Šéf vězení: Sebevraždě Otakara T. jsme zabránit nemohli

Radek Nohl Radek Nohl
30. 3. 2011 18:41
Ředitel vězeňské služby Jiří Tregler v rozhovoru mluví o sebevraždě Otakara Tomka
Šéf vězeňské služby Jiří Tregler (na snímku vpravo vedle ministra spravedlnosti Jiřího Pospíšila).
Šéf vězeňské služby Jiří Tregler (na snímku vpravo vedle ministra spravedlnosti Jiřího Pospíšila). | Foto: Ministerstvo spravedlnosti

Praha - Sebevraždě Otakara Tomka, který byl obviněn z vraždy a znásilnění devítileté A. J., nebylo možné zabránit. Tvrdí to ředitel vězeňské služby Jiří Tregler.

Obviněný měl prý vše důkladně promyšlené. Nechtěl, aby dozorci zjistili, že se oběsil. Proto postel upravil tak, jakoby v ní stále ležel. 

Podle Treglera chybu neudělal nikdo. Ani dozorce, který zjistil, že v Tomkově vazbě není vše v pořádku. Přesto několik desítek sekund čekal na posilu. Teprve pak společně celu otevřeli a zjistili, že obviněný visí na trubce od toalety.

"V minulosti byly zaznamenány případy, kdy vězni nějakou situaci předstírali a pak z toho chtěli vytěžit," řekl v rozhovoru Tregler.  

Aktuálně.cz: Když se chce někdo pokusit ve vazbě o sebevraždu, tak přeci o tom musí spoluvězeň vědět. Minimálně třeba mohl slyšet, jak se dusil. Co při výslechu Vietnamec, který byl s obviněným ve vazbě, řekl?

Z těch informací, které mám, si vietnamský státní příslušník ničeho podezřelého nevšiml. Potvrdil, že v době, kdy se oběšený v cele našel, spal.

A.cz: Víte, kdy Tomek psal dopis na rozloučenou? A co v něm bylo?

Ne, nevíme, kdy ho napsal. V současné době dopis prošetřuje policie. Takže, co v něm bylo, říct nemohu. Důležité pro nás ale je, že se v něm nedoznává k činům, za které byl obviněn. Mohu jen říct, že se dopis našel mezi jeho osobními věcmi a adresoval ho svým blízkým.

Otakar Tomek.
Otakar Tomek. | Foto: Domácí

A.cz: Řekl jste, že dozorce ve 2.45 neviděl v posteli Tomkovu hlavu. Předtím ji teda viděl?

O tomhle bych musel spekulovat. Nevím o tom, co tam viděl a jak kontrolu prováděl. Není ale důvod nevěřit tomu, že dozorce službu vykonával, jak měl, a zareagoval tehdy, když viděl, že je tam něco v nepořádku.

A.cz: Nemohl se obviněný pokusit o sebevraždu několik desítek minut před 2.45?

Já jsem přesvědčen, že to tak nebylo. On byl při životě i ve 2.46. Po těch oživovacích pokusech se dokonce podařilo jeho životní funkce obnovit.

A.cz: Vězeňská služba tvrdí, že nepochybila. Nebudete tedy vyvozovat žádnou odpovědnost ze smrti Otakara Tomka?

Šetření probíhá ve dvou úrovních. Orgány vězeňské služby svoji práci již ukončily. Z nich vyplývá, že nebylo zjištěno žádné pochybení. Věc prošetřuje také policie. Její oficiální závěr ještě nemáme k dispozici. Žádné personální změny ale dělat nebudu.

A.cz A jaká jsou pravidla, když dozorce zjistí, že všechno není v pořádku?

Hlavně musí konat. Velký důraz je kladen na bezpečnost. V minulosti byly zaznamenány případy, kdy vězni nějakou situaci předstírali a pak z toho chtěli vytěžit. Dozorce není oprávněn sám celu otevřít. Je povinen přivolat spolupracovníky. Poté se cela teprve otvírá.

 

Právě se děje

Další zprávy