?

Já jsem přesvědčen, že to tak nebylo. On byl při životě i ve 2.46. Po těch oživovacích pokusech se dokonce podařilo jeho životní funkce obnovit.

A.cz: Vězeňská služba tvrdí, že nepochybila. Nebudete tedy vyvozovat žádnou odpovědnost ze smrti Otakara Tomka?

Šetření probíhá ve dvou úrovních. Orgány vězeňské služby svoji práci již ukončily. Z nich vyplývá, že nebylo zjištěno žádné pochybení. Věc prošetřuje také policie. Její oficiální závěr ještě nemáme k dispozici. Žádné personální změny ale dělat nebudu.

A.cz A jaká jsou pravidla, když dozorce zjistí, že všechno není v pořádku?

Hlavně musí konat. Velký důraz je kladen na bezpečnost. V minulosti byly zaznamenány případy, kdy vězni nějakou situaci předstírali a pak z toho chtěli vytěžit. Dozorce není oprávněn sám celu otevřít. Je povinen přivolat spolupracovníky. Poté se cela teprve otvírá.

 

Právě se děje

před 58 minutami

Zákaz zakrývání tváře na demonstracích je neústavní, rozhodl soud v Hongkongu

Hongkongský nejvyšší soud v pondělí označil kontroverzní zákaz zakrývání tváře při demonstracích, který zavedla místní vláda v říjnu, za neústavní a neúměrný situaci. Informovala o tom agentura Reuters. Podle ústavního soudu je zákaz neslučitelný se základním zákonem, tedy "miniústavou", na jejímž základě se bývalá britská kolonie vrátila v roce 1997 pod čínskou správu, píše Reuters.

Významný představitel prodemokratického hnutí Joshua Wong na Twitteru napsal, že verdikt je "vzácným vítězstvím" protestujících.

Správkyně Hongkongu Carrie Lamová zákaz oznámila 4. října na základě výjimečných pravomocí pocházejících ještě z koloniální éry a uplatněných poprvé za 50 let. Opatření vzápětí vyvolalo prudké potyčky mezi demonstranty a policií v hongkongských ulicích. Demonstranti se ale posléze zákazem často neřídili.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 1 hodinou

Čtyři lidé zemřeli po střelbě na soukromém večírku v Kalifornii. Střelec se vloupal na zahradu

Deset lidí bylo v neděli postřeleno na jihovýchodě města Fresno v Kalifornii, tři z nich na následky zranění zemřeli. Informovala o tom agentura AP, podle které k neštěstí došlo na zahradní party kolem 18:00 tamního času (03:00 SELČ). Podle policie se střelec vloupal na zahradu a začal pálit do lidí, kteří na večírku sledovali fotbalový zápas. Policie zatím v souvislosti se střelbou nikoho nezadržela, podezřelý z místa činu utekl.

Zdroj: Zahraničí
před 1 hodinou

Policie ve Francii zatkla amatérského atleta. Muž podle ní za pět let zapálil nejméně 900 aut

Francouzská policie zatkla muže, kterého podezírá, že je sériovým žhářem a v posledních pěti letech zapálil v Alsasku nejméně 900 aut. Podle úřadů způsobil škodu za nejméně 8,5 milionu eur (217 milionů Kč), informovala místní média. Podle alsaského tisku se muž k činům přiznal a uvedl, že se cítí sklesle, ale že se mu ulevilo.

Zadrženému je 33 let, na vysoké úrovni se věnuje běhu na krátké tratě a několikrát se díky svým úspěchům dostal na sportovní stránky lokálních novin a do televize. Amatérskému sportovci bez záznamu v trestním rejstříku hrozí deset let vězení a pokuta ve výši 150 tisíc eur (3,8 milionu Kč). Úřady nařídily jeho psychiatrické vyšetření.

Zdroj: ČTK
Další zprávy