Na začátku ledna bylo vše jinak. Pavel má teď kritický náskok, říká šéf agentury STEM

Linda Bartošová Pavel Švec Video Linda Bartošová, Pavel Švec, Video
19. 1. 2023 8:32
"Vycházelo nám, že by dvě třetiny voličů Danuše Nerudové daly hlas Petru Pavlovi, šestina Andreji Babišovi. Největší neznámou je 800 tisíc lidí, kteří v prvním kole nepřišli. Nevíme, kolik z nich dorazí nyní, protože to ani oni nevědí, ale s velkou mírou rezervy je jejich podpora pro Pavla a Babiše půl na půl," odhaduje ředitel agentury STEM Martin Buchtík v rozhovoru s Lindou Bartošovou.
Prezidentské volby - Rozhovor s Martinem Buchtíkem | Video: Video, Jakub Zuzánek, Blahoslav Baťa

Výsledky prvního kola prezidentské volby, kdy získali generál ve výslužbě Petr Pavel a předseda hnutí ANO kolem 35 procent hlasů a třetí Danuše Nerudová jen 14 procent, byly pro mnohé překvapením. Poslední předvolební průzkumy pořadí kandidátů víceméně trefily, číselné odhady však byly jiné.

"Naše průzkumy vyšly, protože odrážely náladu lidí v době měření, čili na začátku ledna. Pak ale došlo k velké dynamice, stala se spousta událostí, které rozhodování lidí ovlivnily v posledním týdnu, mnoho voličů se skutečně rozhodovalo do poslední chvíli mezi Pavlem a Nerudovou a došlo tam ještě k velkým posunům," vysvětluje Buchtík.

Na otázku, zda předvolební průzkumy ovlivňují chování voličů, připouští, že ano. Nicméně bez nich by podle něj byla veřejnost slepá a snáze manipulovatelná. "Zveřejňování průzkumů před volbami je vždy o etické otázce, s níž velmi pečlivě pracujeme. Mají veřejné mínění reflektovat, nikoliv utvářet. Mají svou hodnotu. Zakazují je jen státy, kde je demokracie omezená, nebo vůbec žádná," upozorňuje sociolog.

Hlavní témata rozhovoru:

0:30 - 2:55 Jaký vliv mají volební průzkumy na výsledky voleb a nebyl by férovější boj bez nich? 

2:55 - 5:35 O tom, jestli při průzkumech hrají nějakou roli i morální spory a kdy je nejlépe začít je provádět.

5:35 - 9:00 Proč byl tento rok tak rozdílný výsledek průzkumů a výsledků u Danuše Nerudové? Znamená to, že průzkumy nevyšly?

9:05 - 12:30 Kolik hlasů navíc potřebuje získat vítězný kandidát oproti prvnímu kolu?

12:30 -13:20 Co může způsobit neúčast Andreje Babiše v debatě na ČT?

13:20 - 16:20 Jak lze popsat voličské skupiny Andreje Babiše a Petra Pavla? Proč není tak jednoznačné dělení na voliče z měst a voliče z vesnic?

16:20 - 17:40 Rozhodnou volby mladší, nebo starší voliči? A proč teď rozhodne možná i úplný detail. 

17:40 - 21:07 Jak budou volit voliči neúspěšných kandidátů? A co se ve druhém kole potenciálně stane s těmi, kdo v prvním kole nevolili?

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy